اینجا هستید :
خانه اخبار فناوری اطلاعات تازه های فناوری بزرگنمایی بدون افت کیفیت تصاویر با الگوریتم RAISR گوگل

بزرگنمایی بدون افت کیفیت تصاویر با الگوریتم RAISR گوگل

بزرگنمایی بدون افت کیفیت تصاویر با الگوریتم RAISR گوگل

الگوریتم RAISR گوگل که مخفف عبارت Rapid and Accurate Image Super Resolution یا وضوح فوق العاده بالای تصاویر با سرعت و دقت بالا است را معرفی کرد. شاید قبلا در فیلم های جنایی مشابه چنین روشی را دیده باشید.

در حال حاضر برای بزرگنمایی یک تصویر، برای پر کردن پیکسل های جدید، از مشخصات پیکسل های اطراف آن استفاده می شود که نتیجه آن ایجاد تصاویری تار و بی کیفیت تر از نسخه اصلی است.

اما این کار باعث می شود پیدا کردن یک عکس مناسب و با کیفیت از اینترنت به یک کابوس دائمی تبدیل شود. با این حال گوگل امروز الگوریتم جدیدی را بر پایه هوش مصنوعی معرفی کرده است که می تواند این شرایط ناگوار را به پایان برساند.

google-raisr-1احتمالا شما هم در زمان وب گردی و مطالعه محتوا در اینترنت، با صفحاتی روبرو شده اید که تصاویر در آنها با کیفیت پایینی قرار گرفته اند.

این اتفاق عمدتا به دو دلیل رخ می دهند که عبارت اند از کیفیت پایین دوربینی که تصاویر با آنها گرفته شده و یا تصمیم وب سایت برای کاهش کیفیت و در نتیجه کاهش حجم تصاویر برای افزایش سرعت بارگزاری سایت.

زمانی که ماموران اداره پلیس آنقدر روی یک تصویر زوم می کنند و بدون اینکه ذره ای از کیفیت تصویر کاسته شود، سرنخ هایی را از آن به دست می آورند. در توضیح این روش جدید باید به تفاوت های آن با سیستم های فعلی اشاره کرد.

google-raisr-4

اما در RAISR، راهکار گوگل پیچیده تر و حرفه ای تر است. در واقع توسط RAISR، ابتدا به وسیله الگوریتم های ساده فعلی تصویر بزرگنمایی خواهد شد که نتیجه آن چیزی مشابه تصاویر بزرگنمایی شده در حال حاضر است. اما ترفند اصلی از همینجا آغاز می شود.

پس از این کار گوگل یه لایه فیلتر هوشمند بر روی تصویر اعمال خواهد کرد تا جزئیات آن را بهبود بخشد. سپس عملیات بزرگنمایی به وسیله این فیلتر اصلاح خواهد شد تا کیفیت تصویر افزایش یابد. این فرآیند به دفعات کافی انجام می شود تا تصویر نهایی از نظر وضوح مشابه تصویر اولیه باشد.

هنوز زمان ارائه شدن تکنولوژی RAISR به دستگاه های دیجیتال عنوان نشده، اما به نظر می رسد در آینده بتوان از آن برای کاهش هوشمندانه تصاویر روی ابزارهایی مانند تلفن های هوشمند و بازگردانی آنها به کیفیت اصلی روی رایانه ها استفاده کرد.

درباره نویسنده

مدیریت علاقه دارم در زمینه آموزش های مباحث کامپیوتری و نرم افزاری هر دانش و تجربه ای دارم با کاربران عزیز به اشتراک بزارم... ♥
منتظر نظرات خوب شما هستیم!

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

    • سلام , مهمان