آشنایی با انواع الگوریتم سئو گوگل برای برنامه نویسان وب

آشنایی با انواع الگوریتم سئو گوگل برای برنامه نویسان وب

شاید برای شما و خیلی از افرادی که با طراحی سایت سروکار دارند سوال باشه که مرتب سازی رنکینگ سایت از از نظر گوگل چگونه است؟ جواب این سوال در الگوریتم سئو گوگل نهفته است.

در این مطلب به بررسی کامل انواع الگوریتم سئو گوگل خواهیم پرداخت تا به جواب سوال مان تا کمی برسیم و با نحوه ی کار هرکدام آشنا بشیم.

موتور جستجوی گوگل، معروف ترین و بزرگترین موتور جستجوی دنیاست. این جستجوگر، بطور متوسط روزانه در حدود ۶ میلیارد بار برای جستجوی کلمات و عبارات مختلف استفاده می شود. برای مدیریت این حجم بالای از درخواست ها، گوگل در سال ۲۰۱۱، شروع به بروزرسانی الگوریتم جستجوی خود نمود.

در فوریه همان سال، گوگل به شکلی آرام و بی سر و صدا در دنیای بازاریابی آنلاین، الگوریتم سئو مهم به نام «پاندا» را منتشر کرد. این تغییر عمده یک زنگ خطر جدی برای وب سایت هایی بود که کیفیت پایینی داشته، محتوای تکراری ارائه می دادند و یا از تبلیغات سنگین بیش از حد در وب سایت خود استفاده می کردند.

با استفاده از پاندا، هزاران مالک وب سایت شاهد افت شدید رتبه وب سایت خود بودند، در حالیکه بسیاری دیگر صعود قابل توجهی از جهت رتبه وب سایت کسب کردند. انتشار پاندا در حدود ۱۲ درصد بر بهبود نتایج جستجو تاثیر گذاشت.

اما گوگل تنها به این کار اکتفا نکرد. این شرکت چندین ویرایش از پاندا را در ماه های بعدی منتشر نمود تا اینکه در آوریل سال ۲۰۱۲، «پنگوئن» را ارائه نمود، که وب سایت های استفاده کننده از روش های لینک سازی « کلاه سیاه» را جریمه می کند. درحالیکه تمرکز پاندا بر بهبود کیفیت وب سایت ها بود، پنگوئن توجه خود را بر صفحات وبی متمرکز نمود که مناسب به نظر نمی رسیدند.

از این منظر، پنگوئن مثل یک «پلیس بد» و پاندا مانند یک «پلیس خوب» عمل می کنند. مقصود اصلی پنگوئن، شناسایی آن دسته از وب سایت هایی است که از لینک های جعلی برای بهبود رتبه خود استفاده می کنند.

پنگوئن با شناسایی این قبیل وب سایت ها و خارج کردن آنها از فهرست نتایج جستجوی خود در صفحه نخست، آنها را جریمه می کند.از انجای که این الگوریتم ها با نام حیوانات سیاه و سفید نامگذاری شده اند،در واقع نشان دهنده تمرکز گوگل بر روی سئو سیاه وسفید را نشان می دهد.

پیامی که گوگل در قالب یک قاعده کلی و عمومی به وبمسترها درباره بروزرسانی الگوریتم های جستجوی خود ارائه می کند این است:

اگر شما «روش های کلاه سیاه» را برای بهینه سازی وب سایت خود در موتور جستجو استفاده نکنید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

✅ روش کلاه سیاه در حوزه بهینه سازی موتور جستجو (SEO)، کلیه تکنیک های غیراخلاقی را شامل می شود که برای سوءاستفاده یا شکستن الگوریتم های موتور جستجو و در جهت بالا بردن رتبه وب سایت در نتایج موتورهای جستجو بکار گرفته می شوند.

اما آنچه که معمولا در بکاربردن این روش ها مورد غفلت واقع می شود، این حقیقت است که بهینه سازی انجام شده تنها برای روبات ها یعنی، موتورهای جستجو مناسب خواهد بود نه برای انسان ها که می خواهند از آن صفحات بازدید نمایند.پس از اهمیت این نکته که سایت خود را کاربر پسند بهینه سازی کنید،غافل نشوید.

گوگل برای اینکه بتواند بهترین و مفیدترین نتایج مرتبط با کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربر را نمایش دهد ،از الگوریتم‌های مختلفی جهت تحلیل سایت‌های اینترنتی و مطالب آن‌ها و نمایش آن ها در فهرست جستجوهای خود استفاده میکند.

آشنایی با انواع الگوریتم سئو گوگل

در این جلسه به اختصار در رابطه با هر کدام از الگوریتم‌های گوگل توضیحاتی را با هم مرور می کنیم:

الگوریتم گوگل پاندا

نام پاندای گوگل برای اولین بار در فوریه ۲۰۱۱ بر سر زبان ها آمد.

الگوریتم سئو پاندا وظیفه شناسایی محتوای نامناسب و کپی شده از سایت های دیگر، و روش های تقلب در داخل سایت مانند cloacking (نمایش محتوایی مغایر با آنچه در موتورجستجوگر نمایش داده شده) و… را به عهده دارد و با این کار سایتهای با کیفیت پایین را از لیست جستجوها حذف و سایتهای کیفیت بالا را جایگزین آن‌ها میکند.

پاندا به دنبال مطالب دست اول و تولید شده توسط خود صاحبان وب‌سایت‌ها می‌باشد و نسبت به ارتقای رتبه چنین سایت‌هایی اقدام می‌کند و در عوض رتبه سایت‌هایی را که فقط مطالب سایت‌های دیگر را کپی‌برداری می کنند کاهش می‌دهد.

الگوریتم گوگل پنگوئن

این الگوریتم در تاریخ ۲۴ آوریل سال ۲۰۱۲ منتشر شد. تمرکز این الگوریتم بر روی لینکهای وب سایت هاست.

الگوریتم سئو پنگوئن وظیفه شناسایی لینکهای اسپم و سایت هایی را که برای بهبود رنکینگ خود بک ‌لینک خریداری می‌کنند به عهده دارد. همانطور که می‌دانیم گوگل برای سایتی که تعداد لینک ورودی به آن از سایت‌های دیگر بیشتر باشد امتیاز بالاتری قائل شده و آن را در رتبه‌های بالاتر جستجو قرار می‌دهد.

این عمل باعث شده تا افرادی سودجو به صورت غیرمعمول اقدام به قرار دادن لینک وب‌سایتهای دیگر کرده و بابت آن پول دریافت کنند.

پنگوئن گوگل با توجه به تعداد زیاد لینک‌ گذاری در یک سایت و مرتبط نبودن لینک های قرارداده شده با محتوای آن سایت این اسپمرها را شناسایی نموده و هم وب‌ سایت لینک گذارنده و هم وب‌ سایت لینک دهنده را جریمه و از لیست جستجو ها حذف می‌کند.

مواردی که الگوریتم پنگوئن آنها را جریمه (پنالتی) میکند :

❌ بک لینک های اسپم و بی ارزش، ارسال پرس و جو های خودکار به گوگل

❌ محتوا و مطالب بی کیفیت ،محتوای به صورت اتوماتیک تولید شده، محتوای کوتاه و کپی شده

❌ بک لینک های زیاد در فاصله زمانی کوتاه

❌ سایت هایی که به صفحات مخرب و ویروسی مانند : فیشینگ, نصب ویروس ها, تروجان ها یا دیگر بدافزارها لینک داده اند.

❌ سایتهایی که بیش از ۵۰ درصد لینک های ورودی به آن با یک کلمه کلیدی باشد.

❌ سایتهای غیر انگلیسی با یک لینک نامناسب و استراتژی های سئو کلاه سیاه مانند پاپ آپ

❌ ریدایرکت نادرست و غیر اصولی دامنه ها بر روی یک سایت

❌ بارگذاری صفحات با کلمات کلیدی بی ربط

الگوریتم مرغ مگس خوار

مرغ مگس خوار Hummingbird الگوریتم جدید گوگل است که به تازگی به الگوریتم های جستجو اضافه شده است. مرغ مگس خوار بر خلاف الگوریتم های گوگل پاندا و گوگل پنگوئن یک افزونه آنتی اسپم نیست بلکه بر روی بهینه سازی پرس و جوهای کاربران کار میکند.

الگوریتم سئو مرغ مگس خوار عباراتی را که کاربران وارد می کنند ، تجزیه و تحلیل می کند، و نتایج بهتری را به آنها نمایش می دهد.

بنابراین برای مطلوب بودن برای این پرنده نیاز به تغییر خاصی نیست،کافی است بر روی عباراتی که توسط کاربران جستجو می شود، تمرکز کنیم و در حقیقت مطالبی براساس نیاز کاربر، تولید کنیم.

این الگوریتم در اصل افزونه‌ ای است که کار تجزیه و تحلیل عباراتی را که کاربر برای جستجو وارد کرده به عهده دارد تا گوگل با این کار بتواند نتایج بهتری را به کاربران نمایش داده و نتایج خود را بهبود بخشد.

در واقع این الگوریتم تاثیر مستقیمی در نتایج رتبه بندی ندارد و صرفا عباراتی را که کاربر جستجو کرده بررسی می کند و بر اساس خواسته های کاربر سعی میکند بهترین نتیجه را نمایش دهد.

الگوریتم کبوتر

قطب اصلی موتور جستجوی گوگل الگوریتم کبوتر است.

نکته مهمی که باید در این مورد بگوییم این است که در این الگوریتم سئو گوگل بر روی جستجوی های محلی متمرکز شده. مثلاً اگر فردی در جستجوی مکان ورزشی است نزدیک‌ترین محل را به وی در نتایج جستجو نمایش دهد. و در زمانی که فرد در تهران است در نتایج جستجو سایت‌های شهر های دیگر را در اولویت نمایش خود قرار نمی دهد.

کارکرد الگوریتم کبوتر

اگر در گوگل و گوگل مپ، مثلاً مکان های ورزشی تهران را جستجو کنید، خواهید دید که گوگل فهرستی از مکان های ورزشی داخل تهران و حومه را به شما نمایش می‌دهد. این در حقیقت کار الگوریتم سئو گوگل کبوتر است. گوگل به سمتی پیش می‌رود که کاربر با توجه به موقعیت GPS فعلی خود نزدیک‌ ترین مکان را برای دسترسی به خدمات خود پیدا کند.

در حقیقت این الگوریتم به گوگل کمک می‌کند تا فاصله ها و موقعیت‌های مکانی را از طریق سیگنال‌های قدیمی شناسایی کند و در نتایج جستجوی فعلی اعمال کند.

هنوز هیچ موردی از پشت پرده این الگوریتم مشخص نیست و هنوز دستورالعملی برای بهینه سازی سایت طبق این الگوریتم وجود ندارد.

الگوریتم PayDay Loan

این الگوریتم برای مبارزه با سایت هایی که از کلمات کلیدی پرکاربرد برای سایتشان استفاده می‌کنند ولی در عمل به نوعی کار اسپم انجام می‌دهند طراحی شده است. اینگونه که سایت‌ هایی که مطالبشان با کلمات کلیدی که تعیین نموده‌اند و معمولا جزء کلمات کلیدی پر استفاده قرار دارند شناسایی شده و از لیست جستجوها حذف میشوند.

الگوریتم Page Layout

این الگوریتم نسبت به شناسایی و جریمه‌ وب‌ سایت‌هایی که در خود تبلیغات آزاردهنده دارند طراحی شده است. این تبلیغات ممکن است به صورت پاپ‌ آپ، فلشی و یا در بین پست‌ها قرار داشته باشند که علاوه بر کاهش تایم لود سایت و ایجاد مشکل در پیدا کردن مطلب اصلی، موجب آزار بیننده نیز هست. گوگل با استفاده از الگوریتم پیج لایوت به مبارزه با چنین وب‌ سایت‌ هایی می‌پردازد.

الگوریتم Page Authority

این الگوریتم به معنای قدرت صفحه است و با استفاده از فاکتورهای مختلفی نظیر کیفیت محتوا، میزان لینک ورودی از سایت‌های دیگر، تعداد بازدید کننده و زمانی که بازدیدکننده‌ها در سایت شما می‌گذرانند میزان قدرت صفحه وب‌سایت مشخص شده و در رتبه آن در گوگل تاثیرگذار است.

این الگوریتم شبیه همان پیج‌ رنک گوگل است با این تفاوت که امتیاز دهی به فاکتورهای گفته شده توسط سایت موز دات‌ کام moz.com انجام می شود.

الگوریتم کافئین

این الگوریتم هم مثل الگوریتم سئو مرغ مگس خوار برای سرعت بخشیدن به نتایج جستجو و همچنین اختصاصی تر کردن آنها برای کلمه کلیدی وارد شده طراحی شد و تعامل نتایج جستجو با محتوای شبکه های اجتماعی را به میزان زیادی افزایش داد.

بنابراین در حال حاضر فعالیت در شبکه های اجتماعی به میزان زیادی روی سئوی سایت تاثیر مثبت دارد. (برای سایت های ایرانی استفاده از شبکه های اجتماعی که فیلتر نیستند،خیلی بهتر است)

الگوریتم گورخر

این الگوریتم جهت کیفیت سنجی و کنترل فروشگاه های اینترنتی طراحی و اجرا شد و پس از آن فروشگاه اینترنتی های بی کیفیت و تقلبی از رتبه بندی در موتورهای جستجو خارج شدند.

طراحی سایت به صورت واکنش گرا یا ریسپانسیو، داشتن بارکد برای تمامی کالاها، استفاده از کوپن های تخفیف برای تشویق کاربران به خرید این محصولات، ایجاد مقایسه با کالاهای موجود در سایتهای دیگر، کم شدن مراحل خرید و راحتی خریدار، وجود قیمت روی کالاها، وجود آدرس معتبر برای فروشگاه و … عواملی هستند که گوگل در این الگوریتم خود به آنها توجه میکند.

الگوریتم mobilegeddon

این الگوریتم جزء جدیدترین الگوریتمهای گوگل به حساب می آید.

سایت هایی که در صفحات تبلت و گوشی های همراه به خوبی نمایش داده نمیشوند به تدریج از نتایج جستجو حذف خواهند شد.

یکی از راه هایی که سایت را منطبق با صفحه نمایش موبایلها و تبلت ها طراحی کنیم، استفاده از ابزار بوت استرپ است.

✅ برای نکته پایانی هم باید خدمت شما دوستان عرض کنم که :

گوگل هدف خود را بر این موضوع متمرکز نموده است که کاربران بهترین تجربه ممکن را در جستجوهای خود داشته باشند پس :

در صورتی که وب سایت خود را با این رویکرد همسو کنید، موفقیت شما تضمین خواهد شد.

اما باید توجه داشت که این موضوع یعنی داشتن رنکینگ خوب یک شبه حاصل نمی شود، و برای رسیدن به جایگاه مناسب، باید بر روی برنامه بازاریابی آنلاین خود تمرکز کنید و نحوه خدمت رسانی به مخاطبان وب سایت خود رابه طور مستمر بهبود بخشید.

آشنایی با انواع الگوریتم سئو گوگل که برای برنامه نویسان وب

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “آشنایی با انواع الگوریتم سئو گوگل برای برنامه نویسان وب

خیلی ممنون از سایت مفیدتون سایت خیلی خوبی دارین

سلام ممنونم بابت مطلب مفید که گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *