شناخت اولیه از فرآیند ثبت دامنه اینترنتی

مقدمه : در مطلب قبلی پیرو موضوع مراحل اصولی ایجاد یک وب سایت،با نقش رنگ ها و در اصل رفتار و تئوری رنگ ها در طراحی صفحات وب آشنا شدیم و می خواهیم در این مطلب  با فرآیند اولیه ثبت دامنه اینترنتی آشنا شویم،پس با ما همراه باشید.

در این مرحله باید یک نام مناسب برای آدرس وب‌سایت انتخاب کنند که به این نام اصطلاحا دامنه گفته می‌شود و به این عمل ثبت دامنه گفته می شود، دامنه در واقع آدرس وب‌سایت شما در اینترنت است و کاربران وب سایت شما را توسط همین نام می‌شناسند لذا لازم این نام را با دقت انتخاب کنیم.

شناخت اولیه از فرآیند ثبت دامنه اینترنتی | کدنویسی به زبان ساده

شناخت اولیه از ثبت دامنه های اینترنتی

هر آدرس اینترنتی و دامنه از سه بخش اصلی تشکیل شده است :

۱- www : این عبارت مخفف کلمات World Wide Web به معنای وب گسترده جهانی گرفته شده است.

۲- اسمی که برای سایت انتخاب شده است.

۳- پسوند نام سایت که معمولا بسته به نوع فعالیت سایت انتخاب می شود ( مانند .net , .com , .org , .info , .ir و …)

هر کدام از سه قسمت فوق توسط کاراکتر «.» از یکدیگر جدا می شوند.

مثال :

www.google.com

www.medu.ir

www.irib.ir

ثبت دامنه و آدرس اینترنتی یا Domain نیز قواعد مشخصی دارد. پس از انتخاب نام باید توسط یکی از سایت های بررسی کننده Domainها مشخص نمائید که اگر نام منتخب شما قبلا ثبت شده باشد، پس قادر نخواهید بود آنرا مجددا ثبت کنید و باید نامی را انتخاب نمایید که تا بحال توسط فرد دیگری خریداری نشده باشد.

سایت های مختلفی وجود دارد که آدرس های مورد نظر شما را دریافت می کنند و بررسی می کنند که آیا این آدرس ها می توانند توسط شما ثبت شوند یا خیر، از جمله وب سایت هایی که به ارائه این سرویس می پردازند عبارتند از : www.domain.com و www.register.com

نکته : سعی کنید نامی را برای وب سایت انتخاب کنید که کاربران آن را به راحتی به ذهن بسپارند و از به کار بردن نام های طولانی با کلماتی که کمتر در ذهن می مانند بپرهیزید.

پس از اطمینان از این مرحله و انتخاب نام باید به یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت مراجعه کنید و با پرداخت هزینه Domain آن را برای خود ثبت کنید.

معمولا به همراه ثبت دامنه یا Domain به یک فضا (Host) در اینترنت نیاز دارید تا بتوانید اطلاعات وب سایت را در اختیار کاربران قرار دهید. اگر تصور نسبتا دقیقی از میزان فضای لازم ندارید، می توانید پس از اتمام مراحل طراحی و کدنویسی خرید فضا را انجام دهید تا میزان فضای دقیق تری را انتخاب نمایید.

اغلب فضاهای اینترنتی به طور اجاره ای هستند و شما در برابر پرداخت اجاره سالیانه می توانید آنرا به مدت یک یا چند سال اجاره کنید و مبلغ آن براساس حجم درخواستی تعیین می شود.

علاوه بر این هنگام درخواست سرویس Host باید سرویس های مورد نیاز خود مانند IIS Apache بانک اطلاعاتی،پست الکترونیکی و … را نیز از شرکت مربوطه درخواست کنید.

معمولا پس از انجام طراحی گرافیکی و ثبت دامنه یا Domain مراحل کدنویسی سایت با درنظر گرفتن معیارها و استانداردها آغاز می شود.

در مطالب بعدی در این باره با نحوه ثبت دامنه های اینترنتی و تنظیمات و پیکربندی آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

منبع :  سایت کدنویسی به زبان ساده

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب


1 دیدگاه در “شناخت اولیه از فرآیند ثبت دامنه اینترنتی

مقالتون خیلی کامل و خوب بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *