جستجوی غیرعادلانه گوگل! شایعه یا واقعیت؟

مقدمه :  همه ما برای جستجوی اطلاعات به موتور های جستجو تا حد زیادی نیازمندیم و برای بدست آوردن داده های مورد نیازمان خواه برای زندگی روزمره و خرید یا برای پروژه تحقیقاتی دانشگاه و یا مخصوصا کار و تجارت به اطلاعاتی که این موتور های جستجو به ما نشان می دهند نیازمند بوده و الزاما اعتماد داریم که صفحاتی به ما نشان داده می شود که واقعی بوده و از هر نظر آنالیز شده است؛ با این مقدمه می خواهیم به موضوع ناعادلانه بودن نتایج در موتور جستجوی قدرتمند گوگل بپردازیم و صحبت هایی که اخیرا در این رابطه شده است را بیان کنیم.

جستجوی غیرعادلانه گوگل! شایعه یا واقعیت؟

جستجوی غیرعادلانه گوگل؟!

به نظر می‌رسد قدرت بی‌رقیب موتور جستجوی گوگل، کمیسیون اروپا را بشدت نگران کرده تا جایی که این شرکت را به اجرای روش‌های انحصارگرایانه‌ای که قوانین رقابت آزاد اروپا را نقض می‌کند، متهم کرده است.

این کمیسیون اعتقاد دارد گوگل در حال سوءاستفاده از جایگاه برتر خود در زمینه جستجوی اینترنتی است، به‌صورتی که سرویس‌ها و بخش‌های اصلی خود را در نتایج جستجوها نسبت به دیگر رقبا در اولویت قرار می‌دهد. در بیانیه مسئول کمیته سیاستگذاری رقابتی اروپا آمده «گوگل اکنون این فرصت را دارد تا نظر کمیته را تغییر دهد» در صورتی که این اتفاق نیفتد و گوگل خطاکار تشخیص داده شود، به تغییر موتور جستجوی خود برای کاربران اروپایی و پرداخت جریمه‌های سنگین مجبور خواهد شد.

در حال حاضر گوگل به دلیل استفاده از وضعیت بازار خود توسط سایت رسمی این کمپانی مجبور به دفاع از خود است. اخبار حاکی از آن است که سرویس‌های خرید و مسافرت گوگل بیشتر از دیگر خدمات رقیبان خود ترافیک مصرف می‌کند. گوگل معتقد است که با نمایش دادن صفحات خرید در بالای نتایج جستجو با عنوان «انتخاب‌های بیشتر قبل از خرید» به دلیل رقابت آنلاین است.

به گزارش یو کد ؛ در همین حال کمیسیون اروپا اعلام کرده که تمامی اپلیکشن‌های موبایل و سرویس‌ها در سیستم عامل اندروید نیز بررسی خواهند شد. کمیسیون این مورد را هم بررسی خواهد کرد که آیا گوگل سازنده‌های اپلیکشین‌های گوشی هوشمند را وادار به توسعه و دسترسی برنامه‌های خود توسط سرویس‌های گوگل می‌کند یا خیر. همچنین این کمیسیون مواردی که گوگل بررسی‌ها و نظارت خود را در نسخه‌ی غیر رسمی اپلیکیشن‌ها در اندروید دارد، بررسی کرده و از این مورد هم مطمئن خواهد شد که سرویس‌های گوگل با دیگر اپلیکیشن‌های این کمپانی و APIها ادغام نشده باشد.

آیا گوگل سازنده‌های اپلیکشین‌های گوشی هوشمند را وادار به توسعه و دسترسی برنامه‌های خود توسط سرویس‌های گوگل می‌کند یا خیر؟

همچنین اعلام شده این بررسی شامل حال اندروید نیز می‌شود و غول آمریکایی فناوری باید از سیستم‌عامل متن باز خود در برابر اتهاماتی همچون جلوگیری از ساخت نسخه‌های تخصصی از سوی دیگر سازندگان و این‌که آیا برنامه‌ها و سرویس‌های گوگل روی اندروید با دیگر سرویس‌ها و برنامه‌‌ها ترکیب شده‌اند یا خیر دفاع کند. گوگل تمام قد از سیستم‌عامل موبایل خود دفاع کرده و به این نکته اشاره کرده تعداد اپلیکیشن‌های از پیش‌نصب شده این شرکت روی دستگاه‌های اندروید کمتر از رقیب اصلی‌اش یعنی اپل است که ادعای جالبی به‌نظر می‌رسد. به هر حال این نبرد قانونی تازه شروع شده و باید منتظر تایید یا رد جستجوی غیرعادلانه گوگل! در سال‌های آینده باشیم.

منبع :  سایت کدنویسی به زبان ساده

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *