اینجا هستید :
خانه آموزش نرم افزارهای آفیس آموزش اکسل Excel آشنایی با تابع COUNTIF اکسل همراه با مثال و توضیحات

آشنایی با تابع COUNTIF اکسل همراه با مثال و توضیحات

آشنایی با تابع COUNTIF اکسل همراه با مثال و توضیحات

در ادامه ی سری آموزش های اکسل و توابع آماری، در این مطلب شما را با تابع COUNTIF به عنوان تابع شرطی شمارشی آشنا خواهیم کرد. در ادامه توضیحات لازم برای این تابع و همچنین مثال و فایل پروژه این تابع اکسل را مشاهده خواهید کرد.پس در ادامه با ما همراه باشید.

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

آشنایی با تابع COUNTBIF

در مطالب قبلی توضیحاتی در خصوص توابع COUNT , COUNTA و COUNTBLANK دادم. توصیه میکنم اگر اونها رو مطالعه نکردید و آشنایی با این توابع ندارید ابتدا مطالب مربوط به آموزش این توابع رو بخونید.

این تابع برای شمارش سلول های دارای یک شرط خاص استفاده میشه. به عنوان مثال تمام سلول هایی که مقدار اونها بزرگتر از ۱۰ هست. یا تمام سلول هایی که برابر ۰ هستند و …

قاعده کلی تابع COUNTIF اکسل به صورت زیر هست:

(شرط , محدوده) COUNTIF =

مثال : حالا با یک مثال میبینیم که چطور میشه از این تابع استفاده کرد. جدول زیر رو در نظر بگیرید:

آشنایی با تابع COUNTIF اکسل همراه با مثال و توضیحاتاگر بخوایم مقدار محصولات فاقد موجودی رو در سلول D2 نمایش بدیم میتونیم از تابع COUNTIF اکسل به صورت زیر استفاده کنیم:

آشنایی با تابع COUNTIF اکسل همراه با مثال و توضیحات

محدوده : این پارامتر محدوده ای رو که قراره سلولهاش رو بشماریم مشخص میکنه. در مثال ما موجودی محصولات در ستون C قرار داره. پس پارامتر اولمون رو C:C قرار میدیم که نشان دهنده کل ستون C هست.

شرط : این پارامتر مشخص میکنه که سلول های موجود در محدوده مورد نظر که در مثال ما ستون C هست در صورت داشتن چه شرطی شمارش بشن. این پارامتر میتونه یک عدد مثل ۱۰، یک متن مثل قطعه ۱ یا یک عبارت مثل “۰=” باشه.

آشنایی با تابع COUNTIF اکسل همراه با مثال و توضیحاتدر صورتی که این پارامتر عبارت باشه باید حتما بین دو علامت ” ” نوشته بشه. ما میخوایم محصولاتی که فاقد موجودی هستند یا به عبارتی موجودی اونها برابر صفر هست رو شمارش کنیم. بنابراین شرط ما ۰ خواهد بود.

با تعیین پارامترها فرمول ما به شکل (COUNTIF(C:C10;0 تکمیل میشه. اگر این فرمول رو در سلول D2 بنویسیم نتیجه اون عدد ۲ هست. و این به این معنی هست که دو تا از محصولات ما یعنی قطعه های ۳ و ۵ فاقد موجودی هستند.

آشنایی با تابع COUNTIF اکسل همراه با مثال و توضیحاتنکته : در صورتی که بخوایم بیش از یک شرط رو برای شمارش سلول ها در نظر بگیریم میتونیم از تابع COUNTIFS اکسل استفاده کنیم. که در جلسه بعدی آموزش داده خواهد شد.

فایل پروژه : برای دانلود فایل پروژه از بخش زیر اقدام کنید :

[sociallocker id=3667]

[/sociallocker]

درباره نویسنده

مدیریت علاقه دارم در زمینه آموزش های مباحث کامپیوتری و نرم افزاری هر دانش و تجربه ای دارم با کاربران عزیز به اشتراک بزارم... ♥
منتظر نظرات خوب شما هستیم!

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

    • سلام , مهمان