آموزش اصول امنیت شبکه – راهنمای شروع تا کسب درآمد

یکی از کلیدترین مباحث در حوزه شبکه های کامپیوتری موضوع امنیت است، امنیت شبکه می تواند به عنوان نقش محوری در کسب اعتماد لازم برای کسب و کارتان ایفا کند چرا که امنیت اطلاعات کاربران شما چیزی است که باید اهمیت زیادی برای برند و مجموعه کاری شما داشته باشد. شرکت های مهمی در سراسر دنیا را می توان نام برد که دچار معضل هک و کاهش ضریب امنیت در شبکه اطلاعاتی شان شدند و ضرر های مالی و معنوی مختلفی متحمل شده اند.

می خواهیم به اصل موضوع امنیت و سپس آموزش امنیت شبکه های کامپیوتری فرادرس بپردازیم و با وظایف کارشناس شبکه آشنا شویم.

محتویات مطلب :

شبکه یا Network چیست؟

آشنایی با اصطلاحات شبکه

بررسی امنیت شبکه

اهداف امنیت شبکه

وظایف کارشناس شبکه چیست؟

مهارت های لازم کارشناس شبکه

درآمد متخصصین در ایران و جهان

کلام پایانی

شبکه یا Network چیست؟

قبل از هر چیز ابتدا به تعریف یک شبکه کامپیوتری می پردازیم :

تعریف : شبکه در لغت به گروهی از افراد یا اشیاء گفته می شود که می توانند اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و با هم در ارتباط باشند.

اما در زمینه ی فناوری اطلاعات منظور از شبکه چیست؟ شبکه های کامپیوتری و یا اصطلاحاً Network، مجموعه ای تشکیل شده از سیستم های کامپیوتری، سخت افزار و نرم افزار های مربوط به شبکه و تجهیزات ارتباطی نظیر کابل های شبکه و یا تجهیزات بی سیم است.

شبکه به طور کلی به دو بخش سخت افزار (Passive) و نرم افزار (Active) تقسیم می شود.

تجهیزات پسیو : انواع کابل، کانکتور، سوکت شبکه، رک و…

تجهیزات اکتیو : سوییچ، هاب، روتر، فایروال و…

آشنایی با اصطلاحات شبکه

در ادامه باید قبل از ورود به مبحث آموزش امنیت شبکه، با اصلاحات مختلف در آن آشنا شویم تا درک بهتری از این حوزه کسب کنیم.

اهمیت یادگیری امنیت شبکه و نقش آن در تجارت الکترونیک

کلاینت چیست؟

تعریف : کلاینت (Client)، به سیستمی گفته می‌شود که درخواست و تقاضایی دارد و این درخواست در سرور مجموعه، پردازش و ارسال می‌شود.

مثلا زمانی که شما با کامپیوتر خود به شبکه ای متصل هستید و از آن بهره می‌برید، سیستم شما نوعی کلاینت محسوب می شود.

سرور چیست؟

تعریف : سرور (Server) به کامپیوتر همیشه فعال و روشن گفته می‌شود که توان سخت افزاری و نرم افزاری بالایی دارد و به عنوان کامپیوتر مرکزی، سرویس و خدماتی را به client‌ ها ارائه می‌دهد.

هاست چیست؟

تعریف :  هاست (Host)، به هر دستگاه یا سیستمی که به شبکه متصل بوده و خدماتی را ارائه میدهد و یا از خدمات و سرویس‌ هایی در داخل شبکه استفاده می‌کند گفته می شود. با این توضیح هم کلاینت و هم سرور، هاست محسوب می‌شوند.

در حوزه شبکه مباحث گوناگونی وجود دارد که باید به صورت تخصصی به آن پرداخته شود و این مورد لزوم آموزش شبکه های کامپیوتری فرادرس را بیشتر از همیشه به ما یادآوری می کند.

بررسی امنیت شبکه

وقتی از امنیت شبکه صحبت می‌ کنیم، موضوعات زیادی قابل طرح و بررسی هستند، موضوعاتی که هر کدام به تنهایی می‌ توانند جالب، پرمحتوا و قابل درک باشند.

اما وقتی صحبت کار عملی به میان می‌ آید، قضیه تا حدودی پیچیده تر می‌ شود. ترکیب علم و عمل، احتیاج به تجربه و دانش لازم دارد و در نهایت هدف یادگیری آموزش بُعد کاربردی آن است.

وقتی دوره آموزش شبکه فرادرس را با موفقیت پشت سر گذاشتید و وارد محیط کار شدید، سوالی که برای شما مطرح می شود این است که حالا باید از کجا شروع کرد؟ اول کجا باید ایمن شود؟ چه استراتژی را در پیش گرفت و کجا کار را تمام کرد؟

اهمیت یادگیری امنیت شبکه و نقش آن در تجارت الکترونیک

به این ترتیب انبوهی از این قبیل سوالات فکر شما را مشغول می‌کند و کم کم حس می‌کنید که تجربه کافی را ندارید.

امنیت شبکه، مستلزم حفاظت از استفاده : قابلیت اطمینان، یکپارچگی و ایمنی شبکه و داده ها.

امنیت یک شبکه کامل، از تهدیدات متعددی که باعث وارد شدن یا گسترش در شبکه می شود، جلوگیری می کند.

پس اگر شما نیز چنین احساسی دارید و می‌خواهید یک استراتژی علمی کاربردی داشته باشید، پیشنهاد ما آموزش امنیت شبکه فرادرس است تا بتوانید به عنوان یک کارشناس زبده در حوزه شبکه و امنیت آن در کسب و کار خود موفق باشید.

برای شروع مرحله ایمن سازی شبکه باید پنج مرحله را پشت سر بگذاریم تا کار تمام شود. این پنج مرحله عبارتند از:

  1. Inspection (بازرسی)
  2. Protection (حفاظت)
  3. Detection (ردیابی)
  4. Reaction (واکنش)
  5. Reflection (بازتاب)

در طول مسیر ایمن‌ سازی شبکه از این پنج مرحله عبور می‌کنیم، ضمن آن که این مسیر، احتیاج به یک تیم امنیتی دارد و یک نفر به تنهایی نمی‌تواند این پروسه را طی‌ کند.

اهداف امنیت شبکه

بعد از بررسی موضوع امنیت شبکه، نوبت به بیان اهداف اصلی امنیت شبکه می رسد که می توانید به توجه به سیاست های امنیتی (Policy) به ۳ هدف مهم زیر اشاره کرد :

  • محرمانه بودن
  • یکپارچگی
  • قابلیت دسترسی

این سه مورد امنیت شبکه اغلب به عنوان مثلث سیا (CIA) شناخته می شود. (Confidentiality, Integrity و Availability که CIA خوانده می شود)

محرمانگی Confidentiality : عملکرد محرمانه بودن محافظت از اطلاعات کسب و کار ارزشمند در برابر افراد غیر مجاز است.

بخش Confidentiality امنیت شبکه، اطمینان حاصل می کند که داده ها فقط برای افراد مورد نظر و مجاز در دسترس هستند.

یکپارچگی Integrity : این هدف به معنی نگه داری و اطمینان از صحت و ثبات داده ها است.

عملکرد یکپارچگی این است که اطمینان حاصل شود که داده ها قابل اعتماد هستند و توسط افراد غیر مجاز تغییر نمی کنند.

در دسترس بودن Availability : عملکرد در دسترس بودن در امنیت شبکه این است که مطمئن شوید که داده ها، منابع شبکه / خدمات به طور مداوم در دسترس کاربران مجاز، هر زمان که به آن نیاز دارند، قرار می گیرد.

مسلم است که مهمترین هدف امنیت شبکه جلوگیری از مورد حمله قرار گرفته شدن و هک سیستم های کامیپوتری است. در کنار کسب دانش در حوزه آموزش های امنیت شبکه باید به آموزش شناخت انواع هک و روش های مقابله با آن پرداخته شود تا بتوانیم سیستم های امن و بدون خطر نفوذ ایجاد کنیم.

دسترسی به بالاترین ضریب امنیت شبکه در یک مجموعه، شرکت و سازمان باید توسط مهندسین و کارشناسان شبکه آموزش دیده تامین شود. در ادامه به بررسی وظایف و مهارت های لازم کارشناس شبکه می پردازیم.

وظایف کارشناس شبکه چیست؟

اهمیت یادگیری امنیت شبکه و نقش آن در تجارت الکترونیک

مهندس و کارشناس شبکه کسی است که قادر به ساخت شبکه های گسترده (WAN) و محلی (LAN) و پشتیبانی از آن ها براساس نیازمندی مشتری، با بهره گیری از فناوری های گوناگون و رعایت ملزومات امنیتی است.

یک مهندس شبکه باید برای اطمینان از عملکرد مناسب شبکه‌ ها به برنامه، زیرساخت و مدیریت آنها بپردازد. او باید به عنوان مسئول IT شرکت، سیستم‌ های مختلف را در سازمان مستقر سازد. در حالی که، عیب‌ یابی سیستم‌ های درون شبکه بر عهده ادمین‌ ها و تکنسین‌ ها می‌باشد. وظیفه مهندسین شبکه چیزی فراتر است. آنها باید شبکه را طراحی کنند و آن را بهبود دهند و مطابق با اهداف تعریف شده امنیت شبکه مجموعه را تامین کنند.

مهارت های لازم کارشناس شبکه

اگر شما هم از علاقه‌ مندان به این شغل هستید، برای موفقیت و کسب دانش در این حوزه باید مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌ های مهندسی IT، مهندسی سیستم‌ های اطلاعاتی، علوم کامپیوتر و یا مهندسی کامپیوتر داشته باشید، همچنین، داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته‌ های مدیریت MBA، مدیریت IT و علوم رایانه نیز، برای فعالیت در این رشته مناسب است.

توجه داشته باشید که تنها داشتن مدارک تحصیلی کافی نیست. بلکه کسب تجربه لازم و آموختن مهارت‌ های عملی در این حوزه است که شما را حرفه‌ ای می‌سازد. حتما برایتان این سوال پیش آمده است که چگونه این مهارت‌ ها را به دست آورید.

مهندس شبکه باید مهارت هایی مانند داشتن دانش تخصصی در زمینه های +Network، مهندسی شبکه مایکروسافت (دوره های MCSE و MCSA)، و مفاهیم سیسکو (دوره CCNA و CCNP) و تجهیزات میکروتیک را کسب کند.

دوره آموزشی سیسکو یکی از معتبرترین دوره‌ های موجود در دنیا می‌ باشد که در ایران هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

در حال حاضر برای کسب مهارت برای یک کارشناس شبکه می توان به دوره آموزشی سیسکو CCNA فرادرس اشاره کرد که در این دوره می توانید به تئوری و عملی با مباحث مختلف آن آشنا شوید تا بتوانید در کسب و کار مرتبط با این حوزه فعالیت و درآمد قابل توجهی کسب کنید.

درآمد متخصصین در ایران و جهان

یکی از مهم‌ ترین دلایل انتخاب یک شغل، میزان درآمدی است که با داشتن آن شغل به دست می‌ آید. از آنجایی که در ایران هیچ قانون ثابتی برای تعیین مقدار حقوق مهندسین شبکه وجود ندارد. شواهد نشان می‌دهد که یک متخصص شبکه به صورت ماهانه درآمدی بین ۳ تا ۱۲ میلیون تومان دارد.

در بیشتر کشورهای دنیا دستمزد سالانه یک کارشناس شبکه به طور متوسط در سطوح مختلف متفاوت است. یک مهندس شبکه تازه کار، حقوقی معادل ۶۰۰۰۰ دلار دارد. یک تحلیل‌گر شبکه ۵۰۰۰۰ دلار درآمد دارد و یک متخصص حرفه‌ای حقوقش در حدود ۸۰۰۰۰ دلار است. البته، لازم است تا بین ۵ الی ۱۰ سال تجربه کاری کسب کنید تا یک مهندس شبکه باشید. رزومه کارشناس شبکه نیز روی میزان حقوق دریافتی خیلی موثر می‌باشد.

کلام پایانی

با مفهوم شبکه بیشتر از قبل آشنا شدیم، اهداف امنیت شبکه را بررسی کردیم تا بتوانیم برای کسب دانش و مهارت کافی توسط کارشناس شبکه راهنمایی لازم را انجام بدیم. آنچه که به آن پرداخته شود موضوع آموزش شبکه و امنیت شبکه های کامپیوتری را بیشتر برای ما مشخص کرد و طبیعتا برای کسب مهارت لازم باید از منابع آموزش آنلاین فرادرس استفاده کنیم تا بتوانیم در کنار یادگیری تخصص مورد نیاز، درآمد کافی را کسب کنیم.


فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *