اینجا هستید :
خانه آموزش های طراحی وبسایت آموزش HTML مهمترین برچسب های XHTML در صفحات وب

مهمترین برچسب های XHTML در صفحات وب

مهمترین برچسب های XHTML در صفحات وب

بعد از شناخت از ساختار کدهای XHTML می خواهیم در مورد برچسب های XHTML صحبت کنیم و با آنها آشنا شویم. در این آموزش به بررسی ابتدایی و اولیه از برچسب های XHTML و همچنین انواع خصوصیات آنها خواهیم پرداخت.

سری آموزش های زبان HTML

مهمترین برچسب های XHTML 

برچسب <html>

این برچسب برای مشخص کردن شروع یک سند XHTML به کار می رود، مرورگر با دیدن برچسب <html> شروع فایل و با دیدن برچسب <html/> انتهای آن فایل را تشخصی می دهد.

برچسب <body>

این برچسب برای مشخص کردن بدنه اصلی فایل XHTML به کار می رود.

بخش هایی از فایل که باید در مرورگر به عنوان خروجی نشان داده شوند، باید درون این برچسب نوشته شوند. هریک از برچسب های XHTML دارای مجموعه ای از خصوصیت ها است که ویژگی های مختلف آن از جمله رنگ و نحوه نمایش را مشخص می کنند.

ما به وسیله خصوصیت ها در XHTML می توانیم کنترل بیشتری بر برچسب ها داشته باشیم. بسیاری از برچسب ها خصوصیت های منحصر به خود را دارند که به این خصوصیت ها، خصوصیت های اختصاصی می گویند، اما بعضی از خصوصیات نیز بین برچسب ها مشترک است و در همه آنها یک کار را انجام می دهند به این خصوصیت ها، خصوصیت های عمومی می گویند.

خصوصیت ها همیشه در برچسب آغازین به کار می روند و از دو قسمت اصلی تشکیل می شوند :

خصوصیت Name : نام خصوصیت را تعیین می کند.

خصوصیت Value : مقداری است که برای خصوصیت تعیین می شود.

Value ها با علامت = به نام خصوصیت اختصاص داده می شوند. شکل کلی تخصیص خصوصیات به صورت زیر است :

<…”مقدار”= نام خصوصیت دوم “مقدار”= نام خصوصیت اول   نام برچسب >

محتوای برچسب

<برچسب انتها/>

مهمترین خواص برچسب <body> در جدول زیر نشان داده شده است.

مهمترین برچسب های XHTML در صفحات وب | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

در یک صفحه وب برای نمایش رنگ ها چند روش وجود دارد که به دلخواه می توانید یکی از آنها را به کار ببرید. این روش ها عبارتند از :

۱- تعیین رنگ توسط درج نام رنگ :

مثال : red,black,blue

<body bgcolor=”blue”>

۲- رنگ های سیستم : برای تعیین رنگ می توانید از رنگ های سیستم (User-Defined System Colors) استفاده کنید. این ساختار شامل ۲۸ رنگ است که توسط Microsoft برای توسعه نرم افزارها طراحی شده است.

۳- تعیین رنگ به صورت عددی ترکیبی در مبنای ۱۶ (هگزا دسیمال) : می دانیم که از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز،سبز و آبی می توانیم سایر رنگ ها را تولید کنیم. در این روش با نوشتن یک کد شش رقمی که با علامت # شروع می شوند. این کار را انجام می دهیم. دو رقم اول بعد از # نشان دهنده میزان غلظت رنگ قرمز در مبنای هگزا دسیمال است که می توانید ۰۰ (کمترین مقدار) تا FF (بیشترین مقدار) باشد. به همین ترتیب دو رقم بعدی نشان دهنده میزان رنگ سبز و دو رقم آخر نیز نشان دهنده رنگ آبی در مبنای هگزا دسیمال (مبنای ۱۶) هستند.

مثال : برچسب زیر نشان دهنده آبی بودن رنگ زمینه صفحه وب است زیرا دو مقدار قرمز و سبز ۰۰ هستند.

<body bgcolor=”#0000FF”>

مهمترین برچسب های XHTML در صفحات وب | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

مناسب ترین و استاندارد ترین شکل تعیین رنگ مورد استفاده در عناصر صفحات وب، هگزا دسیمال است. برخی از خصوصیت ها در تما برچسب های XHTML ، یک عمل واحد انجام می دهند و از این رو به آنها خصوصیات عمومی گفته می شود. مهمترین خصوصیات عمومی برچسب های XHTML در جدول زیر درج شده است.

مهمترین برچسب های XHTML در صفحات وب | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

نکته : اگر خصوصیت “dir=”rtl در برچسب <body> به کار برده شود، محل قرار گرفتن Scroll bar در مرورگر IE از طرف راست صفحه به طرف چپ منتقل می شود.

درباره نویسنده

مدیریت علاقه دارم در زمینه آموزش های مباحث کامپیوتری و نرم افزاری هر دانش و تجربه ای دارم با کاربران عزیز به اشتراک بزارم... ♥
منتظر نظرات خوب شما هستیم!

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

    • سلام , مهمان