مراحل نهایی انجام پیاده سازی وبسایت

مقدمه :  پیرو موضوعات پیشین در مورد مراحل اصولی ایجاد یک وب سایت، با نکته های ساده افزایش رتبه صفحات وب سایت در موتور‌های جستجو  آشنا شدیم و می خواهیم در این مطلب با مراحل نهایی انجام پیاده سازی وبسایت بیشتر آشنا شویم،پس با ما همراه باشید.

بعد از اتمام مراحل نیاز سنجی معماری اطلاعات و طراحی، باید پیاده سازی وبسایت را آغاز نمائید. روند پیاده سازی وبسایت های ایستا معمولا ساده بوده و با توجه به مباحث مطرح شده قابل اجراست اما در وب سایت‌های پویا انجام این مراحل نیازمند صرف وقت و دقت بیشتری است که در بخش های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

مراحل انجام پیاده پیاده سازی وبسایت

در روند پیاده سازی وبسایت نیز عوامل متعددی وجود دارند که رعایت آنها در بالا بردن کیفیت وب سایت تاثیر فراوانی دارد، برخی از مهمترین این عوامل عبارتند از :

۱- اندازه فایل : هرچه فایل های استفاده شده در صفحات وب کمتر باشد، سرعت بارگذاری بالا می رود.

۲- استفاده از متد های جدید: یک طراح وب حرفه ای باید از جدیدترین متدها و استاندارد های طراحی وب آگاه باشد و آنها را رعایت کند. این استاندارد ها توسط سازمان بین المللی وب (W3C)  ارائه می شوند.

۳- سازگاری با انواع مرورگرها : همان طور که می دانید کاربران مختلف از مرورگرهای متفاوتی برای مشاهده صفحات وب در اینترنت استفاده می کنند، از این رو یک وب سایت خوب باید با تمام مرورگرها یکسان دیده شود و با آنها سازگار باشد.

۴- سازگاری با دقت های مختلف صفحه نمایش (Responsive) : به دلیل متفاوت بودن صفحه نمایش و دقت آن برای هر کاربر، طراحی صفحات وب باید به گونه ای باشد تا رضایت بیشتر کاربران را جلب کند و نیازی نباشد کاربر برای دیدن تمام اجزاء آن دقت صفحه نمایش خود را تغییر دهد.

به عنوان مثال ممکن است یک کاربر دقت صفحه نمایش خود را روی ۶۰۰×۸۰۰ و کاربر دیگر، آن را روی ۱۰۲۴×۱۲۸۰ تنظیم کرده باشد، بنابراین طراح وب نباید یک مقدار مشخص را برای دقت صفحه نمایش کاربر، به طور پیش فرض،در نظر بگیرد.

جدول زیر که توسط سازمان بین المللی استانداردهای وب (W3C) تهیه شده است نشان می دهد که اکثر کاربران از دقت صفحه نمایش ۷۶۸×۱۰۲۴ استفاده می کنند، با در نظر گرفتن این آمارها صفحه وب را طوری طراحی کنید که کاربران حتی الامکان با نوار پیشمایش افقی مواجه نشوند، یعنی عرض صفحات سایت به عرض دقت صفحه نمایش نزدیک باشد.

مراحل نهایی انجام پیاده سازی وب سایت | کدنویسی به زبان ساده - Youcode.ir

۵- قالب و طرح واحد : استفاده از قالب ها و طرح های متفاوت برای قسمت های مختلف سایت ایده مناسبی نیست، بلکه بهتر است در صفحات مختلف، بخش های مشترک شبیه به هم باشند و در جای ثابتی قرار گیرند.

۶- دقت در تهیه محتوا : اطلاعاتی که در سایت ارائه می شوند باید کامل باشد و از زیاده گویی و یا ارائه اطلاعات ناقص جلوگیری گردد. استفاده از منابع و مراجع اطلاعاتی معتبر و پیوند به انها بازدیدکنندگان را نسبت به سایت مطمئن می سازد. اطلاعات موجود در سایت باید به روز باشند و در فواصل زمانی مناسب نیز به روز رسانی شوند. بهتر است بایگانی مطالب قدیمی سایت به کاربران ارایه گردد.

بهتر است نوع اطلاعات ارایه شده به منظور تبلیفات، متناسب با موضوع فعالیت های وب سایت باشد و برای ارائه انواع اطلاعات، توازن نسبی از لحاظ تصویر و متن برقرار باشد.

۷- انتخاب فونت مناسب : همانطور که می دانید برای نمایش متن از فونت های متعددی می توان استفاده نمود، اما به دلیل استفاده کاربران مختلف از سیستم عامل و مرورگرهای متفاوت، فونت های مورد استفاده در صفحات وب با دقت و حساسیت بیشتری انتخاب شوند.

سعی کنید از انتخاب فونت های غیر استاندارد برای تهیه متن ها اجتناب شود. به فونت های استاندارد قابل استفاده در وب اصطلاحا فونت های Web Safe گفته می شود. مهمترین فونت های Web Safe نیز عبارتند از :

Verdana,Trebuchet,Times New Roman,Georgia,Comic Sans,Arial,Courier,Impact Symbol و Webdings

۸- پر رنگ کردن کلمات کلیدی : چنانچه در صفحه یا صفحاتی از سایت، متنی طولانی درج شده است به منظور جلوگیری از خسته شده کاربر، کلمات و عبارات کلیدی را پر رنگ کنید تا کاربر بدون نیاز به مطالعه کل متن، موضوع کلی آن را متوجه شود.

۹- تمایز بین متن عادی و پیوند : یکی از مهمترین بخش های صفحات وب کلمه یا عباراتی هستند که کاربر با کلیک روی آنها به صفحات دیگر هدایت می شود، به این عبارات اصطلاحا پیوند (Link) گفته می شود.

صفحات مربوط به وب سایت پیوند ها را با استفاده از تکنیک های مختلف طوری طراحی کنید که به راحتی از متن های عادی قابل تشخیص باشند.

۱۰- به کارگیری تصاویر مناسب : تصاویر در وب با قالب های مختلفی قابل عرضه هستند و هر قالب ویژگی هایی دارد که آن را از سایر قالب ها متمایز می کند. یک طراح وب باید بداند که چه نوع قالبی را برای ایجاد تصویر خوب و جذاب و بدون مشکل به کار ببرد و بتواند تصویر مورد استفاده را بهینه کند. هنگام استفاده از تصاویر در وب، بهتر است هرجا که رنگ تصویر یکدست است، در صورت امکان،از رنگ یکنواخت به جای عکس استفاده شود.

۱۱- توضیح برای تصاویر : اگر در صفحات وب سایت از تصویر استفاده می کنید،بهتر است توضیح کوتاهی در مورد هر کدام از آنها نیز درج کنید که بتواند مورد استفاده موتورهای جستجو قرار گیرد و نیز قبل از بارگذاری هر تصویر کاربر از موضوع آن اطلاع حاصل کند.

۱۲- انتخاب عنوان مناسب : استفاده از عناوین مناسب و مرتبط با موضوعات صفحات سایت فاکتور مهمی برای بهینه سازی نتیجه جستجو در موتورهای جستجوی مختلف است.

۱۳- ارتباط بین صفحات : حتی اگر سایت شما تعداد زیادی صفحه دارد، آنها را طوری طراحی کنید که کاربران بتوانند با حداقل تعداد کلیک به صفحات مورد نظر خود بروند و در هر صفحه اتصال مستقیم به صفحه اصلی (Home Page) و صفحات مرتبط دیگر وجود داشته باشد.

۱۴- ارتباط با سایت های مرتبط : سعیی کنید با سایت های دیگری که زمینه کاری مشترکی با سایت شما دارند، به طور دو طرفه تبادل پیوند داشته باشید، این کار باعث می شود وب سایت شما در زمان کوتاه تری کاربران بیشتری پیدا کند.

نکته : در تمامی انواع مروگرها به طور پیش فرض صفحه ای باز می شود که با نام index یا default ذخیره شده باشد، به همین دلیل توصیه می شود صفحه اصلی (Home Page) را با یکی از این عناوین ذخیره کنید.

بارگذاری و آزمایش صفحات

پس از اتمام مراحل پیاده سازی وبسایت ، باید با استفاده از سرویس هایی مانند FTP صفحات وب سایت را بر روی شبکه اینترنت بارگذاری کنید و پس از آزمایش صفحات و امکانات مختلف، در موارد لزون اطلاعات صفحات بارگذاری شده را حذف، اضافه یا تغییر دهید.

پشتیبانی وب سایت

فرآیندی که منجر به تولید یک وب سایت یا هر نرم افزار دیگری می شود، نیاز به پشتیبانی و کنترل پس از تولید دارد. این مرجله از طراحی وب سایت پس از تولید و تحویل به مشتری آغاز می شود.

ممکن است در مراحل تحلیل، طراحی و پیاده سازی وبسایت، اشکالاتی به وجود آید که در مراحل استفاده توسط کاربران ظاهر شوند. تیم طراحی و پیاده سازی وبسایت باید پس از طی دوره های مشخص، اقدام به شناسایی و رفع مشکلات وب سایت نمایند.

برخی از موارد مطرح در پشتیبانی وب سایت عبارتند از :

فضای اختصاص یافته و پهنای باند اختصاص یافته برای وب سایت مناسب نباشد و در صورت نیاز امکان افزایش میزان فضای خریداری شده وجود داشته باشد.

از وب سایت در فواصل زمانی معین،نسخه پشتیبان تهیه شود.

امنیت وب سایت تامین گردد.

 سایت به نشریات و سایر سایت های مرتبط معرفی گردد.

 منبع :  سایت کدنویسی به زبان ساده

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب


2 دیدگاه در “مراحل نهایی انجام پیاده سازی وبسایت

کارت درسته مهندس میشه کمی اندروید و برنامهن نویسی برای گوشی به من یاد بدهید؟

سلام خدمت شما… خیلی ممنونم..

بنده متاسفانه برنامه نویسی اندروید انجام نمیدهم.. ولی شما می توانید از طریق کلاس های آموزشی معتبر و مطالب مفید در اینترنت یادگیری را شروع کنید.

موفق باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *