اینجا هستید :
خانه آموزش نرم افزارهای آفیس آموزش اکسل Excel فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

مقدمه : یکی از مهمترین دلایل استفاده از نرم افزار اکسل قدرت بالای آن در فرمول نویسی و انجام محاسبات است. می خواهیم در ادامه مطالب آموزشی اکسل ۲۰۱۰ در مورد انواع توابع و نحوه نوشتن فرمول در سلول ها آشنا شویم.

فرمول نویسی در اکسل

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

آدرس یک سلول

اگر بر روی هریک از سلول ها کلیک کنید در قسمت Name Box آدرس سلول نیز نشان داده می شود، به عنوان مثال اگر سلول B2 را انتخاب کنید در قسمت Name Box آدرس سلول B2 درج می شود. به این نوع آدرس دهی، آدرس دهی نسبی گفته می شود.

نحوه نوشتن فرمول در اکسل

برای نوشتن فرمول در داخل یک سلول باید عبارت خود را با علامت «=» شروع کنید، با انجام این کار به اکسل می فهمانید که شما قصد نوشتن یک فرمول را در آن سلول دارید.

عمگرهای اصلی در فرمول نویسی 

۱- علامت «+» : جمع

۲- علامت «-» : تفریق

۳- علامت «/» : تقسیم

۴- علامت «*» : ضرب

۵- علامت «^» : توان

مثال : در سلول A1 عدد ۴ و در سلول A2 عدد ۲ را تایپ کنید. اگر بخواهید سلول A1 را با سلول A2 جمع،تفریق، ضرب و … کنید کافیست مطابق شکل زیر مراحل را انجام دهید.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام ۱- عبارت «=» را در سلول A3 تایپ کنید.

گام ۲- با استفاده از اشاره گر موس سلول A1 را انتخاب کنیدو مشاهده می کنید که آدرس سلول A1 در سلول A3 درج می شود و سلول A1 به صورت خط چین لرزان در می آید.

گام ۳- به عنوان مثال عبارت «+» را در سلول A3 تایپ کنید.

گام ۴- با استفاده از اشاره گر سلول A2 را انتخاب کنید. مشاهده می کنید که نام سلول A2 نیز در سلول A3 وارد می شود، حال دکمه Enter را فشار دهید، با انجام این کار عدد ۶ باید در سلول A3 ظاهر شود.

نکته : در گام ۲ و ۴ می توانستید به جای استفاده از اشاره گر مستقیما عبارت های A1 و A2 را در سلول تایپ کنید.

نکته : توجه داشته باشید که تا قبل از Enter کردن دکمه های اشاره گر را حرکت ندهید، زیرا این کار باعث می شود آدرس خانه های دیگر در فرمول وارد شوند.

رعایت حق تقدم در فرمول نویسی

نرم افزار اکسل برای انجام محاسبات و فرمول ها برای عملگرهای مختلف حق تقدم قائل می شود. مثلا اگر در یک عبارت از عمگرهای جمع،ضرب،تقسیم و توان استفاده شده باشد نرم افزار ابتدا عبارت شامل توان را محاسبه کرده، بعد عبارت های شامل ضرب و تقسیم را و در آخر عبارت های شامل جمع و تفریق را محاسبه می کند.

البته به یاد داشته باشید که عبارت های داخل پرانتز بالاترین اولویت را در یک فرمول دارا می باشد.

روش تعمیم فرمول ها در اکسل

اگر به خاطر داشته باشید در مطلب ویرایش کاربرگ تعمیم سلول ها توضیح داده شد،

در این قسمت قصد داریم روش تعمیم فرمول را توضیح دهیم. برای تعمیم یک فرمول مطابق شکل زیر مراحل را انجام می دهیم.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام ۱- داده های موجود در شکل را وارد کنید.

گام ۲- در سلول C1 فرمول A1*B1= را وارد کنید و بعد دکمه Enter را فشار دهید.

گام ۳- سلول C1 را انتخاب کنید و آن را تا سلول C5 تعمیم دهید.

با انجام مراحل بالا در حقیقت فرمول سلول C1 را به سلول های C2 تا C5 نیز وارد کرده اید ولی با این تفاوت که محتویات موجود در هر سلول نیز تعمیم پیدا کرده است.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

مثال : می خواهیم پولی را که یک فروشنده سکه باید از خریدار در برابر تخفیفی که می دهد دریافت کند، حساب کنیم. برای حل این سوال مطابق شکل زیر مراحل را دنبال کنید.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام ۱- داده های موجود در شکل را وارد کنید.

نکته : از حاصل ضرب قیمت هر سکه در تعداد سکه خریده شده مبلغ ناخالص به دست می آید. برای به دست آوردن مبلغ خالص باید مبلغ ناخالص را از میزان تخفیف کم کنید.

گام ۲- در سلول F3 فرمول (C3*D3-(C3*D3*E3= را تایپ و Enter کنید.

ملاحظه می کنید که در سلول F3 مبلغ خالص (مبلغ قابل دریافت) به دست می آید.

گام ۳- با استفاده از تعمیم سلول ها سلول F3 را تا سلول F6 تعمیم دهید.

مشاهده می کنید که مبلغ قابل دریافت هر سکه در ستون F درج می شود.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

نکته : اگر بخواهید اعداد فارسی تایپ شوند باید محدوده مورد نظر را مارک کنید و سپس یکی از قلم های فارسی را انتخاب کنید، به عنوان مثال (B Nazanin).

با مفاهیم و اصول ابتدایی فرمول نویسی در نرم افزار اکسل آشنا شدید، چطور بود؟!

درباره نویسنده

مدیریت علاقه دارم در زمینه آموزش های مباحث کامپیوتری و نرم افزاری هر دانش و تجربه ای دارم با کاربران عزیز به اشتراک بزارم... ♥
منتظر نظرات خوب شما هستیم!

64 دیدگاه

  • سلام , مهمان
  • سلام من میخوام هزینه ای رو که برای سی روز کاری در نظر گرفته شده با یه فرمول طوری بنویسم که در صورت تغییر تعداد روز اون هزینه هم تغییر کنه ممنون میشم راهنمایی کنید
   • سلام خدمت شما.. اول اینکه باید به اولویت بندی عملگرها دقت کنید. اولویت عملگر ضرب بالاتر از جمع هست، پس باید این رو مشخص کنید. به شکل زیر وارد کنید : (۱۴*۵۰۰)+(۵۳*۲۵)= موفق باشید.
  • سلام اگه چند سلول داشته باشیم میشه که خود اکسل بیشترین عدد رو در نظر بگیره و با یه عدد دیگه جمعش کنه و به ما نشون بده. یعنی اگه یه سطر با سه سلول داشته باشیم خود اکسل بیشترین رو پیدا کنه و با یه عدد دیگه که مد نظر ماست جمعش کنه و در سلول چهارم نمایش بده. ممنون از راهنمایی شما.
   • سلام...بله این کار جزء ساده ترین فرمول ها هست. اگر فرض کنیم سه سلول از A1 تا C1 را داشته باشیم. با فرمول ماکزیمم یعنی (max(A1:C1= ابتدا بیشترین عدد را پیدا میکنیم و بعد از آن با فرمول جمع یعنی Sum دو سلول مورد نظر را با هم جمع می کنیم. شما می تونید آموزش فرمول Sum را مشاهده نمایید. موفق باشید.
  • با سلام و تشکر از مطالب خوبتون اگر ممکنه راهنمایی کنید که چجوری باید میانگین بگیرم. خدا خیرتون بده.
   • سلام خدمت شما..خواهش میکنم.. برای میانگین گیری از اعداد ابتدا بازه ی اعداد را انتخاب می کنید و سپس از سربرگ Home در بخش Editing بر روی فلش کناری گزینه ی Autosum کلیک می کنید و بر روی گزینه ی Average کلیک می کنید.
  • سلام لطفا فرمول این مسئله رو برام بنویسید:میخوامودر سلول A1 فرمولی نوشته بشه که جمع اعداد بقیه سلولهای این ستون ثبت بشه و در صورتی که کلمه (تعویض) در یکی از سلول ها درج شد مقدار سلول A1 صفر شده و مجموع گیری از سلول بعد کلمه درج شده به پایین ادامه پیدا کند ممنون 
  • باسلام و سپاس از شما چجوری میتونم توی یم جدول فرمول بدم که جمع مقدار یک ستون از جمع مقدار ستون دیگر کم شود؟
   • سلام خدمت شما ... برای اینکار باید محدوده مشخص از هر ستون را با فرمول جمع یا SUM بدست بیاورید و در سلول مشخصی که میخواهیم تفاضل حاصلجمع دو ستون مشخص را از یکدیگر کم کنیم فرمول تفریق این دو را از هم استفاده کنید. موفق باشید.
  • با سلام خدمت مهندس عزیزلطفا در صورت امکان فرمولی برای این مثالی که میزنم راهنمایی کنید.مثلا ۳ داده دارم که هر کدام چندین بار با مقادیر مختلفی در جدولی ثبت شده اند.فرمولی جهت جمع هر داده به صورت مجزا در جدولی جداگانه لازم دارم.ممنونم
   • سلام خدمت شما.. ابتدا اینکه فرمول مورد نیاز شما SUM هست و شما میتونید از بخش نرم افزار های آفیس -> آموزش اکسل آموزش تابع SUM را ملاحظه کنید. اگر باز متوجه نشدید میتونید از طریق فرم تماس با ما فایل نمونه خود را با توضیحات بیشتر بفرستید تا راهنمایی لازم انجام شود. موفق باشید.
   • سلام خدمت شما. در اکسل برای به توان رساندن عدد باید از دستور POWER به شکل زیر استفاده کنید : (power (2,3= .... یعنی بعد از مساوی از دستور power استفاده می کنیم . در داخل پرانتز ابتدا عدد پایه و بعد از علامت ویرگول عدد توان را می نویسیم. حاصل فرمول فوق ۸ است.
   • سلام. خواهش میکنم..دقیقا متوجه منظورتون از درصد گرفتن نشدم! اگر میخواهید فرم نمایش به صورت درصد بیاید که در سربرگ Home باید در بخش Number روی گزینه % کلیک کنید. ولی اگر میخواهید با توجه به اعداد و مشخصات ستون های دیگر از کمیتی درصد بگیرید باید در یک فرمول باتوجه به صورت مسئله درصد بگیرید. موفق باشید.
  • سلام من یه جایی گیر کردم. بعنوان مثال من سه تا داده دارم و میخوام میانگین اونا رو بگیرم. جواب یکیشون خطا شده. راهی هست که بتونیم میانگین اونا رو بگیریم طوری که اون سلول خطا حساب نشه؟ با تشکر
  • سلام لیستی در اکسل دارم که میخواهم برمبنای تاریخ هایی که وارد کرده ام در فیلدی جدا به من کلمه ای که میخواهم رو بدهد یعنی اگر تاریخ فیلد اول با تاریخ فیلد دوم ۵روز اختلاف داشته باشد میخواهم که در فیلدی جدا به من کلمه دیرکرد را بدهد. لطفا راهنمایی کنید.
   • سلام خدمت شما..این کار با فرمول نویسی و کار با تابع IF قابل انجام هست. می تونید سری آموزش های اکسل را از بخش تابع های آن مطالعه کنید و مثال های کار شده را الگو قرار دهید تا بتونید به مدل مشخصی از فرمول مورد نظرتان برسید. فرمول سوال شما ساده هست ولی پیشنهاد میکنم بعد از مطالعه آموزش ها خودتان به آن برسید. موفق باشید.
  • سلام من می خوام از پورت rs232 ی عدد بگیرم که به وسیله ی ریموت فرستاده میشود،بعد اون عدد رو تو اکسل خودکار اضافه شود،راهی هست که واسش کد بنویسم 
  • سلام امکان این وجود دارد  نام شخصی را در یک اکسل بخواند و در چند صفحه اکسل جداگانه آن را پیدا کند و آطلاعات همان شخص پیدا کند؟؟؟؟
  • سلام . من چطور میتونم فایل اکسل از پاسخ امتحان بچه ها را در اکسل تصحیح کنم بارم بندی کنم و نمره نهایی هر فرد را بدهم
   • سلام..معمولا این کارها در نرم افزار مخصوصی انجام میشه و برای اکسل باید این نوع فایل برای تصحیح و بارم بندی فرمول نویسی بشه.اگر نمرات تستی هست که بهترین و ساده ترین راه ایجاد یک کلید جواب هست. و در مواردی مانند کنکور اینکار رو نرم افزار انجام میده.موفق باشید.
  • خدا خیرتون بده جناب مهندس هیچکس در این روزگار دانششودر اختیار کسی قرار نمیده من الا تویکی از شرکتهای بزرگ مشغول شدم در بخش حساداری حتی کار یاد نمیدن به نفر جدید
  • فهمیدم چه جوری میشه ۲ معادله بدی با ۲ مجهول یا ۳ معادله بدی با ۳ مجهول، اکسل حل کنه و مجهول هارو بدست بیاره، میریم تو option بعد addins بعد solver. دیگه بش اطلاعات رو میدی
  • سلام،در اکسل فرمولی تعریف شده که داده بش ندیم و فقط معادله بدیم و اون مجهول که داده هامونه رو بدست بیاره، یعنی مثلا دو معادله و دو مجهول بدیم حل کنه و مجهول ها را بدست بیاره؟؟؟ میشه؟ 
  • سلام. روز بخیر. من جدولی از اعداد دارم، فرمولی هست که من عنوان سطر و ستون رو بنویسم، و عددی که در اون سطر و ستون هست رو برای من از اون جدول پیدا کنه و بنویسه؟؟ممنون
   • سلام خدمت شما .. بله .. برای اینکار نیاز به فرمول خاصی نیست و شما کافی است آدرس سطر و ستون مورد نظر را بعد از عبارت = (مساوی) وارد کنید.مثال : به طور مثال در سطر ۱۰ و ستون B که آدرس آن به صورت B10 هست مقدار عددی ۱۲۵ قرار گرفته است که شما در هر سلولی که میخواهید می توانید عبارت B10= را وارد کنید و Enter را بزنید تا مقدار عددی ۱۲۵ در آن سلول مشاهده شود. باید توجه کرد که مقدار مورد نظر هرگاه در سلول B10 تغییر کند در سلولی مشخصی که شما ادرس B10= را وارد کرده اید هم همزمان تغییر خواهد کرد.موفق باشید.
    • سلام. ممنون از اینکه وقت میذارید و جواب میدید. و ممنون از سایت و آموزش های بسیار خوب و مفیدتون.آدرسی که مد نظرم هست به صورت عبارت فارسی هست، مثلا من دو تا کلمه کارشناس امور اداری و گرید ۱ رو وارد میکنم، میخوام توی جدولی که دارم به سطر کارشناس امور اداری و ستون گرید ۱ بره، و عددش رو برام توی سلول بنویسه. چنین چیزی ممکنه؟ شاید بهتر باشه این طور بگم که این یه فرم هست که من میخوام بدم کس دیگه ای پر کنه. واسه همین من از الان نمیدونم کدوم سلول انتخاب میشه که عددش رو وارد کنم. با توجه به عنوان سطر و ستونی که فرد دیگه ای توی فرم وارد میکنه، و عنوان سطر و ستون توی فرم به صورت کلمات فارسی وارد میشه، میخوام عددش از جدول پیدا و توی سلول نوشته بشه ممنون
     • خواهش میکنم..نظر لطف شماست.. خب پس بزارید روش تعریف آدرس دهی با استفاده از کاراکتر را بگم..با استفاده از این روش شما می توانید برای هر سلول عبارتی را با هر زبانی و کاراکتر و کلمه ای تعریف کنید. به طور مثال به یک سلول عبارت "حسن حسینی" را نسبت دهید و در هر سلول هروقت خواستید این مقدار این سلول را فراخوانی کنید عبارت "حسن حسینی=" را وارد کرده و اینتر کنید.برای اینکار ابتدا بر روی سلولی که میخواهید عبارت کاراکتری مورد نظرتون را نسبت دهید کلیک کنید و سپس به سربرگ Formulas بروید و سپس در بخش Defined Names بر روی گزینه ی Define Name کلیک کنید و در کادر باز شده در گزینه ی Name عبارت مورد نظر خودتون را که در اینجا عبارت "حسن حسینی" هست را وارد کنید و Ok کنید.حال در هر جایی که می خواهید می توانید این سلول را با وارد کردن عبارت "حسن حسینی=" فراخوانی کنید.. در غیر این صورت روش دیگه ای برای اینکار ندیده ام..موفق باشید.
  • سلام چطوری میشه از یک فایل اکسل دیگ از محتویات یک سلول توی فرمول نویسی یک فایل اکسل دیگه استفاده کرد؟ممنون میشم اگ وقتی جواب دادین توی ایمیلم ی پیام بدین که بفهمم جواب دادین
   • سلام خدمت شما...برای اینکار ابتدا باید به مقادیر استفاده شده در فرمول دقت کنید. برای اینکار ابتدا باید روی سلولی که فرمول در آن قرار داده شده است کلیک کنید و سپس بر روی گزینه F2 کلیک کنید تا فرمول استفاده شده و نواحی مورد استفاده در فرمول که بر طبق سطر و ستون با کادر رنگ بندی مشخص شده است نشان داده شود.در این حالت هم میتوانید مقادیر مورد استفاده و هم نوع فرمول را به طور کامل مشاهده کنید و برای کپی کردن فرمول هم آن سلول را انتخاب و فرمول را کپی و در فایل اکسل جدید Paste کنید.بعد از این کار مطمئنا با خطا مواجه خواهید شد چون ناحیه ها و مقادیر استفاده شده در فایل اول با فایل دوم یکی نیستند. مجددا باید بر روی سلول فرمول در فایل دوم کلیک کنید و روی F2 بزنید و نواحی مورد نظر خودتان را به فرمول بدهید.موفق باشید