فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.irفرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

مقدمه : یکی از مهمترین دلایل استفاده از نرم افزار اکسل قدرت بالای آن در فرمول نویسی و انجام محاسبات است. می خواهیم در ادامه مطالب آموزشی اکسل ۲۰۱۰ در مورد انواع توابع و نحوه نوشتن فرمول در سلول ها آشنا شویم.

فرمول نویسی در اکسل

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

آدرس یک سلول

اگر بر روی هریک از سلول ها کلیک کنید در قسمت Name Box آدرس سلول نیز نشان داده می شود، به عنوان مثال اگر سلول B2 را انتخاب کنید در قسمت Name Box آدرس سلول B2 درج می شود. به این نوع آدرس دهی، آدرس دهی نسبی گفته می شود.

نحوه نوشتن فرمول در اکسل

برای نوشتن فرمول در داخل یک سلول باید عبارت خود را با علامت «=» شروع کنید، با انجام این کار به اکسل می فهمانید که شما قصد نوشتن یک فرمول را در آن سلول دارید.

عمگرهای اصلی در فرمول نویسی 

۱- علامت «+» : جمع

۲- علامت «-» : تفریق

۳- علامت «/» : تقسیم

۴- علامت «*» : ضرب

۵- علامت «^» : توان

مثال : در سلول A1 عدد ۴ و در سلول A2 عدد ۲ را تایپ کنید. اگر بخواهید سلول A1 را با سلول A2 جمع،تفریق، ضرب و … کنید کافیست مطابق شکل زیر مراحل را انجام دهید.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام ۱- عبارت «=» را در سلول A3 تایپ کنید.

گام ۲- با استفاده از اشاره گر موس سلول A1 را انتخاب کنیدو مشاهده می کنید که آدرس سلول A1 در سلول A3 درج می شود و سلول A1 به صورت خط چین لرزان در می آید.

گام ۳- به عنوان مثال عبارت «+» را در سلول A3 تایپ کنید.

گام ۴- با استفاده از اشاره گر سلول A2 را انتخاب کنید. مشاهده می کنید که نام سلول A2 نیز در سلول A3 وارد می شود، حال دکمه Enter را فشار دهید، با انجام این کار عدد ۶ باید در سلول A3 ظاهر شود.

نکته : در گام ۲ و ۴ می توانستید به جای استفاده از اشاره گر مستقیما عبارت های A1 و A2 را در سلول تایپ کنید.

نکته : توجه داشته باشید که تا قبل از Enter کردن دکمه های اشاره گر را حرکت ندهید، زیرا این کار باعث می شود آدرس خانه های دیگر در فرمول وارد شوند.

رعایت حق تقدم در فرمول نویسی

نرم افزار اکسل برای انجام محاسبات و فرمول ها برای عملگرهای مختلف حق تقدم قائل می شود. مثلا اگر در یک عبارت از عمگرهای جمع،ضرب،تقسیم و توان استفاده شده باشد نرم افزار ابتدا عبارت شامل توان را محاسبه کرده، بعد عبارت های شامل ضرب و تقسیم را و در آخر عبارت های شامل جمع و تفریق را محاسبه می کند.

البته به یاد داشته باشید که عبارت های داخل پرانتز بالاترین اولویت را در یک فرمول دارا می باشد.

روش تعمیم فرمول ها در اکسل

اگر به خاطر داشته باشید در مطلب ویرایش کاربرگ تعمیم سلول ها توضیح داده شد،

در این قسمت قصد داریم روش تعمیم فرمول را توضیح دهیم. برای تعمیم یک فرمول مطابق شکل زیر مراحل را انجام می دهیم.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام ۱- داده های موجود در شکل را وارد کنید.

گام ۲- در سلول C1 فرمول A1*B1= را وارد کنید و بعد دکمه Enter را فشار دهید.

گام ۳- سلول C1 را انتخاب کنید و آن را تا سلول C5 تعمیم دهید.

با انجام مراحل بالا در حقیقت فرمول سلول C1 را به سلول های C2 تا C5 نیز وارد کرده اید ولی با این تفاوت که محتویات موجود در هر سلول نیز تعمیم پیدا کرده است.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

مثال : می خواهیم پولی را که یک فروشنده سکه باید از خریدار در برابر تخفیفی که می دهد دریافت کند، حساب کنیم. برای حل این سوال مطابق شکل زیر مراحل را دنبال کنید.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام ۱- داده های موجود در شکل را وارد کنید.

نکته : از حاصل ضرب قیمت هر سکه در تعداد سکه خریده شده مبلغ ناخالص به دست می آید. برای به دست آوردن مبلغ خالص باید مبلغ ناخالص را از میزان تخفیف کم کنید.

گام ۲- در سلول F3 فرمول (C3*D3-(C3*D3*E3= را تایپ و Enter کنید.

ملاحظه می کنید که در سلول F3 مبلغ خالص (مبلغ قابل دریافت) به دست می آید.

گام ۳- با استفاده از تعمیم سلول ها سلول F3 را تا سلول F6 تعمیم دهید.

مشاهده می کنید که مبلغ قابل دریافت هر سکه در ستون F درج می شود.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

نکته : اگر بخواهید اعداد فارسی تایپ شوند باید محدوده مورد نظر را مارک کنید و سپس یکی از قلم های فارسی را انتخاب کنید، به عنوان مثال (B Nazanin).

با مفاهیم و اصول ابتدایی فرمول نویسی در نرم افزار اکسل آشنا شدید، چطور بود؟!

telegram
منتظر نظرات خوب شما هستیم!

4 دیدگاه

    • سلام , مهمان
    • سلام چطوری میشه از یک فایل اکسل دیگ از محتویات یک سلول توی فرمول نویسی یک فایل اکسل دیگه استفاده کرد؟ممنون میشم اگ وقتی جواب دادین توی ایمیلم ی پیام بدین که بفهمم جواب دادین
      • سلام خدمت شما...برای اینکار ابتدا باید به مقادیر استفاده شده در فرمول دقت کنید. برای اینکار ابتدا باید روی سلولی که فرمول در آن قرار داده شده است کلیک کنید و سپس بر روی گزینه F2 کلیک کنید تا فرمول استفاده شده و نواحی مورد استفاده در فرمول که بر طبق سطر و ستون با کادر رنگ بندی مشخص شده است نشان داده شود.در این حالت هم میتوانید مقادیر مورد استفاده و هم نوع فرمول را به طور کامل مشاهده کنید و برای کپی کردن فرمول هم آن سلول را انتخاب و فرمول را کپی و در فایل اکسل جدید Paste کنید.بعد از این کار مطمئنا با خطا مواجه خواهید شد چون ناحیه ها و مقادیر استفاده شده در فایل اول با فایل دوم یکی نیستند. مجددا باید بر روی سلول فرمول در فایل دوم کلیک کنید و روی F2 بزنید و نواحی مورد نظر خودتان را به فرمول بدهید.موفق باشید