اینجا هستید :
خانه آموزش نرم افزارهای آفیس آموزش اکسل Excel تابع INDEX و نحوه استفاده آن در اکسل بهمراه مثال

تابع INDEX و نحوه استفاده آن در اکسل بهمراه مثال

تابع INDEX و نحوه استفاده آن در اکسل بهمراه مثال

در ادامه سری آموزشی توابع و فرمول نویسی نرم افزار اکسل می خواهیم به فرمول های کاربردی متفرقه بپردازیم که در ابتدا می خواهیم با تابع INDEX شروع کنیم. تابع INDEX برای نمایش مقدار یک سلول از یک محدوده مشخص استفاده میشه.

تابع INDEX تابع مهمی در اکسل هست و زیاد از اون استفاده میشه به خصوص ترکیبش با تابع MATCH خیلی کاربرد دارد.  مثلا اگر بخوایم مقدار سلولی که در سطر سوم و ستون پنجم یک جدول قرار داره رو بدست بیاریم میتونیم از  تابع INDEX استفاده کنیم. تابع INDEX اکسل در حالت کلی به دو شکل استفاده میشه که اونها رو با هم بررسی میکنیم.

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

قاعده کلی تابع INDEX اکسل به دو صورت زیر هست :

(شماره ستون، شماره سطر، محدوده) INDEX =

(شماره محدوده، شماره ستون، شماره سطر، یک یا چند محدوده) INDEX =

حالت اول : یک محدوده رو برای تابع تعریف میکنیم و شماره سطر و ستون موردنظرمون رو هم مشخص میکنیم و تابع مقدار سلولی که در سطر و ستون مورد نظر هست رو برای ما نمایش میده.

حالت دوم : چند محدوده رو برای تابع مشخص میکنیم و با دادن شماره سطر و ستون مورد نظر و شماره محدوده موردنظرمون تابع سلول موردنظر رو برمیگردونه.

بنابراین اگر محدوده ای که میخوایم در اون با دادن سطر و ستون مقداری رو مشخص کنیم قرار نیست متغیر باشه و ثابت هست از حالت اول استفاده میکنیم و اگر قراره این محدوده تغییر کنه از حالت دوم میتونیم استفاده کنیم.

مثال : برای اینکه بهتر با نحوه استفاده از این تابع آشنا بشیم جدول زیر رو در نظر بگیرید:

تابع INDEX و نحوه استفاده آن در اکسل بهمراه مثال

حالت اول : تابع INDEX سه پارامتر داره اگر فرمول ‎=INDEX (A1:D5;3;4)‎ رو در سلولی قرار بدیم مقدار سلول موجود در سطر سوم و ستون چهارم جدول فوق که عدد ۴۰ هست نمایش داده میشود.

تابع INDEX و نحوه استفاده آن در اکسل بهمراه مثال

مقدار خروجی در تصویر زیر ۴۰ می باشد :

حالت دوم : حالا نگاهی به حالت دوم می اندازیم که در اون محدوه مورد نظر ما میتونه متغیر باشه. در این حالت اگر در سلولی فرمول  ‎=INDEX ((A1:D3;A4:D5);2;2;2)‎ رو قرار بدیم چون پارامتر آخر ما عدد ۲ هست سلول موجود در سطر دوم و ستون دوم مربوط به آرایه دوم یعنی محدوده  A4:D5 انتخاب میشه و در نتیجه قهوه در اون سلول نمایش داده میشه.

اگر پارامتر آخر رو به یک تغییر بدیم محدوده ما از  A4:D5  به  A1:D3 تغییر میکنه و در نتیجه تابع به جای کلمه قهوه کلمه پرتقال رو برمیگردونه.

نکته ۱ : اگر محدوده موردنظر ما دارای فقط یک سطر یا یک ستون باشه تعریف شماره سطر یا ستون برای اون آرایه اختیاری هست. به عنوان مثال اگر محدود موردنظر ما  A1:D1 باشه، ازونجایی که این محدوده فقط یک سطر داره نیازی به تعیین پارامتر شماره سطر نیست و میتونیم جای این پارامتر رو در فرمول خالی بزاریم.

نکته ۲ : اگر در تابع INDEX پارامتر شماره سطر رو برابر صفر قرار بدیم تابع آرایه ای شامل تمام سلولهای شماره ستون مشخص شده رو برمیگردونه. همینطور اگر شماره ستون رو برابر صفر قرار بدیم تابع آرایه ای شامل تمام سلولهای شماره سطر مشخص شده رو به عنوان نتیجه برمیگردونه.

به عنوان مثال اگر ما در سلولی فرمول ‎=SUM(INDEX(B1:D5;0;3))‎ رو در سلولی قرار بدیم، جمع تمام سلول های موجود در ستون سوم محدوده B1:D5 یعنی عدد ۲۰۰ توسط فرمول محاسبه میشه.

فایل پروژه : برای دانلود فایل پروژه از بخش زیر اقدام کنید :

درباره نویسنده

مدیریت علاقه دارم در زمینه آموزش های مباحث کامپیوتری و نرم افزاری هر دانش و تجربه ای دارم با کاربران عزیز به اشتراک بزارم... ♥
منتظر نظرات خوب شما هستیم!

4 دیدگاه

    • سلام , مهمان