اینجا هستید :
خانه آموزش نرم افزارهای آفیس آموزش اکسل Excel آشنایی با تابع SUMIF و نحوه استفاده از آن به همراه مثال

آشنایی با تابع SUMIF و نحوه استفاده از آن به همراه مثال

آشنایی با تابع SUMIF و نحوه استفاده از آن

در ادامه آموزش های سری توابع اکسل می خواهیم بعد از تابع نسبتا ساده و کاربردی SUM می خواهیم سراغ تابع SUMIF برویم. در این مطلب ضمن تعریف و توضیحات در مورد این تابع یک مثال کاربردی و عملی از نحوه استفاده از آن همراه با فایل پروژه در اختیار شما کارآموزان عزیز قرار می دهیم.

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

اگر شما تازه با فرمول نویسی در محیط اکسل آشنا شدید و با تابع sumif اکسل آشنایی ندارید.

ما در اکسل تابع SUM رو داریم که مقادیر موجود در یک محدوده رو با هم جمع میکنه. تابع sumif اکسل برای کسانی که با این نرم افزار به صورت جدی کار میکنند تابع آشنایی هست.

حالا اگر بخوایم مقادیر موجود در یک محدوده در صورت برقرار بودن شرط خاصی با هم جمع بشن میتونیم از تابع sumif اکسل استفاده کنیم. قاعد کلی تابع SUMIF اکسل به صورت زیر هست:

تعریف لغوی SUMIF : (محدوده جمع کردن، شرط، محدوده چک کردن شرط) 

مثال : برای اینکه با نحوه استفاده از تابع SUMIF اکسل بهتر آشنا بشیم دو شیت زیر رو درنظر بگیرید:

شیف ۱ : 

sumif2

شیف ۲ : 

sumif

اگر بخوایم مقدار کل موجودی انبارهای مختلف هر کالا رو از شیت۱ در ستون C شیت۲ مقابل مقدار سفارش قرار بدیم میتونیم از تابع SUMIF اکسل به این شکل استفاده کنیم:

محدوده چک کردن شرط: این محدوده جایی هست که قراره مقادیر اون با شرط چک بشن و اگر مقدارشون با شرط ما یکی بود مقادیر متناظرش در محدوه جمع کردن با هم دیگه جمع بشه.

در این مثال ما شرطمون برای جمع کردن مقادیر موجودی اینه که کد کالا در شیت۱ (محدوده چک کردن شرط) با کد کالا در شیت ۲ (شرط) برابر باشه. بنابراین ما ستون کد کالا در شیت۱ یعنی Sheet1!A:A رو به عنوان محدوده چک کردن شرط تعریف میکنیم.

شرط: خب قراره مقادیری از ستون C شیت۱ (محدوده جمع کردن) با هم جمع بشن که کد کالای اونها برابر با کد کالای موجود در شیت۲ (شرط) باشه. بنابراین ما پارامتر شرط رو برابر Sheet2!A:A قرار میدیم.

محدوده جمع کردن: در نهایت ما قراره مشخص کنیم که در صورتی که کد کالا در شیت۱(محدوده چک کردن شرط) با کد کالا در شیت۲ (شرط) برابر بود چه مقادیری با هم جمع بشن.

ما میخوایم در صورت برقرار بودن شرط مقادیر موجودی کالا باهم جمع بشن. پس مقدار پارامتر محدوده جمع کردن رو Sheet1!C:C قرار میدیم.

در نهایت فرمول ما به شکل زیر در میاد :

(SUMIF (Sheet1!A:A ;Sheet2!A:A ;Sheet1!C:C=

اگر فرمول بالا رو در سلول C2 شیت۲ بنویسد مقادیر موجودی که کد کالای اونها برابر ۱۵۸۹۵ هست نمایش داده میشه که عدد ۲۹ هست. حالا کافیه فرمول سلول C2 رو در سلول های C3 تا C5 کپی کنیم تا موجودی سایر کالاها هم در مقابل هر کالا قرار بگیره.

آشنایی با تابع شرطی SUMIF و نحوه استفاده از آن

نکته: اگر بخوایم برای جمع کردن مقادیر از چندین شرط استفاده کنیم (مثلاً موجودی یک کالای خاص رو در یک انبار خاص بدست بیاریم باید از تابع SUMIFS استفاده کنیم.

فایل پروژه : برای دانلود فایل پروژه از بخش زیر اقدام کنید :

درباره نویسنده

مدیریت علاقه دارم در زمینه آموزش های مباحث کامپیوتری و نرم افزاری هر دانش و تجربه ای دارم با کاربران عزیز به اشتراک بزارم... ♥
منتظر نظرات خوب شما هستیم!

2 دیدگاه

    • سلام , مهمان