طراحی مینیمال و ساده گرایی در رابط کاربری

طراحی های جدیدی که امروزه بیش از بقیه رونق یافته و باعث انقلاب جدیدی در انواع طراحی شده است سبک تخت Flat و طراحی مینیمال Minimal به معنای ساده گرایی می باشد. بعد از انقلاب اکتبر روسیه روش و سبک ساده گرایی با نام مینیمالیسم انتشار یافت که نقاشی سفید روی سفید آقای مالویچ جزء مشهور ترین آثار در این سبک است یا باید گفت جزء اولین طرح های مینیمال در ابتدای پیدایش این سبک بود.

طراحی مینیمال رابط کاربری

در طراحی مینیمال سعی خودمان را می کنیم تا از شلوغ کاری دوری کنیم، البته نه طوریکه سکوت همجا در طرح مان حکمفرما باشه. مثلا : اگر یک وبسایت توزیع کالا دارید که محصولات Apple را میفروشد بهترین کار این است که در درجه اول یک عنوان یا نویگیشن اضافه کنید، سپس یک عکس از پر مخاطب ترین محصولات خود را به همراه توضیحات آن البته توضیحی کم در صفحه اول قرار بدهید تا کاربر در لحظه ورود به وب سایت شما بتواند با نوع فعالیت تان ارتباط برقرار کند و سردرگم نماند.

در ادامه می توانید در این صفحه تعداد کمی از محصولات معروف و متفاوتی را معرفی کنید تا علاوه بر القا پر محتوا بودن ، تنوع خدمات خود را به مشتری وارد نمایید تا بیشتر با نوع محصولات شما آشنا شود.

نکته اصلی طراحی مینیمال نیز  در این جمله خلاصه می شود: “ارائه بهترین بازدهی با کمترین محتوا”

 رنگ بندی در طراحی مینیمال 

اینطور نیست که بگوییم سایت با طراحی مینیمال یک صفحه با رنگ سفید و استفاده از چند خط نوشته و یک لوگو و تصویر است بلکه باید گفت  در طراحی مینیمال می توانید از هر رنگی استفاده کنید که پرکاربرد ترین رنگ ها در آن رنگ های روشن و تیره مانند : سیاه، سفید، خاکستری، بنفش و …

در این روش دست طراح برای انتخاب رنگ های مختلف و مطابق با سلیقه مشتری بسیار باز نیست و باید تحت چارچوب مشخصی رنگ ها را برای سوژه ها و مدل وب سایت درخواستی انتخاب و استفاده کند. به طور مثال اگر می خواهد برای سایت فروشگاهی طراحی رنگ را انجام دهد تنها نباید از رنگ روشن و یا سفید استفاده نماید و باید مطابق با هر دسته محصول، رنگ متناسب انتخاب شود که احساس راحتی بیشتری هنگام مشاهده قسمت های مختلف وب سایت به بیننده دست دهد. ولی در عین حال در این روش از رنگ مهم سفید به عنوان ساده ترین رنگ در تئوری رنگ در طراحی وب سایت نمی توان گذشت و یکی از پرکاربرترین رنگ ها در این روش رنگ سفید می باشد.

در ادامه بخوانید
زبان های نشانه گذاری متن (Markup Language)

در تصویر زیر می توانید نمونه ای از رنگ های پرکاربرد به همراه نام آنها در طراحی مینیمال و فلت را مشاهده نمایید :

طراحی مینیمال و ساده گرایی در رابط کاربری | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

همانطور که در مطلب قبلی تحت عنوان طراحی فلت مشاهده نمودید عنوان شد که شرکت های بزرگی مانند گوگل و مایکروسافت دست به این نوع طراحی در محصولات خود زده اند و بیش از هر چیزی به موضوع سادگی در رنگ پردازی توجه کرده اند. موضوع بعدی استفاده از رنگ های دارای تضاد رنگی در کنار یکدیگر است که نمایش بارز آن در طراحی رابط کاربری متروی ویندوز قابل مشاهده می باشد.

 طراحی بعدی چیست؟!

اینکه بشینیم و همه ی دنیا را به این نوع طراحی نگاه کنیم و به همه چیز به شکل تخت و ساده و با رنگ های قابل تعریف و محدود نگاه کنیم که نمی شود بالاخره این روش هم جای خودش را به طراحی های نسل بعدی خواهد داد. چیزی که در سیر طراحی می توان دید اینست که از ابتدا طرح های ساده ای وجود داشت که رنگ های تک و اصلی در آن بکار رفته بود و بعد از آن طرح های رنگی و شلوغ تر اضافه شد و در آخر هم که نوبت به سعی در براق کردن و شیشه ای کردن آنها رسید. حال که دوباره این روند به ابتدای کار برگشته و سعی در استفاده از طرح های تخت و ساده با طراحی مینیمال دارد با آینده ای که پیش بینی آن سخت است مواجهه هستیم که روش بعدی را سخت کرده است، حال باید دید که طرح های آینده ادامه دهنده روش ساده جدید خواهند بود یا به دوران گذشته برخواهند گشت و آنها را دوباره بازتعریف خواهند کرد.

نظر شما چیه؟ آیا طراحی مینیمال،ماندگار است یا خیلی زود جایش را به طرح دیگری خواهد داد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *