آموزش اکسل Excelآموزش نرم افزارهای آفیس

انواع آدرس دهی در نرم افزار اکسل 2010

در نرم افزار اکسل آدرس دهی می تواند به شکل حال حاضر مثلا به صورت A1 نباشد و آدرس دهی دیگری نیز استفاده شود. ما درکدنویسی به زبان ساده قصد داریم انواع آدرس دهی در اکسل را در این جلسه آموزشی خدمت شما عزیزان نمایش دهیم و نوع استفاده آن را نیز شرح دهیم، پس با ما همراه باشید.

انواع آدرس دهی در اکسل

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

جلسه اول : آشنایی اولیه با نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه دوم : کار با سلول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه سوم : انتخاب فرمت های نمایشی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه چهارم : ویرایش کاربرگ ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه پنجم : تعمیم سلول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه ششم : انجام تغییرات بر روی سلول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه هفتم : نمایش و تنظیمات آن در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه هشتم : کاربرگ ها و کار با آنها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه نهم : رسم نمودار در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه دهم : ویرایش نمودار ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه یازدهم : چیدمان صحیح داده های نمودار در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه دوازدهم : فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه سیزدهم : انواع آدرس دهی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰(هم اکنون)

آدرس دهی در اکسل به طور کلی به ۳ روش تقسیم می شود که به شرح ذیل است :

۱- آدرس دهی نسبی
۲- آدرس دهی مطلق
۳- آدرس دهی ترکیبی

نحوه آدرس دهی نسبی

به طور کلی در اکسل به صورت پیش فرض از آدرس دهی نسبی استفاده می شود. از محاسن این نوع آدرس دهی، تغییر خودکار سلول های شرکت کننده در یک فرمول ،هنگام کپی برداری فرمول به محلی دیگر با همان شرایط مبدا اولیه فرمول یکسان می باشد. مطابق شکل زیر :

انواع آدرس دهی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

برای اینکه با مفهوم آدرس دهی در نرم افزار اکسل آشنا شویم، مثالی را با هم مرور می کنیم.

مثال : فرض کنید می خواهیم حقوق دریافتی کارمندان یک اداره را توسط فرمول زیر محاسبه کنیم :

(حقوق پایه * % ۵) – حقوق پایه = حقوق دریافتی

از حاصل ضرب تعداد ساعات کارکرد در حقوق ساعتی مبلغ حقوق ناخالص به دست می آید برای محاسبه حقوق خالص باید حقوق ناخالص را از حق بیمه کم کنید.

در ادامه با محاسبات صورت گرفته در فرمول فوق آشنا خواهید شد :

انواع آدرس دهی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام اول – داده های موجود در شکل را وارد کنید.

گام دوم – در سلول D4 فرمول (B4*C4-(B4*C4*C2= را تایپ کنید و بعد Enter کنید. مشاهده می کنید که حقوق شخص مربوطه در سلول D4 درج می شود.

گام سوم – با استفاده از تعمیم سلول ها سلول D4 را تا سلول D8 تعمیم دهید.

مطمئنا شما نیز با حقوق های اشتباه در شکل زیر برخورد خواهید کرد.

انواع آدرس دهی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.irدلیل این موضوع در شکل زیر قابل مشاهده است، آدرس سلول های B4 و C4 به درستی تعمیم یافته اند ولی آدرس سلول C2 نباید تغییر می کرد، زیرا مقدار مالیات فقط در سلول C2 وجود دارد.

نکته : آدرس سلول C2 به صورت نسبی وارد شده است یعنی با تعمیم آن، آدرس آن نیز تغییر می کند. برای جلوگیری از این خطا باید آدرس سلول C2 به صورت مطلق وارد شود.

انواع آدرس دهی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

نحوه آدرس دهی مطلق

اگر یک سلول را به صورت مطلق آدرس دهی کنید در هنگام تعمیم نام سطر و نام ستون آن تغییر نمی کند. برای آدرس دهی مطلق کافی است نام سلول را مطابق با فرمول زیر تایپ کنید. به طور کلی برای ثابت نگه داشتن آدرس یک خانه در عملیات فرمول نویسی از آدرس دهی مطلق استفاده می شود.

نام سطر $ نام ستون $ = نام سلول

به عنوان مثال برای مثال قبلی به جای آدرس D3 باید تایپ می کردید ۳$D$ در این صورت با تعمیم سلول D6  سلول D3 تغییر پیدا نمی کند و مشکل حل می شود.

نکته : اگر هنگام درج یک فرمول بخواهید یک سلول را مطلق آدرس دهی کنید کافی است نام سلول را بنویسید و بعد دکمه F4 را فشار دهید.

حال برای رفع مشکل قبلی کافی است مراحل را دوباره انجام داده و در فرمول مذکور سلول D3 را به صورت مطلق آدرس دهی کنید.

نحوه آدرس دهی ترکیبی 

گاهی احتیاج به استفاده از هر دو آدرس به همراه یکدیگر می باشد، یعنی قسمتی از فرمول شامل آدرس دهی نسبی و قسمت دیگر فرمول شامل آدرس دهی مطلق باشد که به این حالت آدرس دهی ترکیبی می گویند. که در مثال فوق قابل مشاهده است.

با انواع آدرس دهی در نرم افزار اکسل آشنا شدید،روش استفاده آنها را یاد گرفتی؟!

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

8 دیدگاه

 1. سلام و تشکر از زحماتی که میکشید
  من میخام رکورد با سطر و ستون مشخص رو از پوشه ای حاوی چندین فایل اکسل به فایل خودم ارجاع بدم . منتها میخاستم بدون باز کردن فایلهای اکسل و تنها با گرفتن نام فایل از کاریر رکورد مورد نطر رو ارجاع بدم . آیا راهی وجود داره که ما از نام فایل اخذ شده از کاربر بتونیم در آدرسمون استفاده کنیم ؟ واقعا برام مهمه لطفا کمکم کنید.

  1. سلام خدمت شما.. منظور شما ارجاع دادن به یک فایل بسته هست .. وقتی که فایل مرجعی که قراره اطلاعات از آن فراخوانی بشه، نیازی نباشه که باز بمونه و بسته باشه، باید آدرس کامل مسیر ذخیره فایل رو داخل لینک بیاریم. به الگوی نمایش داده شده دقت کنید:

   Drive:\ folder\ [Workbook_name]Sheet_name!Cell_address

   مثلا فرض کنید میخوایم جمع محدوده B2:D50 در شیت Farvardin از فایلی به نام sale حساب کنیم که فایل sale بسته است. الگو بصورت زیر خواهد بود:

   =SUM(‘D:\reports\[Sale.xlsx]Farvardin’!$B$2:$B$50)

   در واقع اجزای این لینک مشابه لینک در حالت بسته هست، فقط مسیر ذخیره فایل هم بهش اضافه میشه. در این صورت حتی اگر فایل مرجع بسته باشه و ما فرمول رو تغییر بدیم، نتیجه آپدیت خواهد شد.

 2. با سلام آیا در اکسل میتوان در آدرس دهی شماره ستون یا سطر را از مقدار داخل یکی از خانه های اکسل استفاده کرد . بطور مثال من میخواهم در یک خانه یک عدد نوشته ودر فرمول مورد نظر به سطر یا ستون آن عدد ارجاع داشته باشم. یعنی با تغییر عدد آن خانه فرول برای آن سطر و ستون اجرا شود .

  1. سلام خدمت شما.. درکل می توان ادرسی دهی را که براساس سطر و ستون در اکسل هست را به راحتی انجام داد تا به مقادیر داخل آن سلول در فرمول دستیابی داشته باشید. اگر مثال واضح تری بفرمایید شاید متوجه منظور شما بشویم. موفق باشید.

   1. سوال من هم همین است. مثلا من در ‌C14 عدد ۱۱۴ را ذخیره کرده‌ام. حال می‌خواهم در D14 به خانه B114 ارجاع دهم. B ثابت و شماره ردیف از C14 خوانده شود. چطور؟

    1. سلام..برای اینکه در یک سلول به سلول دیگر و مقدار آن ارجاع داده شود کافیست آدرس آن را در سلول مقصد وارد کنید. مثلا در سلول D14 عبارت C14= را وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا