بررسی و معرفیزبان سی شارپ #C

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان — صفر تا صد زبان برنامه نویسی #C

وقتی بتوانیم با استفاده از دستورات و کدهایی که در اختیار داریم، برنامه و نرم افزاری برای حل مسئله و ایجاد یک قابلیت فراهم کنیم بدون شک یک برنامه نویس مسلط به یک زبان برنامه نویسی مانند زبان سی شارپ هستیم. با آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان در خدمت شما هستیم تا بتوانید به این هدف برسید.

زبان های برنامه نویسی متعددی تا بحال معرفی و ابداع شده اند که هرکدام ویژگی ها و امکانات خاص خود را دارند ولی برای آموزش برنامه نویسی کاربردی که بتوانید با آن نرم افزارهای تحت ویندوز بسازید پیشنهاد ما شروع یک زبان برنامه نویسی مانند سی شارپ (#C) است.

در ادامه می خواهیم به معرفی و بررسی برنامه نویسی سی شارپ و آموزش مقدماتی آن بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

مقدمه ای بر زبان برنامه نویسی سی شارپ

در ابتدا که بخواهیم شروع به یادگیری برنامه نویسی به عنوان یکی از علوم نوین و زیربنای شبکه های کامپیوتری اقدام کنیم باید در اولین مرحله یکی از انواع زبان های برنامه نویسی را انتخاب کنیم و با تفاوت های آنها آشنا شویم.

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

از جمله زبان های برنامه نویسی پر تقاضا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • زبان HTML و CSS
 • زبان برنامه نویسی PHP
 • زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
 • زبان برنامه نویسی جاوا
 • زبان برنامه نویسی سی شارپ
 • زبان برنامه نویسی پایتون و …

در مورد حل هر مسئله که بتوان به صورت سیستمی آن را معرفی، بررسی و اجرا کرد زبان های برنامه نویسی مختلفی وجود دارد که طبیعتا هرکدام کاربرد و قابلیت های مخصوص به خود و تحت حیطه کاری تعریف شان دارند.

ولی یکی از کاربردی ترین و پر استفاده ترین زبان های برنامه نویسی که مناسب برای اکثر نرم افزارهای ویندوزی است، بی شک زبان سی شارپ است. در این مطلب می خواهیم به بررسی اولیه و مبنایی از زبان #C بپردازیم.

زبان سی شارپ یک زبان کدنویسی بسیار عالی برای یادگیری و آموزش اولیه و مخصوص مبتدیان است که به صورت ساده و شفاف می توانید دستورات و کدها را فرا بگیرید. با انتخاب سی شارپ به عنوان شروع یادگیری زبان های برنامه نویسی که علاقمند به آموزش آنها هستید پشیمان نخواهید شد!

اگر شما هم می خواهید شروع به یادگیری و کنید می توانید با اندکی جستجو با آموزش های آنلاین پروژه محور آشنا شوید که به شما برای فهم کامل کلیه زبان های برنامه نویسی کمک زیادی خواهد کرد.

چرا زبان سی شارپ محبوب و پرطرفدار است؟

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

با استفاده از محیط برنامه نویسی سی شارپ می توانید با انواع ابزارهای مناسب برای کار با زبان های تحت مجموعه ویژوال استودیو، که از محصولات غول نرم افزاری مایکروسافت است کار کنید.

این مجموعه دارای امکانات بسیاری برای کار با نرم افزارهای ساخته شده تحت ویندوز، وب سایت های تحت اینترنت و اپلیکیشن های تحت تلفن های همراه است.

برنامه نویسانی که با این محیط کار کرده اند و تجربیات خود در هنگام کار با مجموعه Visual Studio گفته اند تایید کننده این ادعا است. این افراد که به دنبال محیط برنامه نویسی متفاوت و متنوعی برای پیاده سازی کدهای خود هستند با یک مرجع کاملی از انواع کتابخانه های کدنویسی آماده سروکار خواهند داشت.

از ویژگی های ممتاز زبان سی شارپ این است که به همراه مجموعه فوق بروزرسانی و توسعه داده می شود و این اپدیت کردن توسط شرکت مایکروسافت به صورت منظم و دوره ای انجام می شود. پس ازین بابت با خیال راحت می توانید با آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان این زبان را به عنوان زبان اصلی آموزشی خود انتخاب کنیم.

پیشنهاد ما هم این است که در کنار یادگیری زبان های دیگر مانند آموزش برنامه نویسی C حتما مجموعه ویژوال استودیو و زبان سی شارپ را بروز نگه دارید تا از آخرین قابلیت های آن منتفع شوید.

پیدایش و مشابهت زبان های برنامه نویسی با سی شارپ

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

زبان #C در اصل یک زبان جدید، مدرن و شی گرا است که در سال 2000 توسط مایکروسافت توسعه داده شده است. فلسفه کلمه سی شارپ با توجه به قرار گرفتن حرف C در کنار علامت “#” به این صورت است که چون یک زبان تکمیلی و حاصل کامپایل ارتقا یافته از زبان ++C است، نام مناسبی می تواند باشد.

کدهای استفاده برای برنامه نویسی در این زبان، خیلی شبیه به زبان ++C است ولی زبان #C گونه ی مدرن و جدیدتر است که توسط مهندسین مایکروسافت ارتقا داده شده است. سی شارپ از نظر نحوی و قواعد مربوط به آن شبیه به زبان جاوا است و در سال های پیش از Java پیروی می کرد.

این خود دلیلی برای محبوبیت و گستردگی استفاده از سی شارپ است، ولی در حال حاضر این زبان کاملا متفاوت با جاوا است.

نرم افزار برنامه نویسی سی شارپ در محیط NET. اجرا می شود و در انواع پلتفرم ها قابل تنظیم است. به دلیل یادگیری راحت و محیط ساده آن تمامی کسانی که با زبان های هم خانواده C و ++C و همینطور جاوا آشنایی دارند از کار کردن با سی شارپ هم رضایت دارند.

البته زبان های برنامه نویسی C و  ++C به عنوان یکی از قدیمی و ریشه دار ترین زبان های شناخته شده کاربردهای مختلفی در مشاغل و صنایع وابسته به آنها دارند. برای آموزش زبان برنامه نویسی C فرادرس به لینک زیر مراجعه کنید.

ویژگی و مزیت های یادگیری زبان سی شارپ

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

از جمله مزیت و ویژگی هایی که زبان سی شارپ برای توسعه دهندگان دارد این است که اگر بخواهند طیف وسیعی از برنامه ها طراحی و تولید کنند می توانند آنها را در محیط NET Framework. اجرا کنند که شامل :

 • وب اپلیکیشن های اینترنتی
 • پورتال های سازمانی آنلاین
 • برنامه های تحت موبایل
 • نرم افزارهای ویندوزی
 • برنامه های Windows Store 

از اصلی ترین ویژگی هایی که زبان سی شارپ در طی 2 دهه قبل داشت است سرعت رشد و ارتقای مستمر آن بوده است. از سال ها پیش بعد از هر بروزرسانی شاهد تغییرات گسترده و افزوده شدن امکانات جدید بوده ایم که کار برنامه نویسی با این زبان را ساده و آسان تر کرده است. با استفاده از آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان می توانید به مهمترین ویژگی های اصلی این زبان بیش از پیش آشنا شوید.

از امکانات خوب و پیشرفته زبان سی شارپ در مجموعه فوق می توان به وجود ابزارک ها و افزونه های کاربردی برای ارتقا سرعت و دقت در کدنویسی نام برد.

همیشه زبان #C به عنوان زبان اصلی و پیشفرض مجموعه ویژوال استودیو در نظر گرفته می شود. حال آنکه زبان های دیگری مانند VB، ASP، #F و اندروید هم در این مجموعه قرار دارند.

برای کار با زبان اندروید و برنامه نویسی سی شارپ برای اندروید باید بتوانیم آموزش برنلمه نویسی اندروید فرادرس را به صورت کامل و جامع فرا بگیریم تا بتوانیم اپلیکشن های برای گوشی های هوشمند طراحی و تولید کنیم. برای این منظور به لینک زیر مراجعه فرمائید.

برتری های زبان سی شارپ چیست؟

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

زبان سی شارپ دارای قابلیت ها و ویژگی های مختلفی است که نسبت به زبان های دیگر به آن برتری داده است که این موارد شامل :

 • زبان شی گرا

این ویژگی مهم از مهمترین مزیت های زبان سی شارپ نسبت به زبان ++C است که با استفاده از آن می توان ساخت برنامه های مدولار و با امکان استفاده مجدد از کدها را انجام داد.

یک پروژه با زبان #C هرچقدر که پیشرفت داشته باشد و بزرگ شود با امکان شی گرایی در آن پشتیبانی و نگهداری از آن راحتتر خواهد بود.

شی گرایی در سی شارپ از قابلیت هایی شامل وراثت، رابط ها و چند ریختی و همچنین کپسوله سازی داده ها پشتیبانی می کند.

 • سادگی و آسان بودن

سی شارپ نسبت به خیلی از زبان های دیگر شیوه نگارش دستورات ساده ای دارد و بدون هیچ تکلفی می توانید آموزش و یادگیری آن را شروع کنید. منابع آموزشی برای آن بسیار زیاد است و هم به صورت زبان انگلیسی و هم فارسی کتاب ها و فیلم های آموزشی مختلفی برای آن وجود دارد.

 • خطا یابی به صورت خودکار همگان کدنویسی

برعکس خیلی از زبان های برنامه نویسی دیگر که حتما باید بعد از اتمام تایپ دستورات و توابع درست و یا نادرست بودن کدها را برررسی کنید در سی شارپ هنگام کدنویسی می توانید کلیه ی خطاهای ممکن را مشاهده کنید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 • امنیت بالا در برنامه نویسی تحت وب

وقتی بخواهیم با استفاده از زبان #C صفحات وب سایت را طراحی کنیم با برنامه نویسی ASP.NET می توانید وبسایت های با امنیت بالا ایجاد کنید.

برای اینکه بتوانید درک بهتری جهت برنامه نویسی تحت وب داشته باشید پیشنهاد می کنیم در ابتدا با آموزش طراحی سایت با HTML و CSS آشنا شوید که جهت دریافت فیلم های آموزشی مناسب با آن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

 • تولید نرم افزار برای کلیه پلتفرم ها

با استفاده از آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان و ساختاری که می توانید با آن نرم افزارتان را تولید کنید قادر خواهد بود تنها با چند تغییر ساده امکان اجرای برنامه خود بر روی سیستم عامل های دیگر را فراهم کنید.

این مورد می تواند یکی از مهمترین قابلیت های کلیدی سی شارپ در اجرای برنامه های شما باشد که نیازی برای هر سیستم عامل مجددا از ابتدا شروع به برنامه نویسی کنید.

 • استفاده همزمان در وب و موبایل

شرکت مایکروسافت به عنوان متولی توسعه و پشتیبانی زبان سی شارپ با خرید امتیاز شرکت Xamarin توانست قابلیتی را به #C اضافه کند تا با استفاده از آن بتوانید برنامه نویسی برای گوشی های تلفن همراه را برای سیستم عامل های اندروید و iOS را انجام دهید.

از جمله زبان هایی که می توانید برای افزایش دانش و پیشرفت خود در کنار زبان سی شارپ فرا بگیرید آموزش برنامه نویسی جاوا اسکریپت است که در می توانید برای کسب اطلاعات و فیلم های آموزشی آن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

در اصل ابزار زامارین یک محیط توسعه داده شده برای برنامه نویسی به زبان های مورد نیاز برای اپلیکیشن های اندروید و iOS است که توانسته محبوب خوبی را برای زبان سی شارپ ایجاد کند.

 • دسترسی به کتابخانه کدنویسی بزرگ در NET.

در مجموعه ویژوال استودیو و در هنگام کار با زبان #C می توان با استفاده از کتابخانه ای بزرگ از منابع و کامپوننت های قابل اجرا در محیط NET. برنامه های متنوع و کاربردی بسازید که به شما کمک خواهد کرد به خوبی نرم افزارهای تحت ویندوز طراحی کنید.

در کنار آن هم محیط NET. به شما کمک خواهد کرد تا برنامه های سازگار با محصولات دیگر شرکت مایکروسافت را برنامه نویسی کنید و از آنها برای تعامل با سرویس ها و برنامه های دیگر سیستم عامل ویندوز بهره ببرید.

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

مهمترین کاربرد های زبان سی شارپ چیست؟

اگر بخواهیم در مورد کلیه کاربردهای این زبان صحبت کنیم وقت کافی و لازم باید داشته باشیم تا چند کتاب را بنویسیم و به طور مفصل در مورد آن بحث کنیم ولی به صورت اختصار می توان به مواردی اشاره کرد که با بهره گیری از این زبان می توان در زمینه های مختلف کاربرد ها و توانایی های سی شارپ را استفاده کنیم.

از مهمترین مواردی که می توان برای کاربردهای کلی و اصلی زبان سی شارپ نام برد شامل :

برنامه نویسی تحت وب

بسیاری از سایت های موجود در اینترنت را می توان یافت که با استفاده از زبان ASP.NET و فریمورک های زیر مجموعه آن طراحی و برنامه نویسی شده اند.

در ایران به طور مثال وب سایت پر طرفدار ورزش 3 و سرویس وبلاگی بلاگفا با استفاده از زبان سی شارپ و تحت برنامه نویسی با زبان ASP.NET کدنویسی و اجرا شده است که از بانک اطلاعاتی تحت سرور های ویندوزی یعنی IIS بهره می برند.

امروزه هم در کنار زبان های برنامه نویسی تحت وب، فریمورک های ASP جایگاه خوبی دارند و برای طراحی وبسایت های با امنیت بالا کاربرد دارند.

در کنار زبان ASP.NET می توان به زبان برنامه نویسی رقیب یعنی زبان PHP نگاهی انداخت تا با مزیت و ویژگی های هرکدام آشنا شد، جهت کسب آموزش برنامه نویسی PHP می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

برنامه نویسی ویندوز

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

می توان گفت که اصلی ترین و مهترین کاربرد زبان سی شارپ برای تولید نرم افزارهای تحت ویندوز است تا با بهره گیری از دانش برنامه نویسی مورد استفاده در این زبان بتوانید برنامه های کاملا سازگار و منطبق با سیستم عامل ویندوز را طراحی و تولید کنید.

حقیقتا لذت کسب آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان برای تولید نرم افزارهای تحت ویندوز بالاست و با استفاده از ابزارها و کامپوننت های زیبایی مانند WPF که برای تولید برنامه های ویندوزی تدارک دیده شده است می توان نرم افزارهای جذابی طراحی و کدنویسی کرد.

برنامه نویسی برای سیستم عامل مک MAC

شاید تابحال به این مورد از کاربرد سی شارپ فکر نکرده باشید که می توان در محیط ویندوز یا محیط سیستم عامل مک، بتوانید نرم افزارهای مناسبی سازگار با سیستم عامل شرکت اپل برای کامیپوترهای رومیزی یعنی MAC تولید کنید.

البته نسخه کاربری مناسب برای نصب مجموعه ویژوال استودیو و زبان سی شارپ برای سیستم عامل مک وجود دارد که کاربران آن می توانند خریداری و نصب کنند.

برنامه نویسی برای موبایل های اندرویدی و iOS

از کاربردهای نسبتا جدیدتر زبان سی شارپ تولید اپلیکیشن های تحت سیستم عامل های مورد استفاده برای گوشی های تلفن همراه، یعنی اندروید و iOS است.

البته زبان #C در ابتدا و به صورت پیشفرض امکان تولید برنامه های تحت موبایل را نداشته ولی با بروزرسانی هایی که انجام داده است و ابزار برنامه نویسی زامارین که توسط مایکروسافت خریداری شده می توان تولید اپلیکیشن های گوشی های هوشمند را انجام داد.

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

چرا زبان سی شارپ را برای برنامه نویسی انتخاب کنیم؟

یک سوال تخصصی که باید به آن پاسخ دهیم این است که دلیل انتخاب ما برای شروع برنامه نویسی از سی شارپ چیست؟

این سوال عمدتا که برای افرادی که می خواهند به صورت پیشرفته با این زبان آشنا شوند پاسخ های مختلفی دارد و دلایل انتخاب سی شارپ به عنوان شروع برنامه نویسی را در ادامه ذکر خواهیم کرد :

 • دارای بهترین قابلیت های ممکن در بین زبان های شی گراست.
 • استفاده از ابزار مهم و کاربردی مجموعه ویژوال استودیو و هماهنگی در تعامل با زبان های برنامه نویسی دیگر تحت این مجموعه.
 • وجود بازار کار و کاربرد بالا در سطح جهان که از آن یک زبان محبوب و پرطرفدار ساخته است.
 • یادگیری و آموزش سی شارپ نسبت به زبان های C و ++C ساده تر است.
 • دارای قابلیت مهم چند سکویی که می توان با یکبار کدنویسی، برنامه ها و نرم افزارهایی را طراحی کرد که در تمامی پلتفرم ها اجرا شود.
 • کاربردها و استفاده های مختلف از برنامه های تولید شده با این زبان که محدود به رشته و تخصص خاصی نیست و می توان نرم افزارهای مختلفی برای هر گونه کاربرد مورد انتظار را برنامه نویسی کرد.

یادگیری زبان #C در کنار آموزش زبان های برنامه نویسی دیگر مانند زبان برنامه نویسی پایتون می تواند شما را در تولید انواع نرم افزارهای مورد نیاز شرکت ها و سازمان ها کمک کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش برنامه نویسی پایتون می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

بازار کار و درآمد با زبان سی شارپ چطور است؟

در کنار تمام مزیت های اصلی که می توان برای یادگیری سی شارپ نام برد، مزیت اصلی که خیلی مهم است توانایی ایجاد شغل و جذب نیرو در مشاغل و بازار کار ایران و جهان است.

آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان | راهنمای شروع #C

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد زبان سی شارپ وجود دارد این است که همیشه به عنوان پر متقاضی ترین تخصص در کلیه شغل ها و حرفه ها می باشد و اکنون اگر در وبسایت های اگهی استخدام جستجو کنید می توانید ببینید که درخواست کار برای متخصصین سی شارپ و ASP.NET چقدر است.

با توجه به توسعه صنایع و گسترش فضای دولت الکترونیک نیاز به افرادی که بتوانند با استفاده از زبان های برنامه نویسی برنامه ها و ارتباطات را ارتقا دهند حس می شود، در این بین می توان از سی شارپ با توجه به توانایی های خوبی که دارد بعنوان پر کاربرد ترین ابزار نام برد.

شما با انتخاب سی شارپ در کنار زبان های برنامه نویسی دیگر مانند زبان جاوا می توانید به کسب شغل و درآمد مناسب در بازار کار ایران و کشور های دیگر فکر کنید و از تخصص خود برای جلب نظر کارفرمایان مطمئن شوید. برای کسب آموزش زبان برنامه نویسی جاوا می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

جمع بندی درباره آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان

در این مطلب با آموزش برنامه نویسی سی شارپ رایگان و مزایای مهم و قابلیت های اصلی آن آشنا شدیم و برای پیشرفت در این زبان کاربردهای مهمی را بیان کردیم که هرکدام از آنها می تواند برای هر شخص و شرکتی مهم باشد.

برای اینکه بتوانیم یادگیری و کسب مهارت خود را در رابطه با زبان سی شارپ ارتقا دهیم نیاز به منبع آموزشی برجسته ای داریم تا بتوانیم پیشرفت کنیم که با بهره گیری از فرادرس می توان به این مهم دست پیدا کرد و همراه با فیلم های آموزشی مهارت خود را در فراگیری مطالب افزایش دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

اشتراک در
باخبرم کن
guest
2 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها بیشترین رای
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x