اینجا هستید :
خانه آموزش نرم افزارهای آفیس آموزش اکسل Excel آموزش تابع AVERAGEA و تفاوت آن با تابع AVERAGE

آموزش تابع AVERAGEA و تفاوت آن با تابع AVERAGE

آموزش تابع AVERAGEA و تفاوت آن با تابع AVERAGE

بعد از آموزش تابع AVERAGEIFS اکسل که در رابطه با میانگین گیری چند شرطی، می خواهیم اینبار آموزش تابع AVERAGEA را که با تابع AVERAGE تفاوت جزئی دارد همراه با مثال برای شما آماده کنیم. پس در ادامه همراه با ما باشید.

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

تفاوت تابع AVERAGEA با تابع AVERAGE

نوع استفاده از تابع AVERAGEA اکسل دقیقاً مشابه تابع AVERAGE هست با این تفاوت که در تابع AVERAGE اکسل در صورتی که یکی از سلول های موجود در پارامترهای تابع شامل عبارت منطقی یا متن باشه اون سلول در محاسبه میانگین لحاظ نخواهد شد ولی در تابع AVERAGEA اون سلول هم تبدیل به عدد شده و در محاسبات لحاظ خواهد شد.

در ادامه با نحوه کار تابع AVERAGEA اکسل و تفاوت اون با تابع AVERAGE اکسل بیشتر آشنا خواهیم شد.

قاعده کلی تابع  AVERAGEA اکسل کاملا شبیه تابع AVERAGE هست :

= AVERAGE (مقدار ۳ [اختیاری] , مقدار ۲ [اختیاری] , مقدار۱ ,… )

مثال : برای آشنایی بهتر با تفاوت دو تابع AVERAGEA و تابع AVERAGE اکسل یک مثال رو با هم انجام خواهیم داد. جدول زیر رو در نظر بگیرید.

آموزش تابع AVERAGEA و تفاوت آن با تابع AVERAGE

حالا ببینیم فرمول های تابع AVERAGE و تابع AVERAGEA اکسل چه مقداری رو به عنوان نتیجه به ما خواهند داد. ابتدا فرمول AVERAGE رو بررسی میکنیم. با نوشتن فرمول (AVERAGE(A1:A6 به مقدار ۱۸٫۷۵ خواهیم رسید که برابر با میانگین چهار عدد ۱۰، ۲۰، ۵ و ۴۰ هست.

همونطور که مشاهده میکنید سلول های A4 و A5 به دلیل اینکه مقدار عددی ندارند در محاسبات تابع AVERAGE لحاظ نشدند. حالا اگر با استفاده از تابع AVERAGEA اکسل فرمولمون رو به صورت (AVERAGEA(A1:A6 بنویسیم مقدار تابع ۱۲٫۶۷ خواهد بود که برابر با میانگین اعداد ۱۰، ۲۰، ۵، ۱، ۰ و ۴۰ هست.

همونطور که میبینید در محاسبات تابع  AVERAGEA اکسل سلول A4 که عبارت منطقی TRUE هست برابر ۱ و سلول A5 که دارای مقدار متنی هست برابر ۰ در نظر گرفته شه و در محاسبات تابع لحاظ شدند. امیدوارم تونسته باشم به خوبی تفاوت این دو تابع رو توضیح بدم.

آموزش تابع AVERAGEA و تفاوت آن با تابع AVERAGE

نکات کلیدی : 

اگر بخوایم برای گرفتن میانگین اعداد شرط خاصی تعیین کنیم میتونیم از تابع AVERAGEIF استفاده کنیم.

در صورتی که بخوایم بیش از یک شرط برای میانگین گرفتن تعیین کنیم هم میتونیم از تابع AVERAGEIFS استفاده کنیم.

فایل پروژه : برای دانلود فایل پروژه از بخش زیر اقدام کنید :

درباره نویسنده

مدیریت علاقه دارم در زمینه آموزش های مباحث کامپیوتری و نرم افزاری هر دانش و تجربه ای دارم با کاربران عزیز به اشتراک بزارم... ♥
منتظر نظرات خوب شما هستیم!

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

    • سلام , مهمان