آموزش اکسل Excel

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل 2010

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

مقدمه : یکی از مهمترین دلایل استفاده از نرم افزار اکسل قدرت بالای آن در فرمول نویسی و انجام محاسبات است. می خواهیم در ادامه مطالب آموزشی اکسل ۲۰۱۰ در مورد انواع توابع و نحوه نوشتن فرمول در سلول ها آشنا شویم.

فرمول نویسی در اکسل

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

جلسه اول : آشنایی اولیه با نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه دوم : کار با سلول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه سوم : انتخاب فرمت های نمایشی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه چهارم : ویرایش کاربرگ ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه پنجم : تعمیم سلول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه ششم : انجام تغییرات بر روی سلول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه هفتم : نمایش و تنظیمات آن در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه هشتم : کاربرگ ها و کار با آنها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه نهم : رسم نمودار در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه دهم : ویرایش نمودار ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه یازدهم : چیدمان صحیح داده های نمودار در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه دوازدهم : فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ (هم اکنون)

آدرس یک سلول

اگر بر روی هریک از سلول ها کلیک کنید در قسمت Name Box آدرس سلول نیز نشان داده می شود، به عنوان مثال اگر سلول B2 را انتخاب کنید در قسمت Name Box آدرس سلول B2 درج می شود. به این نوع آدرس دهی، آدرس دهی نسبی گفته می شود.

نحوه نوشتن فرمول در اکسل

برای نوشتن فرمول در داخل یک سلول باید عبارت خود را با علامت «=» شروع کنید، با انجام این کار به اکسل می فهمانید که شما قصد نوشتن یک فرمول را در آن سلول دارید.

عمگرهای اصلی در فرمول نویسی 

۱- علامت «+» : جمع

۲- علامت «-» : تفریق

۳- علامت «/» : تقسیم

۴- علامت «*» : ضرب

۵- علامت «^» : توان

مثال : در سلول A1 عدد ۴ و در سلول A2 عدد ۲ را تایپ کنید. اگر بخواهید سلول A1 را با سلول A2 جمع،تفریق، ضرب و … کنید کافیست مطابق شکل زیر مراحل را انجام دهید.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام ۱- عبارت «=» را در سلول A3 تایپ کنید.

گام ۲- با استفاده از اشاره گر موس سلول A1 را انتخاب کنیدو مشاهده می کنید که آدرس سلول A1 در سلول A3 درج می شود و سلول A1 به صورت خط چین لرزان در می آید.

گام ۳- به عنوان مثال عبارت «+» را در سلول A3 تایپ کنید.

گام ۴- با استفاده از اشاره گر سلول A2 را انتخاب کنید. مشاهده می کنید که نام سلول A2 نیز در سلول A3 وارد می شود، حال دکمه Enter را فشار دهید، با انجام این کار عدد ۶ باید در سلول A3 ظاهر شود.

نکته : در گام ۲ و ۴ می توانستید به جای استفاده از اشاره گر مستقیما عبارت های A1 و A2 را در سلول تایپ کنید.

نکته : توجه داشته باشید که تا قبل از Enter کردن دکمه های اشاره گر را حرکت ندهید، زیرا این کار باعث می شود آدرس خانه های دیگر در فرمول وارد شوند.

رعایت حق تقدم در فرمول نویسی

نرم افزار اکسل برای انجام محاسبات و فرمول ها برای عملگرهای مختلف حق تقدم قائل می شود. مثلا اگر در یک عبارت از عمگرهای جمع،ضرب،تقسیم و توان استفاده شده باشد نرم افزار ابتدا عبارت شامل توان را محاسبه کرده، بعد عبارت های شامل ضرب و تقسیم را و در آخر عبارت های شامل جمع و تفریق را محاسبه می کند.

البته به یاد داشته باشید که عبارت های داخل پرانتز بالاترین اولویت را در یک فرمول دارا می باشد.

روش تعمیم فرمول ها در اکسل

اگر به خاطر داشته باشید در مطلب ویرایش کاربرگ تعمیم سلول ها توضیح داده شد،

در این قسمت قصد داریم روش تعمیم فرمول را توضیح دهیم. برای تعمیم یک فرمول مطابق شکل زیر مراحل را انجام می دهیم.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام ۱- داده های موجود در شکل را وارد کنید.

گام ۲- در سلول C1 فرمول A1*B1= را وارد کنید و بعد دکمه Enter را فشار دهید.

گام ۳- سلول C1 را انتخاب کنید و آن را تا سلول C5 تعمیم دهید.

با انجام مراحل بالا در حقیقت فرمول سلول C1 را به سلول های C2 تا C5 نیز وارد کرده اید ولی با این تفاوت که محتویات موجود در هر سلول نیز تعمیم پیدا کرده است.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

مثال : می خواهیم پولی را که یک فروشنده سکه باید از خریدار در برابر تخفیفی که می دهد دریافت کند، حساب کنیم. برای حل این سوال مطابق شکل زیر مراحل را دنبال کنید.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گام ۱- داده های موجود در شکل را وارد کنید.

نکته : از حاصل ضرب قیمت هر سکه در تعداد سکه خریده شده مبلغ ناخالص به دست می آید. برای به دست آوردن مبلغ خالص باید مبلغ ناخالص را از میزان تخفیف کم کنید.

گام ۲- در سلول F3 فرمول (C3*D3-(C3*D3*E3= را تایپ و Enter کنید.

ملاحظه می کنید که در سلول F3 مبلغ خالص (مبلغ قابل دریافت) به دست می آید.

گام ۳- با استفاده از تعمیم سلول ها سلول F3 را تا سلول F6 تعمیم دهید.

مشاهده می کنید که مبلغ قابل دریافت هر سکه در ستون F درج می شود.

فرمول نویسی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

نکته : اگر بخواهید اعداد فارسی تایپ شوند باید محدوده مورد نظر را مارک کنید و سپس یکی از قلم های فارسی را انتخاب کنید، به عنوان مثال (B Nazanin).

با مفاهیم و اصول ابتدایی فرمول نویسی در نرم افزار اکسل آشنا شدید، چطور بود؟!

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

108 دیدگاه

 1. سلام خدمت شما ممنون از وقتی که در اختیار ما می گذارید سوالی دارم خدمتتون : در دو شیت مختلف دو ستون با اطلاعات مشابه داریم که که دریک شیت کامل اطلاعات داره و در شیت دیگر یکی ستون ها خالی است ولیکن چون اطلاعات ترتیبشان تغییر کرده امکان کپی و پیست از شیت به شیت دیگر نیست میخواستم بدونم از چه فرمولی استفاده کنم تا اطلاعات از شیت کامل شده بدون جاجابجایی به ستون خالی شیت دوم انتقال داده بشه

  1. سلام خدمت شما.. متاسفانه تابحال با این نوع فرمول کار نکردم، در نت سرچ کنید تا به پاسخ برسید. موفق باشید.

 2. سلام آیا میتونم دستگاه بارکد خوان رو به اکسل متصل کنم . اگر میشه راهنمایی کنید
  ممنون

  1. سلام.. چنین موردی رو جایی ندیدم .. اموزش ها بیشتر برای ایجاد بارکد در اکسل هست و اموزشی برای اتصال بارکدخوان به اکسل رو ندیدم.. و البته نرم افزاری موبایلی برای خواندن بارکد و ارسال اطلاعات بارکد به اکسل وجود داره ولی موردی که شما میخواهید رو جایی ندیدم.

 3. یک سوال. آیا می شود فرمول دو فایل اکسل جداگانه رو به هم ارتباط داد.
  یک فایل دارم که اطلاعات نوشته شده و یک فایل دیگر قیمتها داخلش نوشته شده.
  مررسی از سایت خوبتون و وقتی که گذاشتید

  1. سلام خدمت شما.. این موضوع لینک کردن در فایل های اکسل هست که با ابزار hayperlink انجام میشه وقتی بخواهید سلولی را در یک فایل اکسل به سلول دیگری ارتباط دهید روی سلول مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه hyperlink را انتخاب و در تنظیمات نوع لینک دهی روی لینک به فایل دیگر رفته و فایل اکسل مورد دیگر را انتخاب کنید. حال اگر بخواهید سلول را به فایل اکسل و سربرگ sheet و سلول A1 ارتباط دهید باید پس از تکرار مراحل بالا و انتخاب فایل اکسل مورد نظر، نام صفحه‌ را به‌ صورت زیر در انتهای مسیر فایل وارد کنید:
   ‘sheet’!A1#
   توجه داشته باشید عبارت sheet عنوان صفحه‌ و A1 نیز سلول موردنظر در آن صفحه به‌شمار می‌رود.

 4. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من میخوام فرمولی به اکسل بدم که یک مجهول دارم ولی مجهولش خطی نیست و از یک معادله بدست میاد(مثلا(BY_Y^3/y^2__ZB)=N×B))
  که فقط Y مجهوله و همه پارمترها معلومن
  معادله طوریکه نمیتونیم مجهول رو ببریم یه طرف و معلوم برع یه طرف
  با تشکر

 5. سلام یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین.اگر بخواهیک دوتا سلول پشت سرم هم بصورت عمودی انتخاب کنیم مثلا سلولهای a1وa2 و در هرکدام یک عبارت ترکیبی از حروف و عدد قرار دهیم بصورت یکسان مثلا عبارت (C0506SH01PM01 ) t و بخواهیم این دوتا سلول در سلولهای A3وA4 کپی شوند امامقادیر عددی آنها افزایش پیدا کند ومثلا به عبارت (C0507SH02PM01 ) برسیم از چه روشی میتوان استفاده کرد؟باتشکر .

  1. سلام خدمت شما.. خیر با این مورد که بخواهید مقدار عددی بین کلمات و اعداد اضافه شود باید به صورت عدد یا Number تعریف شود که این مورد ترکیب اعداد و حروف به صورت حرف یا Text به اکسل شناسانده می شود که به این شکل نمی توان در بین کلمات عددی را اضافه کرد ولی به صورت کلی اگر بخواهید در سلول دیگری مقدار عددی سلول های دیگر اضافه شود کافیست ادرس سلول را را وارد کنید و به آن با عملگر جمع (+) عدد یک را اضافه کنید. موفق باشید.

 6. با سلام
  ممنون میشم تو این مورد بتونید کمکم کنید.
  در ستون A نوشته های مختلفی وجود دارد که برای هرکدام در ستون B کدی تعریف شده است.
  می خواهم در ستون F با نوشته شده هر کدام از نوشته های A کد آن نوشته در ستون G ظاهر شود.
  ممنونم

  1. سلام خدمت شما .. میتونید با استفاده از فرمول IF این سوال را جواب بدید. با استفاده از شرط IF مشخص میکنید که در هر ستونی مانند ستون G هرگاه عبارتی وارد شد که برابر با ستون A بود مقدار مشخص شده در ستون B نمایش داده شود. شما میتونید به آموزش فرمول IF اکسل مراجعه کنید. موفق باشید.

 7. سلام
  فرمول را در اکسل می نویسم
  وقتی می خوام آنرا ویرایش کنم، ترتیب نوشتن فرمول در ان رعایت نشده و نمی توان فرمول را ویرایش کرد

 8. با عرض سلام خدمت مدیریت محترم
  سوالی از حضرت عالی داشتم ممنون میشم کمکم کنین.من سه ستون داده دارم A B Cمیخام ستون چهارمم (D)اینطور در بیاد که وقتی ستون دومم (B)کوچیکتر از ستون اولم (A)هست ستون دومم(B) تقسیم بر ستون اولم (A)بشه بعد ضربدر ستون سومم (C)بشه ودر ستون چهرمم(D) نوشته بشه و وقتی ستون دومم بزرگتر از ستون اولم بود ستون سومم تقسیم بر ستون دومم بشه بعد ضربدر ستون اولم بشه فرمواین به چه شیوه ای هست .ممنون میشم این فرمولو برام بفرستین

 9. سلام و ممنون از آموزشهاتون..ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که چطور میتونم تو اکسل یه مقدار خاص رو به صورت همزمان در چندین سلول دلخواه اعمال کنم..مثلا ی دکمه باشه ک هروقت روش کلیک کنم یا یه برنامه باشه ک وقتی اجراش میکنم همزمان چند سلول رو که از قبل معرفی کردم صفر کنه. لطفا کمکم کنید خیلی گیرم واسش

  1. سلام خدمت شما.. این کار را باید با ساخت کوئری انجام دهید که همراه با برنامه نویسی ویژوال بیسیک هست.

 10. سلام. خسته نباشید. میخواستم یک فاکتور برای مغازه درست کنم. تخفیف کالاها متفاوت است. تعداد ضربدر قیمت تقسیم بر درصد می نویسم درصد اعمال نمیشود
  =(C7*D7)-B7
  اینجوری می نویسم. سلول ب۷ را بصورت PERCENTAGE تعریف کرده ام. ممنون میشم (از طریق ایمیل) یا اینجا راهنمایی کنید

  1. سلام.. شما یک بخش از فرمول را ننوشته اید که شامل ضرب (تعداد * قیمت * تخفیف) هست و این مقدار را باید از ضرب (تعداد * قیمت) کم کنید.

   اکسل

 11. سلام وممنون بابت اموزش.  میخواستم برای ترکیب عرضها در شرکت فرمول بنویسم مثلا سفارش از یک مشتری میاد که مثلا ورق رو به عرض ۵۰ میخواد و یک مشتری دیگه ۱۵۰٫ میخوام طوری این فرمول رو بنویسم که من فقط عرضها رو وارد کنم و اکسل خودش با جمع این عرضها مشتریهایی که میشه سفارششون رو ترکیب کرد بهم نشون بده

  1. سلام خدمت شما.. به سری آموزش های اکسل مراجعه کنید که همراه با مثال است، برای اینکه تنها در یک سلول عدد وارد کنید و خودش محاسبه ای رو انجام بده باید ادرس ورودی مقادیر را در فرمول داشته باشید به طور مثال سلول A1 برای ورود مقدار عرضها و سپس در سلول مربوط به فرمول عبارت A1 با عملگر مورد نظر مثل جمع یا ضرب آورده شود. همه چی به خواسته شما و نوع فرمول بستگی داره تا نتیجه ی دلخواه شما را نشان دهد. موفق باشید.

 12. سلام
  من در معدل گیری چند نمره مستمر دانش آموزانم نیاز دارم که اعشار در یکی از ۴ وضعیت ۰، ۰/۲۵، ۰/۵ و ۰/۷۵ باشه
  این کار رو چطور می تونم انجام بدم؟
  مثلا عدد ۱۴/۶۶۶۶۶۶۷ بشه ۱۴/۷۵ یا عدد ۱۵/۸۸۸۸۸۹ بشه ۱۶
  با تشکر از وقتی که می گذاریین

  1. سلام خدمت شما… راحتترین روش این هست که شما سلول و ستون یا ردیفی که مقدار معدل در آن محاسبه می شود را انتخاب کنید و در سربرگ Home در بخش Number بر روی لیست کشویی آن کلیک کنید و گزینه ی Number را انتخاب کنید. و حتما در تنظیمات این گزینه بررسی کنید که مقدار Decimal places روی گزینه ی ۲ باشد. یعنی تعداد اعشار را تا ۲ رقم اعشار نشان دهد. موفق باشید.

 13. سلام.ممنونم بابت آموزش بسیار خوبتون.میخواستم یه فرمولی بنویسم که مثلا تعدادخریدوقیمت خرید رو درهم ضرب کنه ونیم درصدمبلغ خرید به مبلغ نهایی اضافه بشه همچنین تعدادرو درقیمت فروش ضرب کنه و۱/۵ درصد ازمبلغ فروش کم کنه ودرنهایت سود خالص که همون فروش منهای خرید هست رو بهم نشون بده . یعنی میخوام که نیم درصد به خرید اضافه بشه و ۱/۵ درصد از مبلغ فروش کم بشه ممنونم

  1. سلام خدمت شما.. نوع کلی این مثال برای یک فاکتور استفاده میشود. محصول A1 با قیمت ۱۰۰ تومان و به تعداد ۳ خریده شده است. قیمت خرید میشه A1*3 .. نیم درصد مبلغ خرید به مبلغ خرید نهایی اضافه میشه برابر است با (%A1*3+A1*(0.5 که در سلول C1 قرار دارد. حال قیمت فروش در سلول B1 با قیمت ۱۲۰ تومان و به تعداد ۳ به فروش رسیده است. ۱٫۵ درصد از مبلغ فروش کم شود که برابر است با (%۱٫۵)*B1*3-B1 که در سلول C2 قرار دارد. سود خالص در نهایت در سلول C3 می باشد که شکل فرمول برابر است با C2-C1= قرار میگیرد. موفق باشید.

   1. درود برشما.بابت پاسخگویی سریع و توضیحات کاملتون.سربلندو برقرارباشید.

 14. سلام من میخوام یک سلول اکسل بعد از یک مدت معین تغیر رنک بده تشکر

  1. سلام خدمت شما..قبلا هم این سوال رو پرسیده بودید که عرض شد انجام اینکار به صورت برنامه نویسی ماکرو همراه هست. و باید با عنوان “ایجاد آلارم و هشدار در اکسل” سرچ کنید.

  1. سلام خدمت شما… اگر منظورت این هست که کدام فرمول مربوط به عملگر رادیکال یا جذر میشه فرمول ()Sqrt هست.

 15. سلام من میخوام یک سلول اکسل بعد از یک مدت معین تغیر رنک بده تشکر

  1. سلام خدمت شما.. انجام اینکار به صورت برنامه نویسی ماکرو همراه هست. و باید با عنوان “ایجاد آلارم و هشدار در اکسل” سرچ کنید.

 16. سلام من میخوام هزینه ای رو که برای سی روز کاری در نظر گرفته شده با یه فرمول طوری بنویسم که در صورت تغییر تعداد روز اون هزینه هم تغییر کنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام..مثال شما خیلی کلی هست و توضیحات بیشتری مطرح نکردید! فکر میکنم باید از فرمول IF استفاده کنید. فقط باید در بخش شرط دقت کنید که چه شرطی را از چه سلول هایی میخواهید.

 17. سلام من می خوام در یک سلول این اعدادراچگونه با فرمول بنویسم مثال ۱۴*۵۰۰+۵۳*۲۵

  1. سلام خدمت شما.. اول اینکه باید به اولویت بندی عملگرها دقت کنید. اولویت عملگر ضرب بالاتر از جمع هست، پس باید این رو مشخص کنید. به شکل زیر وارد کنید :
   (۱۴*۵۰۰)+(۵۳*۲۵)= موفق باشید.

 18. سلام
  اگه چند سلول داشته باشیم میشه که خود اکسل بیشترین عدد رو در نظر بگیره و با یه عدد دیگه جمعش کنه و به ما نشون بده.
  یعنی اگه یه سطر با سه سلول داشته باشیم خود اکسل بیشترین رو پیدا کنه و با یه عدد دیگه که مد نظر ماست جمعش کنه و در سلول چهارم نمایش بده.
  ممنون از راهنمایی شما.

  1. سلام…بله این کار جزء ساده ترین فرمول ها هست. اگر فرض کنیم سه سلول از A1 تا C1 را داشته باشیم. با فرمول ماکزیمم یعنی (max(A1:C1= ابتدا بیشترین عدد را پیدا میکنیم و بعد از آن با فرمول جمع یعنی Sum دو سلول مورد نظر را با هم جمع می کنیم. شما می تونید آموزش فرمول Sum را مشاهده نمایید. موفق باشید.

 19. با سلام و تشکر از مطالب خوبتون اگر ممکنه راهنمایی کنید که چجوری باید میانگین بگیرم. خدا خیرتون بده.

  1. سلام خدمت شما..خواهش میکنم.. برای میانگین گیری از اعداد ابتدا بازه ی اعداد را انتخاب می کنید و سپس از سربرگ Home در بخش Editing بر روی فلش کناری گزینه ی Autosum کلیک می کنید و بر روی گزینه ی Average کلیک می کنید.

 20. سلام لطفا فرمول این مسئله رو برام بنویسید:میخوامودر سلول A1 فرمولی نوشته بشه که جمع اعداد بقیه سلولهای این ستون ثبت بشه و در صورتی که کلمه (تعویض) در یکی از سلول ها درج شد مقدار سلول A1 صفر شده و مجموع گیری از سلول بعد کلمه درج شده به پایین ادامه پیدا کند ممنون 

 21. باسلام و سپاس از شما چجوری میتونم توی یم جدول فرمول بدم که جمع مقدار یک ستون از جمع مقدار ستون دیگر کم شود؟

  1. سلام خدمت شما … برای اینکار باید محدوده مشخص از هر ستون را با فرمول جمع یا SUM بدست بیاورید و در سلول مشخصی که میخواهیم تفاضل حاصلجمع دو ستون مشخص را از یکدیگر کم کنیم فرمول تفریق این دو را از هم استفاده کنید. موفق باشید.

 22. با سلام خدمت مهندس عزیزلطفا در صورت امکان فرمولی برای این مثالی که میزنم راهنمایی کنید.مثلا ۳ داده دارم که هر کدام چندین بار با مقادیر مختلفی در جدولی ثبت شده اند.فرمولی جهت جمع هر داده به صورت مجزا در جدولی جداگانه لازم دارم.ممنونم

  1. سلام خدمت شما.. ابتدا اینکه فرمول مورد نیاز شما SUM هست و شما میتونید از بخش نرم افزار های آفیس -> آموزش اکسل آموزش تابع SUM را ملاحظه کنید. اگر باز متوجه نشدید میتونید از طریق فرم تماس با ما فایل نمونه خود را با توضیحات بیشتر بفرستید تا راهنمایی لازم انجام شود. موفق باشید.

 23. با سلام.یک سوال داشتم،میخواستم بنویسم دو به توان ۳ چگونه بنویسم

  1. سلام خدمت شما. در اکسل برای به توان رساندن عدد باید از دستور POWER به شکل زیر استفاده کنید : (power (2,3= …. یعنی بعد از مساوی از دستور power استفاده می کنیم . در داخل پرانتز ابتدا عدد پایه و بعد از علامت ویرگول عدد توان را می نویسیم. حاصل فرمول فوق ۸ است.

  1. سلام. خواهش میکنم..دقیقا متوجه منظورتون از درصد گرفتن نشدم! اگر میخواهید فرم نمایش به صورت درصد بیاید که در سربرگ Home باید در بخش Number روی گزینه % کلیک کنید. ولی اگر میخواهید با توجه به اعداد و مشخصات ستون های دیگر از کمیتی درصد بگیرید باید در یک فرمول باتوجه به صورت مسئله درصد بگیرید. موفق باشید.

 24. سلام
  من یه جایی گیر کردم.
  بعنوان مثال من سه تا داده دارم و میخوام میانگین اونا رو بگیرم. جواب یکیشون خطا شده. راهی هست که بتونیم میانگین اونا رو بگیریم طوری که اون سلول خطا حساب نشه؟
  با تشکر

  1. سلام.. دقیقا چه مشکل و چه خطایی میدهد؟ میانگین یکی از بدون خطا ترین فرمول ها در اکسل هست.

   حتی اگر در بین اعداد از حروف هم استفاده کنید خطایی داده نمیشود و میانگین سلول های عددی را نمایش میدهد. اگر با خطا های اکسل آشنا نیستید به این مطلب بروید : https://youcode.ir/formulator-logical-errors-excel

 25. سلام لیستی در اکسل دارم که میخواهم برمبنای تاریخ هایی که وارد کرده ام در فیلدی جدا به من کلمه ای که میخواهم رو بدهد یعنی اگر تاریخ فیلد اول با تاریخ فیلد دوم ۵روز اختلاف داشته باشد میخواهم که در فیلدی جدا به من کلمه دیرکرد را بدهد. لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام خدمت شما..این کار با فرمول نویسی و کار با تابع IF قابل انجام هست. می تونید سری آموزش های اکسل را از بخش تابع های آن مطالعه کنید و مثال های کار شده را الگو قرار دهید تا بتونید به مدل مشخصی از فرمول مورد نظرتان برسید. فرمول سوال شما ساده هست ولی پیشنهاد میکنم بعد از مطالعه آموزش ها خودتان به آن برسید. موفق باشید.

 26. سلام من می خوام از پورت rs232 ی عدد بگیرم که به وسیله ی ریموت فرستاده میشود،بعد اون عدد رو تو اکسل خودکار اضافه شود،راهی هست که واسش کد بنویسم 

 27. سلام امکان این وجود دارد  نام شخصی را در یک اکسل بخواند و در چند صفحه اکسل جداگانه آن را پیدا کند و آطلاعات همان شخص پیدا کند؟؟؟؟

 28. سلام . من چطور میتونم فایل اکسل از پاسخ امتحان بچه ها را در اکسل تصحیح کنم بارم بندی کنم و نمره نهایی هر فرد را بدهم

  1. سلام..معمولا این کارها در نرم افزار مخصوصی انجام میشه و برای اکسل باید این نوع فایل برای تصحیح و بارم بندی فرمول نویسی بشه.

   اگر نمرات تستی هست که بهترین و ساده ترین راه ایجاد یک کلید جواب هست. و در مواردی مانند کنکور اینکار رو نرم افزار انجام میده.

   موفق باشید.

 29. خدا خیرتون بده جناب مهندس هیچکس در این روزگار دانششودر اختیار کسی قرار نمیده من الا تویکی از شرکتهای بزرگ مشغول شدم در بخش حساداری حتی کار یاد نمیدن به نفر جدید

  1. سلام خدمت شما..خواهش میکنم..خب لازمه ی موفقیت شما این هست که خودتون دنبال یادگیری باشید. و هرچقدر تلاش بیشتری کنید به موفقیت های بهتری میرسید..

 30. خدا خیرتون بده که دانشتون رو با بقیه تقسیم میکنید و خدا رو شکر این نعمت بزرگ رو بهتون داده . مثل همیشه موفق باشید

 31. فهمیدم چه جوری میشه ۲ معادله بدی با ۲ مجهول یا ۳ معادله بدی با ۳ مجهول، اکسل حل کنه و مجهول هارو بدست بیاره، میریم تو option بعد addins بعد solver. دیگه بش اطلاعات رو میدی

 32. سلام،در اکسل فرمولی تعریف شده که داده بش ندیم و فقط معادله بدیم و اون مجهول که داده هامونه رو بدست بیاره، یعنی مثلا دو معادله و دو مجهول بدیم حل کنه و مجهول ها را بدست بیاره؟؟؟ میشه؟ 

  1. سلام خدمت شما…متاسفانه سوالتون واضح نیست .. ولی معمولا فرمول ها با استفاده از داده هایی که در سلول ها هست کار می کنند. فرمولی که داده ای نداشته باشه خیلی کم هست. موفق باشید

 33. سلام. روز بخیر. من جدولی از اعداد دارم، فرمولی هست که من عنوان سطر و ستون رو بنویسم، و عددی که در اون سطر و ستون هست رو برای من از اون جدول پیدا کنه و بنویسه؟؟ممنون

  1. سلام خدمت شما .. بله .. برای اینکار نیاز به فرمول خاصی نیست و شما کافی است آدرس سطر و ستون مورد نظر را بعد از عبارت = (مساوی) وارد کنید.

   مثال : به طور مثال در سطر ۱۰ و ستون B که آدرس آن به صورت B10 هست مقدار عددی ۱۲۵ قرار گرفته است که شما در هر سلولی که میخواهید می توانید عبارت B10= را وارد کنید و Enter را بزنید تا مقدار عددی ۱۲۵ در آن سلول مشاهده شود. باید توجه کرد که مقدار مورد نظر هرگاه در سلول B10 تغییر کند در سلولی مشخصی که شما ادرس B10= را وارد کرده اید هم همزمان تغییر خواهد کرد.

   موفق باشید.

   1. سلام. ممنون از اینکه وقت میذارید و جواب میدید. و ممنون از سایت و آموزش های بسیار خوب و مفیدتون.آدرسی که مد نظرم هست به صورت عبارت فارسی هست، مثلا من دو تا کلمه کارشناس امور اداری و گرید ۱ رو وارد میکنم، میخوام توی جدولی که دارم به سطر کارشناس امور اداری و ستون گرید ۱ بره، و عددش رو برام توی سلول بنویسه. چنین چیزی ممکنه؟
    شاید بهتر باشه این طور بگم که این یه فرم هست که من میخوام بدم کس دیگه ای پر کنه. واسه همین من از الان نمیدونم کدوم سلول انتخاب میشه که عددش رو وارد کنم. با توجه به عنوان سطر و ستونی که فرد دیگه ای توی فرم وارد میکنه، و عنوان سطر و ستون توی فرم به صورت کلمات فارسی وارد میشه، میخوام عددش از جدول پیدا و توی سلول نوشته بشه ممنون

    1. خواهش میکنم..نظر لطف شماست.. خب پس بزارید روش تعریف آدرس دهی با استفاده از کاراکتر را بگم..

     با استفاده از این روش شما می توانید برای هر سلول عبارتی را با هر زبانی و کاراکتر و کلمه ای تعریف کنید. به طور مثال به یک سلول عبارت “حسن حسینی” را نسبت دهید و در هر سلول هروقت خواستید این مقدار این سلول را فراخوانی کنید عبارت “حسن حسینی=” را وارد کرده و اینتر کنید.

     برای اینکار ابتدا بر روی سلولی که میخواهید عبارت کاراکتری مورد نظرتون را نسبت دهید کلیک کنید و سپس به سربرگ Formulas بروید و سپس در بخش Defined Names بر روی گزینه ی Define Name کلیک کنید و در کادر باز شده در گزینه ی Name عبارت مورد نظر خودتون را که در اینجا عبارت “حسن حسینی” هست را وارد کنید و Ok کنید.

     حال در هر جایی که می خواهید می توانید این سلول را با وارد کردن عبارت “حسن حسینی=” فراخوانی کنید.. در غیر این صورت روش دیگه ای برای اینکار ندیده ام..موفق باشید.

 34. سلام چطوری میشه از یک فایل اکسل دیگ از محتویات یک سلول توی فرمول نویسی یک فایل اکسل دیگه استفاده کرد؟ممنون میشم اگ وقتی جواب دادین توی ایمیلم ی پیام بدین که بفهمم جواب دادین

  1. سلام خدمت شما…

   برای اینکار ابتدا باید به مقادیر استفاده شده در فرمول دقت کنید. برای اینکار ابتدا باید روی سلولی که فرمول در آن قرار داده شده است کلیک کنید و سپس بر روی گزینه F2 کلیک کنید تا فرمول استفاده شده و نواحی مورد استفاده در فرمول که بر طبق سطر و ستون با کادر رنگ بندی مشخص شده است نشان داده شود.

   در این حالت هم میتوانید مقادیر مورد استفاده و هم نوع فرمول را به طور کامل مشاهده کنید و برای کپی کردن فرمول هم آن سلول را انتخاب و فرمول را کپی و در فایل اکسل جدید Paste کنید.

   بعد از این کار مطمئنا با خطا مواجه خواهید شد چون ناحیه ها و مقادیر استفاده شده در فایل اول با فایل دوم یکی نیستند. مجددا باید بر روی سلول فرمول در فایل دوم کلیک کنید و روی F2 بزنید و نواحی مورد نظر خودتان را به فرمول بدهید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا