آموزش نرم افزارهای آفیسآموزش واژه پرداز Word

برطرف کردن مشکل بهم ریختگی متن در اسناد فارسی و انگلیسی

برطرف کردن مشکل بهم ریختگی متن در اسناد فارسی و انگلیسی

در این سری از آموزش های نرم افزار واژه پرداز Word به یکی از اصلی ترین مشکلات تداخل زبان انگلیسی و فارسی در این نرم افزار خواهیم پرداخت. مشکل بهم ریختگی متن در اسناد ورد که برای اکثر کاربران پیش آمده است.

در ادامه به بررسی و علت این مشکل و راه حل های پیشنهادی در واژه پرداز Word پرداخته خواهد شد. پس در ادامه با این آموزش همراه باشید.

بررسی علت مشکل بهم ریختگی متن

این مشکل به این دلیل اتفاق می افتد که سیستم مقصد، فونت هایی را که شما موقع نوشتن متن استفاده کرده اید را در سیستم عامل خود ندارد و متن ها با فونت دیگر برای دوست شما نمایش داده می شود.

شاید تصور کنید که با تبدیل فایل به PDF می توان این مشکل را حل کرد. اما اگر طرف مقابل بخواهد که در متن تغییراتی ایجاد کند چه باید بکند؟

راه حل دیگری که شاید برای مشکل بهم ریختگی متن و کلمات در Word به ذهنتان برسد این است که باید در کامپیوتر مقصد فونت مورد نظر نصب شود، اما شاید دوست شما نداند که شما از چه فونتی استفاده کرده اید.

آیا راه دیگری برای برای مشکل بهم ریختن کلمات در Word وجود دارد؟ در جواب باید بگوییم که روش بهتری هم وجود دارد که بدون زحمت بتوانید فایل Word را به همانگونه که بوده در کامپیوتر مقصد مشاهده کنید.

در ادامه دو مشکل اساسی که کاربران در هنگام کار با اسناد ورد با آن مواجه میشوند یعنی بهم ریختگی متن ،فونت و نمایش متن به صورت ناخوانا و درهم ریختگی متون پس از copy &paste در Word را بررسی خواهیم کرد.

مشکل اول : نحوه قرار دادن فونت در اسناد word به طوری که حتی با ارسال فایل، فونت ها بهم نریزد.

در مورد قابلیتی از برنامه Word صحبت خواهیم کرد که مشکل بهم خوردگی فونت را برطرف می کند و به شما آموزش خواهیم داد که چگونه حتی با ارسال سند Word بهم ریختگی متن در آن به وجود نیاید.

این تنظیمات در word 2010 و word 2013 و word 2016 تست شده است.

راه حل : برای اینکه فونت را با فایل ارسال کنید روی سربرگ File کلیک کنید و Options را انتخاب کنید. در دیالوگ باکس Word Options در پنل سمت چپ Save را انتخاب کنید. گزینه Embed fonts in the file را تیک بزنید.

برطرف کردن مشکل بهم ریختگی متن در اسناد فارسی و انگلیسی

توجه داشته باشید که اگر اندازه فایل شما ۲۵ کیلو بایت باشد با تیک زدن گزینه Embed fonts in the file و ذخیره مجدد آن فایل شما به ۴ مگا بایت می رسد.

اگر شما به Options>Save برگردید دو گزینه زیر Embeded fonts in the file قرار دارد :

گزینه Do not embed common system fonts را پیدا کنید و تیک بزنید اندازه فایل به ۱٫۴ مگابایت می رسد (کاهش می یابد). با تیک زدن گزینه دیگر و یا هر دو گزینه اندازه فایل به ۵۶ کیلوبایت می رسد.

در ادامه در مورد رفع مشکل بهم ریختگی نوشته ها در متن های دو زبانه در اسناد ورد (word) صحبت خواهیم کرد.

مشکل دوم : جلوگیری از بهم خوردگی و چسبیدن کلمات و متون فارسی و انگلیسی در نرم افزار ورد (Word)

برطرف کردن مشکل بهم ریختگی متن در اسناد فارسی و انگلیسیبهتر است قبل از اینکه تایپ کردن را شروع کنید این تنظیمات را انجام دهید در غیر این صورت متن هایی که تایپ کرده اید را انتخاب کنید و سربرگ Home را انتخاب کنید به قسمت (گروه) paragraph بروید.

با انتخاب کادر سبز، مکان نمای شما به قسمت راست انتقال می یابد (برای چینش از راست به چپ) و با انتخاب کادر قرمز مکان نمای شما به سمت چپ انتقال داده می شود (برای چینش از چپ به راست).

راه حل : در صورتی که متن شما ترکیبی از متون فارسی و انگلیسی است کادر سبز را انتخاب کنید. برای درک بهتر به شکل های زیر دقت کنید.

❌ در صورتی که کادر قرمز (Left-to-Right) انتخاب شود : 

برطرف کردن مشکل بهم ریختگی متن در اسناد فارسی و انگلیسی

✅ در صورتی که کادر سبز (Right-to-Left) انتخاب شود : 

برطرف کردن مشکل بهم ریختگی متن در اسناد فارسی و انگلیسی

برای تراز کردن متن تان می توانید به صورت زیر عمل کنید:

با استفاده از ۴ گزینه ی تراز بندی متن در بخش Paragraph می توانید چینش متون را تغییر دهید و در ۴ حالت زیر قرار دهید : برطرف کردن مشکل بهم ریختگی متن در اسناد فارسی و انگلیسی

✅ تراز بندی چپ چین 

✅ تراز بندی وسط چین

✅ تراز بندی راست چین 

✅ تراز بندی دوطرفه

3.9 9 رای ها
امتیازدهی به مقاله
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

اشتراک در
باخبرم کن
guest
52 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها بیشترین رای
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
52
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x