زبان های نشانه گذاری متن (Markup Language)

در مطلب قبلی پیرو موضوع مبانی اولیه طراحی وب سایت، با اصطلاحات و مبانی اولیه مرورگرهای وب آشنا شدیم و در این پست آموزشی می خواهیم با موضوع زبان های نشانه گذاری متن (Markup Language) آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.

زبان های نشانه گذاری :

مقدمه : همزمان با پیدایش وب، گروهی از زبان های نشانه گذاری نیز به منظور طراحی و تولید صفحات وب به وجود آمدند، به این دسته از زبان های طراحی وب زبان های نشانه گذاری متن (Markup Language) گفته می شود.

به دلیل تفاوت های بنیادی زبان های نشانه گذاری با زبان های برنامه نویسی دیگر و اهداف مختلفی که هر کدام دنبال می کنند، امروزه به زبان هایی مه ویژه طراحی وب هستند اصطلاحا فرازبان (Meta Language) می گویند. لازم به ذکر است که انواع زبان های طراحی وب نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارند، به گروهی از این زبان ها نیز زبان های اسکریپت نویسی گفته می شود.

در یک تعریف کلی زبان های برنامه نویسی مجموعه ای از قواعد، دستورالعمل ها و ساختمان های داده برای ارتباط با کامپیوتر است، اما فرا زبان، زبانی برای توصیف و تعریف زبان های دیگر است.

زبان های نشانه گذاری اولیه به طور پایه ای براساس پردازش متن کار می کردند، نسل ابتدایی این زبان ها عبارت بودند از :

Latex , Troff و (Rich Text Format) یا اختصارا RTF

زبان های نشانه گذاری متن (Markup Language) | کدنویسی به زبان ساده

امروزه با پیشرفت های زیادی که در زمینه وب انجام شده زبان های نشانه گذاری دیگری نیز در حال گسترش هستند که در ادامه نگاه کوتاهی به برخی از این زبان ها و تاریخچه آنها می اندازیم:

SGML یا (Standard Generalized Markup Language) : این فرازبان در اواخر دهه ۶۰ میلادی توسط جند نفر از پژوهشگران شرکت IBM طراحی و تولید شده است. فرازبان SGML با آنکه در زمان خود منحصر به فرد به شمار می رفت اما دارای نواقصی بود که پژوهشگران را به فکر تولید فرازبان های دیگر انداخت.

HTML یا (Hyper Text Markup Language) : این فرازبان در اوایل دهه ۹۰ میلادی بر مبنای SGML پایه ریزی شد. ساختار HTML شامل بخش های مختلفی است که با برچسب هایی مانند <TITLE> , <BODY> , <HEAD> و … از یکدیگر مجزا می شوند.

با وجود اینکه SGML زبان پیچیده ای بود و هرکس نمی توانست با آن صفحات وب را طراخی کند، زبان HTML بسیار ساده و روان بوده، یادگیری آن در زمان کوتاهی امکان پذیر است.

XML یا (eXtensible Markup Language) : فرازبان HTML رارای نواقصی بود، به عنوان مثال به محتوی اطلاعات توجه می کرد تا به چگونگی نمایش آنها، یعنی طراح نمی توانست به کمک آن زیبایی و ظاهر اطلاعات نمایش یافته را به طور دلخواه تنظیم کند، هم چنین HTML نمی توانست یک فضای تعاملی دو طرفه مانند امکان پرسش و پاسخ را در محیط وب ایجاد کند. این دو نقص تنها بخش کوچکی از دلایل پیدایش فرا زبان XML به شمار می روند.

W3C (کنسرسیوم وب جهانی) در سال ۱۹۹۶ طراحی زبان XML را توسط گروهی از پژوهشگران آغاز کرد.

XHTML : این فرازبان به منظور فراگیر نمودن وب در وسایل ارتباطی مختلف از جمله رایانه شخصی، تلفن همراه، رایانه های جیبی و … طراحی شد.

پایه و اساس طراحی XHTML شباهت های بسیار زیادی به HTML 4.01 دارد و تفاوت عمده این دو در دقت و حساسیت بالای XHTML است، به طور مثال برچسب های XHTML جتما باید با حروف کوچک الفبای لاتین نوشته شوند در حالیکه این محدودیت در HTML 4.01 وجود ندارد.

HDML و WML : کاربرد این دو فرازبان منحصرا در گوشی های تلفن همراه است و از طرف شرکت های بزرگ تلفن همراه برای پیاده سازی مرورگرهای وب طراحی شده است.

یادآوری :

Host :  به مقدار فضایی از حافظه سرویس دهنده اتلاق می شود که برای ذخیره سازی منابع اطلاعاتی وب سایت به کار می رود.

Upload :  به عمل انتقال یک فایل از سمت سرویس گیرنده به سمت سرویس دهنده گفته می شود.

Download : به عمل انتقال یک فایل از سمت سرویس دهنده به سمت سرویس گیرنده گفته می شود.

منبع :  سایت کدنویسی به زبان ساده


فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *