بررسی و معرفی

آموزش برنامه نویسی ios به زبان فارسی pdf | آشنایی با زبان Swift

یکی از تکنولوژی هایی که توانست دنیای موبایل و گوشی های تلفن همراه را متحول کند معرفی سیستم عامل های محبوب مانند اندروید و سیستم عامل iOS بود. با استفاده از آموزش برنامه نویسی iOS به زبان فارسی PDF می توانیم نیازهای کاربران گوشی های انحصاری شرکت اپل را برطرف کنیم.

جایگاه برنامه ها و اپلیکیشن های موبایلی هر روز بیشتر در زندگی و کسب و کار ما خود را نشان می دهند تا با استفاده از خواص و کاربردشان بتوانیم زندگی راحتتر و بهتری را تجربه کنیم. در این بین استفاده از سیستم عامل های تحت موبایل توانست موقعیت خوبی بین طرافداران گجت های هوشمند ایجاد کند. یکی از این موارد سیستم عامل iOS است که می خواهیم در این مقاله به آموزش برنامه نویسی iOS بپردازیم.

بررسی پیدایش سیستم عامل های موبایل

آموزش برنامه نویسی ios به زبان فارسی pdf | آشنایی با زبان Swift

گوشی های تلفن همراه بعد از اینکه از حالت کاملا کلیدی به صورت لمسی درآمدند نیاز به یک رابط کاربری و نرم افزاری که بتواند کلیه ی دستورات کاربر را درک و پردازش کند حس شد.

شرکت های نرم افزاری مختلفی سعی داشتند تا با ورود به این بازار رقابتی جدید جای پای خود را محکم کنند تا سود و درآمد خوبی در این زمینه کسب کنند ولی تا به امروز هر کدام از آنها که روزی پرطرفدار بودند در حال حاضر خبری از آنها نیست و میدان را به رقبای قوی تر خود واگذار کرده اند.

از ابتدای آغاز سیستم عامل مشخص و واحدی برای گوشی های هوشمند وجود نداشت و هر شرکت پلتفرم اختصاصی خود را برای عرضه محصولاتش داشت.

با شروع به کار سیمبین، ویندوز موبایل، بلکبری و پالم دوره ی گوشی های هوشمند آغاز شد و شاهد ظهور سیستم عامل های جدید و مدرن دیگری بعد از اینها بودیم.

بعد از مدتی بروزرسانی و تغییرات در سیستم عامل های محدود ذکر شده حضور یک رقیب قوی و کارآمد برای سلطه بر بازار موبایل حس می شد تا اینکه گوشی iPhone از شرکت اپل با معرفی استیو جابز فقید همراه با سیستم عامل iOS معرفی شد.

معرفی سیستم عامل آی او اس iOS

آموزش برنامه نویسی ios به زبان فارسی pdf | آشنایی با زبان Swift

آی او اس iOS به عنوان یک سیستم عامل کارآمد موبایلی در سایت 2007 همراه با معرفی گوشی آیفون منتشر شد که در ابتدا با نام iphone os شناخته می شد. یکی از مواردی که استفاده از این سیستم عامل را خاص کرده است، عدم اجازه نصب و بهره برداری از این برنامه در گوشی های غیر از شرکت اپل است.

از نکات مهم دیگر این است که در ابتدا خیل عظیمی از کاربران آمریکایی شرکت اپل در خاک این کشور ترجیح می دادند تا از گوشی iPhone و سیستم عامل iOS استفاده کنند و کاربرد آن را نسبت به سیستم عامل رقیب یعنی اندروید و گوشی های اندرویدی را ترجیح می دادند.

رفته رفته این سیستم عامل جایگاه خود را در سراسر جهان با معرفی سالانه گوشی های جذاب آیفون بدست آورد و کارایی و عملکرد خود را بهبود بخشید و هر ساله نسخه جدیدی از آن بروزرسانی می شد.

در حال حاضر این سیستم عامل سهم بالایی از بازار گوشی های تلفن همراه را دارد البته باتوجه به وجود نسخه های مختلف از این نرم افزار نمی توان دقیقا تخمین زد که چه میزان از سهم سیستم عامل های رایج برای iOS است ولی در سال های گذشته این رقابت بین iOS و سیستم عامل اندروید Android جریان داشته است.

برای اینکه بتوانیم نرم افزارها و اپلیکیشن های مختلفی را جهت کار بر روی سیستم عامل های گوشی تلفن همراه نصب کنیم می توانیم از زبان های مختلفی استفاده کنیم که یکی از بهترین موارد، کسب آموزش زبان برنامه نویسی پایتون است، شما هم می توانید برای آموزش برنامه نویسی iOS به زبان فارسی PDF و جهت شروع دوره های یادگیری زبان پایتون به لینک زیر مراجعه کنید.

ویژگی ها و مزایای سیستم عامل iOS

آموزش برنامه نویسی ios به زبان فارسی pdf | آشنایی با زبان Swift

برای سیستم عامل iOS می توان موارد متعددی را برای ویژگی ها و مزایای آن برشمرد که شامل :

 • کاهش مصرف باتری 

از معضلاتی که کلیه گوشی های تلفن همراه همیشه با آن دست به گریبان هستند ظرفیت باتری است. باتری ها با تکنولوژی های مختلفی تابحال ساخته شده اند تا بتواند سرعت شارژ و میزان ظرفیت باتری را افزایش دهد.

سیستم عامل iOS توانسته تا بخاطر مصرف بسیار کم از منابع سیستم و سخت افزار گوشی، شارژ بیشتری را برای گوشی های آیفون داشته باشد که این خود موفقیت بزرگی برای شرکت اپل محسوب می شود.

 • امنیت و ایمنی بالا

هر کسی که یک گوشی تلفن همراه دارد عملا همه ی اطلاعات شخصی خود را بر روی آن نگه داری می کند و از نرم افزار اصلی گوشی خود انتظار دارد براحتی محتوای آن منتشر نشود.

این بخش می تواند با استفاده از امنیت بالا در سیستم عامل iOS اپل فراهم شود تا توسط هکر ها و باجگیر های اینترنتی اطلاعات کاربران دزدیده نشود.

از نکات مهم درباره ی امنیت گوشی های اپل با سیستم عامل iOS این است که احتمال آلوده شده به ویروس و فایل های مخرب کمتر است چون جهت اجرای برنامه های مورد استفاده در iOS باید یک مرحله آزمایش صورت گیرد تا اگر فایل های باج افزار، کدهای مخرب و ویروس در آن قرار داشته باشند سریعات برطرف شود.

 • سرعت و دقت خوب

از عوامل مهم دیگری که باعث شده است سیستم عامل iOS محبوبیت زیادی پیدا کند مربوط به مقوله سرعت، بهینه سازی زمان اجرا و دقت بالا در اجرای دستورات است.

iOS توانسته است با همانگی و ارتباط خوبی که در بین نرم افزار و سخت افزار دارد، افزایش امنیت را بدست بیاورد.

 • ساده و آسان بودن

از ویژگی های اصلی برای کسانی که می خواهند تازه با سیستم عامل iOS کار کنند این است که رابط کاربری ساده و جذابی دارد تا کسی در حین کار با این نرم افزار از گوشی خود خسته نشود!

البته هر سیستم عاملی پیچیدگی و سختی کار کردن خاص خود را دارد ولی به گفته خیلی از افرادی که هر سه سیستم عامل را تجربه کرده اند سادگی و راحتی کار با سیستم عامل iOS از موارد دیگر مانند اندروید و ویندوز فون بهتر است.

جهت طراحی و ساخت انواع اپلیکیشن های موبایلی تحت سیستم عامل اندروید باید با زبان جاوا Java آشنا باشیم تا بتوانیم کلیه ی قواعد و اصول مورد نیاز برای ایجاد نرم افزار های اندرویدی را بدانیم.

آشنایی با زبان های برنامه نویسی iOS

آموزش برنامه نویسی ios به زبان فارسی pdf | آشنایی با زبان Swift

می دانیم که سیستم عامل اندروید که خود با زبان جاوا طراحی و نوشته شده برای اینکه بتوانیم برنامه های اندرویدی بسازیم باید با استفاده از زبان جاوا اپلیکیشن های مناسب آن را بسازیم.

در مورد سیستم عامل iOS هم به همین صورت است و برای طراحی و برنامه نویسی برنامه های تحت این سیستم عامل باید با زبان های برنامه نویسی مناسبی که در آن پشتیبانی می شود کار ساخت اپلیکیشن های iOS را انجام دهیم.

در ادامه به بررسی زبان های برنامه نویسی که می توانیم با آنها اپلیکیشن های مناسب برای گوشی های آیفون تحت سیستم عامل iOS بسازیم، اشاره می کنیم.

 • زبان برنامه نویسی آبجکت سی Object-C

زبان برنامه نویسی آبجکت سی به عنوان یک زبان چند منظوره معرفی شده است که در اصل یک برش از زبان قدرتمند C است.

این زبان می تواند پیام هایی را به سبک Smalltalk را به زبان C اضافه کند. این زبان را می توان به عنوان زبان اصلی برای برنامه نویسی جهت طراحی اپلیکیشن های سیستم عامل iOS دانست. البته بعدها شرکت اپل از زبان Swift در سال 2014 به عنوان زبان برنامه نویسی اصلی و مخصوص محصولات نرم افزاری خود برای برنامه های تحت سیستم عامل Mac و iOS رونمایی کرد.

زبان Object-C زبانی ساده و پایه ای برای کدنویسی نرم افزار های سیستم عامل مک OS X هم شناخته می شود.

زبان Object-C یک نسخه از زبان C است که قابلیت های شی گرایی و اجرای پویا به آن اضافه شده است. زبان Object-C به عنوان یک زبان شی گرا است که می توان با بهره بردن از فریمورک های نرم افزاری بدون تغییر و توسعه برنامه های C آنها را سازگار کرد.

 • زبان برنامه نویسی سی شارپ #C

زبان سی شارپ به عنوان یکی از کارآمدترین زبان های حال حاضر برای تولید نرم افزارهای مناسب برای پلتفرم های ویندوز، موبایل و تحت وب است که به عنوان یک زبان چند منظوره و چند پارادایم شناخته می شود.

این زبان شی گرا که در سال 2000 توسط شرکت مایکروسافت معرفی و در مجموعه دات نت NET. توسعه داده شده است.

از زبان سی شارپ برای طراحی و برنامه نویسی انواع نرم افزارهای تحت ویندوز، گوشی های تلفن همراه با سیستم عامل های اندروید و iOS، برنامه نویسی Back-End سمت سرور، ساخت بازی و … استفاده می شود.

برای اینکه بتوانید با زبان برنامه نویسی سی شارپ #C به طور کامل آشنا شوید لازم است با استفاده از آموزش های پروژه محور فرادرس شروع کنید تا به این زبان برنامه نویسی کاربردی مسلط شوید.

زبان سی شارپ با استفاده از فریمورک زامارین Xamarin که یک ابزار برنامه نویسی مخصوص برای طراحی اپلیکیشن های موبایل و گوشی های هوشمند است می تواند برای سیستم عامل iOS برنامه های متنوعی را طراحی و تولید کند.

 • زبان برنامه نویسی سوئیفت Swift

آموزش برنامه نویسی ios به زبان فارسی pdf | آشنایی با زبان Swift

زبان سوئیفت به عنوان یک زبان چند منظوره است که توسط Apple جهت تولید برنامه و نرم افزار برای محصولات سیستم عامل iOS و Mac OS، ساعت هوشمند watch OS، تبلت iPad OS، تلویزیون tv OS قابل استفاده است.

این زبان برای کار با فریمورک های اختصاصی Cocoa و Cocoa Touch که با زبان Object-C برای کلیه محصولات اپل توسعه داده شده، کار می کند.

زبان سوئیفت به روشی با ایمنی بالا و جلوگیری از اشکالات نرم افزاری، به صورت ارسال پویا و انتشار گسترده برای تکمیل زبان Object-C بکار گرفته شده است. زبان سوئیفت به عنوان یک زبان برنامه نویسی پروتکل گرا معرفی می شود که شبیه به صفات مشخص شده در ساختار و کلاس ها عمل می کند.

در سال 2018 زبان برنامه نویسی Swift توانست نظر علاقمندان و توسعه دهندگان موبایل برای محصولات اپل و گوشی آیفون را جلب کند و از زبان اصلی قبلی اپل یعنی Object-C طرفدار بیشتری کسب کند.

این زبان با انتشار بروزرسانی ها و تغییرات گسترده راه را برای برنامه نویسانی که می خواهند برای سیستم iOS اپلیکیشن های مدرن طراحی کنند باز گذاشت.

ویژگی و مزایای زبان برنامه نویسی Swift

زبان برنامه نویسی سوئیفت که در سال 2010 توسط شخصی به نام کریس لانتر طراحی شد و بعدها شرکت اپل به این زبان را توسعه داد.

این زبان همانند زبان های برنامه نویسی دیگر دارای ویژگی و مزایای برجسته ای است که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 • استفاده از محیط برنامه Xcode

توسعه دهندگان و برنامه نویسان می توانند با استفاده از محیط یکپارچه برنامه ی Xcode که توسط شرکت اپل در سیستم عامل Mac OS قرار داده شده به کدنویسی زبان Swift بپردازند.

در برنامه ی Xcode می توان کلیه ی خطا و باگ های نرم افزاری را در هنگام برنامه نویسی سوئیفت بررسی و برطرف کرد.

آموزش برنامه نویسی ios به زبان فارسی pdf | آشنایی با زبان Swift

برنامه ی Xcode می تواند از بسیاری از زبان های برنامه نویسی مانند جاوا، پایتون، روبی، ++C و … پشتیبانی کند.

 • افزایش امنیت اطلاعات

یکی از مولفه های مهم برای هر برنامه ای امنیت داده ها است که برنامه نویسان به آن توجه ویژه ای دارند. در این بین وجود زبان برنامه نویسی که بتواند این امنیت و ایمنی را فراهم کند بسیار مورد توجه و حائز اهمیت است.

یکی از ابزارهایی که توسط گوگل تهیه و توسعه داده شده است تا برای هر نوع برنامه ای از سیستم عامل های اندروید و iOS برنامه نویسی انجام دهید Flutter است. برای کسب آموزش با این ابزار کاربردی به لینک زیر مراجعه کنید.

زبان سوئیفت توانسته است با استفاده از کتابخانه های متعدد برای امنیت داده ها و کدنویسی انجام شده ایمنی خوبی را فراهم کند تا برنامه ها و اپلیکیشن ها از هکر ها در امان باشند.

 • استفاده و انتخاب متغیرها

در زبان برنامه نویسی سوئیفت هر توسعه دهنده ای اجازه خواهد داشت تا خود بتواند هر نوع متغیری را انتخاب کند به این معنی که اگر یک متغیر در یک برنامه دارای خطا و باگ بود برنامه نویس خود بتواند با تغییر در جزئیات و ساختار کدها از خطای پیش آمده جلوگیری کند.

 • کدنویسی پروتکل گرا

همانطور که پیش تر هم ذکر شد زبان سوئیفت را به عنوان یک زبان برنامه نویسی پروتکل محور می دانیم به این معنی که پروتکل به عنوان یک کلاس در زبان شی گرا تعریف می شود اما قابلیت و عملکرد بهتر نسبت به کلاس دارد.

از طرفی می دانیم که خاصیت ارث بری در اکثر زبان های شی گرایی که می شناسیم به درستی انجام نمی شود ولی با استفاده از زبان سوئیفت ارث بری توسط پروتکل ها به راحتی انجام می شود.

جمع بندی درباره ی آموزش برنامه نویسی iOS به زبان فارسی PDF

در این مقاله سعی کردیم با مفهوم سیستم عامل و زبان برنامه نویسی iOS شرکت اپل که بر روی محصولات این شرکت مانند آیفون، آیپد و … نصب شده است آشنا شویم. برای کسب آموزش برنامه نویسی iOS به زبان فارسی PDF نیاز است تا بتوانیم با چارچوب ها و قواعد کلی دستور زبان هایی که می توانند برای سیستم عامل iOS اپلیکیشن طراحی کنند آشنا شویم.

پیشنهاد ما برای یادگیری زبان برنامه نویسی iOS و Swift بهره بردن از منبع فیلم های آموزشی فرادرس است تا با استفاده از محتوای پروژه محور بتوانید به کلیه ی دستورالعمل های لازم برای طراحی و توسعه برنامه های مناسب آن دست پیدا کنید.

2 1 رای
امتیازدهی به مقاله
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

اشتراک در
باخبرم کن
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x