اینجا هستید :
خانه آموزش نرم افزارهای آفیس آموزش اکسل Excel آموزش تابع AVERAGEIFS میانگین گیری چند شرطی به همراه مثال

آموزش تابع AVERAGEIFS میانگین گیری چند شرطی به همراه مثال

آموزش تابع AVERAGEIFS میانگین گیری چند شرطی به همراه مثال

بعد از آموزش تابع AVERAGEIF اکسل که در رابطه با میانگین گیری شرطی، می خواهیم آموزش تابع AVERAGEIFS را که برای میانگین گیری چند شرطی می باشد همراه با مثال برای شما آماده کنیم. پس در ادامه همراه با ما باشید.

در این مطلب از آموزش اکسل میخوایم با تابع AVERAGEIFS اکسل که یکی از توابع شرطی در اکسل هست و کارکردی مشابه تابع AVERAGEIF دارد آشنا بشیم.

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

محدودیتی که در تابع AVERAGEIF وجود داره اینه که نمیشه بیش از یک شرط رو برای میانگین گیری تعیین کرد.

برای اینکه با این محدودیت مواجه نشویم میتونیم از تابع AVERAGEIFS اکسل استفاده کنیم که تابع کامل تری به نسبت تابع AVERAGEIF هست و امکان تعیین چندین شرط برای میانگین گیری در اون وجود داره. در ادامه با این تابع به طور کامل آشنا خواهیم شد:

قاعده کلی تابع AVERAGEIF اکسل :

= AVERAGEIF ( شرط۲[اختیاری] , محدوده۲[اختیاری] , شرط ۱, محدوده ۱, محدوده میانگین گیری ,… ) 

آشنایی با پارامترهای تابع AVERAGEIFS اکسل :

محدوده میانگین گیری : این پارامتر محدوده ای رو که میخوایم از سلول های اون میانگین بگیریم مشخص میکنه.

محدوده ۱ : این پارامتر محدوده ای که قراره اولین شرطمون رو در اون چک کنیم مشخص میکنه. هر سلول این محدوده متناظر با یک سلول محدوده میانگین گیری هست و تعداد سلولهای موجود در این محدوده باید با تعداد سلولهای موجود در محدوده میانگین گیری برابر باشه.

به عنوان مثال اگر ما برای پارامتر محدوده میانگین گیری مقدار A1:A10 رو تعیین کردیم میتونیم برای محدوده۱ B2:B11 رو تعیین کنیم چون تعداد سلولهای این محدوده هم دقیقاً برابر ۱۰ سلول هست، اما نمیتونیم A2:A12 رو تعیین کنیم چون تعداد سلول های اون از محدوده A1:A10 بیشتره.

شرط ۱ : این پارامتر مشخص میکنه که سلول های موجود در محدوده۱ باید واجد چه شرطی باشند. این پارامتر میتونه یک عدد مثل ۱۰، یک متن مثل قطعه ۱ یا یک عبارت مثل “۰=” باشه. در صورتی که این پارامتر عبارت باشه باید حتما بین دو علامت “ نوشته بشه.

محدوده ۲ : این پارامتر محدوده ای رو تعیین میکنه که میخوایم شرط دوم خودمون رو در اون چک کنیم. تعیین این پارامتر اختیاری هست. در صورتی که از این پارامتر استفاده نکنیم در واقع تابع AVERAGEIFS اکسل ما تبدیل به تابع AVERAGEIF میشه

شرط ۲ : این پارامتر مشخص میکنه که سلول های موجود در محدوده۲ باید در چه شرطی صدق کنند.

محدوده ۳، شرط ۳ و … : در صورتی که بخوایم بیش از یک دو شرط رو تعیین کنیم میتونیم.

فقط سلول هایی از محدوده میانگیری در محاسبه میانگین لحاظ میشند که سلول متناظر اونها در محدوده۱ واجد شرط ۱ باشه، سلول متناظر اونها در محدوده۲ واجد عبارت شرطی ۲ باشه باشه و الی آخر.

مثال : نگاهی داریم به مثالی در رابطه با تابع AVERAGEIFS که می توانید شما هم با آن تمرین کنید :

جدول زیر رو در اکسل خودتون وارد کنید :

میخوایم با استفاده از تابع AVERAGEIFS اکسل میانگین خرید هر فاکتور سال ۱۳۹۱  آقای حسن زاده رو محاسبه کنیم.

۱- تعیین محدوده میانگین گیری :

خب ازونجایی که ما قراره میانگین میزان خرید مشتری رو حساب کنیم و میزان خرید هر مشتری هم در ستون چهارم قرار داره پارامتر محدوده میانگین گیری ما برابر با ستون چهارم اکسل یعنی D:D خواهد بود.

۲- تعیین محدوده ۱ :

یکی از شرط ها این هست که مشتری آقای حسن زاده باشه. نام مشتریان در ستون سوم قرار داره. پس اولین محدوده ما C:C هست.

۳- تعیین شرط ۱ :

چون شرط ما اینه که نام مشتری آقای حسن زاده باشه عبارت “حسن زاده” رو به عنوان شرط۱ و پارامتر سوم تابع AVERAGEIFS اکسل استفاده میکنیم.

۴- تعیین محدوده ۲ :

تنها اینکه نام مشتری آقای حسن زاده باشه کافی نیست چون ما میانگین خرید آقای حسن زاده رو در سال ۱۳۹۱ میخوایم. پس باید محدوده دومی رو هم برای چک کردن سال در تابع AVERAGEIFS اکسل خودمون تعریف کنیم. همونطور که مشخصه سال خرید در اولین ستون جدول قرار داره پس دومین محدوده ما A:A هست.

۵- تعیین شرط ۲ :

برای چک کردن اینکه صرفاً خریدهای آقای حسن زاده در سال ۱۳۹۱ در محاسبه میانگین لحاظ بشه کافیه ۱۳۹۱ رو به عنوان شرط۲ و پارامتر پنجم تابع AVERAGEIFS اکسل استفاده میکنیم.

در پایان تابع AVERAGEIFS اکل ما به شکل زیر کامل میشه :

= AVERAGEIFS (D:D; C:C; “حسن زاده” ; A:A ;1391)

اگر این فرمول در یکی از سلول های اکسل بنویسیم عبارت ۲۵ به عنوان نتیجه تابع در سلول نمایش داده خواهد شد که میانگین خرید آقای حسن زاده در سال ۱۳۹۱ هست.

فایل پروژه : برای دانلود فایل پروژه از بخش زیر اقدام کنید :

درباره نویسنده

مدیریت علاقه دارم در زمینه آموزش های مباحث کامپیوتری و نرم افزاری هر دانش و تجربه ای دارم با کاربران عزیز به اشتراک بزارم... ♥
منتظر نظرات خوب شما هستیم!

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

    • سلام , مهمان