بررسی و معرفی

برنامه نویسی اندروید با پایتون | معرفی فریمورک کیوی Kivy

زبان برنامه نویسی پایتون یکی از زبان های برنامه نویسی کامل و قدرتمند است که امروزه بسیاری از برنامه نویسان از سراسر دنیا از آن استفاده میکنند. از طرفی سیستم عامل اندروید یکی از سیستم عامل های بسیار محبوب موبایل است که به صورت متن باز بوده و بسیاری از افراد که برای موبایل ها برنامه نویسی میکنند با برنامه نویسی اندروید کار می کنند. در این مطلب سعی خواهیم کرد به آموزش برنامه نویسی اندروید با زبان پایتون و فریمورک Kivy بپردازیم. Kivy یک مجموعه کتابخانه برای زبان پایتون برای برنامه نویسی اندروید است که در ادامه به بررسی نحوه کار با آن میپردازیم.

قبل از اینکه در مورد برنامه نویسی اندروید با پایتون صحبت کنیم ابتدا به طور مختصر با زبان جذاب پایتون آشنا خواهیم شد.

زبان پایتون چیست؟

زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که فلسفه طراحی آن بر خوانایی کد با استفاده از تورفتگی قابل توجه تأکید می کند. سازه های زبان آن و همچنین رویکرد شی گرایی آن به برنامه نویسان کمک می کند تا کد شفاف و منطقی را برای پروژه های کوچک و بزرگ بنویسند.

این زبان از چندین الگوی برنامه نویسی ، از جمله برنامه نویسی ساخت یافته (به ویژه رویه ای) ، شی گرا و کاربردی پشتیبانی می کند. به دلیل دارا بودن کتابخانه استاندارد جامع ، اغلب به عنوان یک زبان “شامل باتری” توصیف می شود.

آقای Guido van Rossum کار بر روی Python را در اواخر دهه 1980 ، به عنوان جانشین زبان برنامه نویسی ABC ، ​​آغاز کرد و اولین بار آن را در سال 1991 با عنوان 0.9.0 پایتون منتشر کرد. پایتون 2.0 در سال 2000 منتشر شد و ویژگی های جدیدی مانند درک لیست و سیستم جمع آوری زباله با استفاده از شمارش مرجع را معرفی کرد. پایتون 3.0 در سال 2008 منتشر شد و یک تجدید نظر اساسی در زبان کاملاً سازگار با Backward بود. پایتون 2 با نسخه 2.7.18 در سال 2020 متوقف شد.

پایتون طی سالهای گذشته به طور مداوم یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است.

فراگیری برنامه نویسی اندروید با زبان پایتون و فریمورک Kivy

ویژگی های زبان برنامه نویسی پایتون :

 • یک زبان آسان است
 • زندگی توسعه دهندگان را آسان کند
 • یک زبان تفسیر شده است
 • شی گرا است
 • پشتیبانی عمومی و بزرگ دارد
 • متن باز است
 • کتابخانه استاندارد بزرگی دارد

وبسایت ها و برنامه های ساخته شده با زبان پایتون :

 • Reddit
 • Spotify
 • BitTorrent
 • Instagram
 • YouTube
 • Ubuntu Software Center
 • OpenStack

البته که وبسایت و اپلیکیشن های زیادی با زبان پایتون ساخته شده که نمی توان تماما آنها را در اینجا ذکر کرد.

برنامه نویسی اندروید با پایتون

فراگیری برنامه نویسی اندروید با زبان پایتون و فریمورک Kivy

در ابتدا می خواهیم در مورد آموزش برنامه نویسی اندروید با پایتون بیشتر صحبت کنیم. به صورت پیشفرض در برنامه نویسی اندروید، از زبان پایتون ساپورت نمیشود اما می تونید با استفاده از ابزارهای موجود برای این زبان بسته های نصبی APK تولید کنید که به راحتی بر روی هر دستگاه اندرویدی قابل نصب است.

همانند برنامه نویسی اندروید با پایتون، امکان تولید نرم افزارهای مختلف در سیستم عامل موبایلی iOS هم وجود دارد که تنها می توانید هنگام خروجی گرفتن از برنامه برای سیستم عامل اپل فایل نصبی را تولید کنید که این نشان از انعطاف پذیری بالای زبان پایتون برای تمام محیط های نصبی است.

در زبان برنامه نویسی پایتون فضای باز و راحتی در اختیار خواهید داشت تا با استفاده از دستورات و توابع موجود در کتابخانه های پر کاربرد آن کارهای مختلفی انجام دهید و نرم افزارهای متعددی را تولید کنید.

چطور با پایتون اپلیکشن اندرویدی ایجاد کنیم؟

فراگیری برنامه نویسی اندروید با زبان پایتون و فریمورک Kivy

پایتون قابلیت توسعه داخلی تلفن همراه را ندارد ، اما بسته هایی وجود دارد که می توانید برای ایجاد برنامه های تلفن همراه از جمله Kivy ، PyQt یا حتی کتابخانه Toga Beeware Toga استفاده کنید.

کتابخانه ها در پایتون به عنوان نقش اصلی در محیط موبایل و سیستم عامل اندروید هستند. از کاربردهای خوب کتابخانه های Kivy این است که می توانید برنامه ی های خود را در همه ی محیط های قابل اجرا در سیستم عامل های موجود به طور یکسان اجرا کنید.

برنامه های کاربردی با استفاده از برنامه نویسی اندروید با پایتون :

این برنامه ها عبارتند از : برنامه Aarlogic C05/3 , برنامه Pyroute , برنامه FOODPlus و برنامه AppBackup

برای شروع می توان نسخه های 2 و 3 پایتون را دانلود کرد. سازگاری قبلی در پرش از نسخه 2 به نسخه 3 حفظ شده است یعنی کدهای نسخه 2 در نسخه 3 نیز قابل نوشتن هستند اما در این ارتقا بعضی از کتابخانه های محبوب از بین رفته اند.

به عبارتی یک کتابخانه مجموعه ای از کدهای آماده است که برنامه نویسان به منظور توسعه سریع تر پروژه خود از این کتابخانه استفاده می کنند.

از آنجا که برنامه نویسی اندروید با پایتون دائما درحال پیشرفت و توسعه یافتن است، بایستی کدها بصورت ساده و روان نوشته شوند به همین دلیل باید آخرین نسخه پایتون را نصب کنید البته این را نباید فراموش کرد در کنار یادگیری پایتون باید به فکر فراگیری و آموزش اندروید نیز باشید تا بتوانید از این 2 زبان و ابزار مهم برای ساخت برنامه های خود استفاده بهینه کنید.

برنامه نویسی اندروید با استفاده از کتابخانه Kivy

همانطور که در بالا گفتیم ابزاری وجود دارد که می توانیم با آن برنامه های پایتون بسازیم که فایل قابل نصب اندرویدی از آنها تولید کنیم، فریمورک Kivy یکی از محبوبترین روش ها برای انجام ابزارهای موجود در زبان پایتون است. با این ابزار در تمامی سیستم عامل ها می توانیم به ساخت برنامه و بازی مشغول باشیم. از این ابزار می توان به عنوان ابزاری برای نمونه سازی استفاده کرد که با چند خط کدنویسی هم قابل انجام است.

ویژگی های بارز Kivy

 • با Kivy ساخت برنامه با فرمان‌ های چند لمسی
 • با Kivy اپلیکیشن های قابل اجرا روی اندروید و iOS
 • فریمورک Kivy کتابخانه ای رایگان و متن‌ باز
 • Kivy دارای محیط گرافیکی برای ساخت اپلیکیشن
 • Kivy قابل نصب روی تمام سیستم عامل ها

<div class="su-service"><div class="su-service-title" style="padding-right:46px;min-height:32px;line-height:32px"><i class="sui sui-"" style="font-size:32px;color:"#22f488""></i> "در</div><div class="su-service-content su-u-clearfix su-u-trim" style="padding-right:46px">چطور برنامه نویسی پایتون را سریع و کامل یاد بگیریم + بررسی بازار کار فوق العاده پایتون</div></div>

فریمورک  Kivy در Python و Cython نوشته شده است، بر اساس OpenGL ES 2 ، از دستگاه های ورودی مختلف پشتیبانی می کند و دارای یک کتابخانه ویجت گسترده است. با همان پایگاه کد، می توانید Windows macOS ، Linux ، Android و iOS را هدف قرار دهید. همه ویجت های Kivy با پشتیبانی چند لمسی ساخته شده اند.

Kivy دارای مجوز MIT است ، به طور فعال توسط یک جامعه بزرگ توسعه یافته است و توسط بسیاری از پروژه های مدیریت شده توسط سازمان Kivy پشتیبانی می شود.

فریمورک Kivy دارای رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر رویداد است، دارای چارچوب هایی که به وضعیت های مختلف کلیک موس، لمسی و کلیبورد پاسخ می دهد.

Kivy به شما این آزادی را می دهد که یکبار کد خود را بنویسید و آن را بر اساس سیستم عامل های مختلف اجرا کنید.

برای دستیابی به ابزارهای مورد نیاز ، درک مفاهیم اصلی و یادگیری بهترین شیوه ها ، سری مطالب آموزش پایتون فرادرس را مطالعه کنید.

چرا فریمورک Kivy مناسب اندروید است؟

با استفاده از پروژه قابلیت های کاربردی پایتون در اندروید می توانید یک بسته برای Android ایجاد کنید و یا استفاده از ابزار Buildozer برای خودکارسازی کل فرایند استفاده کنید. همچنین می توانید بسته بندی برنامه خود را برای Kivy Launcher برای اجرای برنامه های kivy بدون کامپایل آنها مشاهده کنید.

برای کاربران جدید ، توصیه می کنیم از ابزار Buildozer به عنوان ساده ترین راه برای ایجاد یک APK کامل استفاده کنید. همچنین می توانید برنامه Kivy خود را بدون مرحله کامپایل با برنامه Kivy Launcher اجرا کنید.

Buildozer ابزاری است که تمام مراحل ساخت را خودکار می کند. همه پیش نیازهای پایتون برای اندروید ، از جمله SDK and NDK اندروید را بارگیری و تنظیم می کند ، سپس یک apk می سازد که می تواند به طور خودکار به دستگاه منتقل شود.

Buildozer قبلا فقط در لینوکس کار می کرد و نسخه بتا بود، اما درحال حاضر به خوبی بر روی سیستم عامل های دیگر هم کار می کند و می تواند ساخت apk را به میزان قابل توجهی ساده کند.

برنامه های Kivy را می توان در بازار Android مانند فروشگاه Play منتشر کرد ، البته با چند مرحله اضافی برای ایجاد یک APK کاملاً امضا شده.

آموزش برنامه نویسی اندروید با پایتون | معرفی منابع آموزشی

پروژه Kivy شامل ابزارهایی برای دسترسی به API های Android برای انجام ارتعاش ، دسترسی به حسگر ، ارسال پیامک و غیره است. اینها ، به همراه اطلاعات مربوط به اشکال زدایی در دستگاه ، در صفحه اصلی Android ثبت شده است.

اگر عاشق UI هستید و مهندس ML هستید ، یادگیری Kivy بسیار آسان است. یکی از راه های استفاده از یادگیری ماشین در مقیاس کامل ، پایتون است.

برای استقرار سبک APK برنامه در اندروید از زبان پایتون ، به لینوکس نیاز دارید. پایتون فقط یک زبان برنامه نویسی محبوب نیست ، بسیار قابل اعتماد ، بسیار مدبر است و شما می توانید هر کاری را با آن انجام دهید.

چه برنامه هایی با Kivy ایجاد می شوند؟

به احتمال زیاد توسعه دهندگان این روزها روی تلفن هوشمند یا برنامه وب کار می کنند. پایتون قابلیت توسعه تلفن همراه داخلی ندارد ، اما بسته هایی وجود دارد که می توانید از آنها برای ساخت برنامه های تلفن همراه استفاده کنید ، مانند Kivy ، PyQt یا حتی کتابخانه Toga for Beeware.

فریمورک Kivy دارای یک جعبه ابزار رابط کاربری سفارشی است که شامل برچسب های متنی ، دکمه ها ، انواع ورودی متن به مدل های آن است. همه اینها بدان معناست که منابع با استفاده از کنترل های رابط کاربری بومی تفسیر نمی شوند.

اگر می خواهید برنامه های تلفن همراه را با Kivy بسازید ، مزایایی را خواهید دید. برنامه شما نه تنها در همه سیستم عامل ها یکسان به نظر می رسد ، بلکه با هر به روزرسانی ، مجبور نیستید کد خود را نیز کامپایل کنید. علاوه بر این ، می توانید برنامه های خود را با استفاده از نحو ساده پایتون توسعه دهید.

بنابراین اگر می توانید با یک ابزار UI غیر بومی در برنامه های تلفن همراه کار کنید ، Kivy یک گزینه عالی برای شما است. این ابزار به شما امکان می دهد برنامه های تلفن همراه را با استفاده از مهارت های زبان برنامه نویسی پایتون خود توسعه دهید بدون اینکه زبان پلتفرم دیگری مانند Apple Swift را بیاموزید.

چرا برای ساخت برنامه اندرویدی باید با پایتون شروع کنیم؟

آموزش برنامه نویسی اندروید با پایتون | معرفی منابع آموزشی

 •  ابزارهای زیادی هم برای مدیران و هم توسعه دهندگان در پایتون وجود دارد که می توانند با این ابزارها به راحتی با استفاده از آنها به تولید برنامه های موبایلی بپردازند.
 • زبان پایتون به عنوان یک زبان با مفهوم است که به شما قابلیت تولید برنامه های با اندازه های کوچک و بزرگ را می دهد و طبق همین عنوان برنامه نویسی اندروید با استفاده پایتون خیلی ساده و راحت است.
 • در پایتون محدودیتی برای استفاده از توابع وجود ندارد و می توانید با استفاده از کتابخانه های کامل موجود در آن وظایف مشخصی را اجرا کرد.
 • هیچ گونه وابستگی به محیط برنامه نویسی در هیچ سیستم عاملی ندارد و با خیال راحت می توانید در هر محیطی کار کدنویسی با پایتون را شروع کنید.
 • کاربران اکثر شرکت های بزرگ مثل گوگل و یاهو با توجه به انعطاف بالای پایتون از آن لذت می برند.
 • سرعت توسعه و انتقال اطلاعات برای یادگیری در پایتون بالا است که به شما اجازه می دهد برنامه های با کاربرد های مختلفی بسازید

جمع بندی درباره آموزش برنامه نویسی اندروید با پایتون

در این مقاله سعی کردیم نحوه برنامه نویسی اندروید با پایتون را مورد بررسی قرار دهیم و بهترین روش برای این کار را معرفی کنیم اگر به فکر آموزش برنامه نویسی اندروید با پایتون هستید بهترین گزینه کتابخانه رایگان و متن باز Kivy است که می توانید از بزرگترین دانشگاه مجازی کشور سایت فرادرس به سادگی یادگیری را شروع کنید.

علاوه بر این، پایتون با سادگی و قابل فهم بودن خود مقدمه ی بسیار خوبی برای برنامه نویسی و کدنویسی برنامه های اندرویدی است که امروزه با استقبال بسیاری از برنامه نویسان تازه کار همراه شده است.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا