معرفی بخش فونت (Font) از سربرگ Home در واژه پرداز ۲۰۱۳

مقدمه : وقت آن رسیده تا به سراغ یکی از مهمترین سربرگ های نرم افزار واژه پرداز ورد Word 2013 یعنی سربرگ Home  و بخش فونت برویم و بخش های مختلف آن را توضیح دهیم.

سری آموزش های نرم افزار واژه پرداز ورد (Word)

جلسه اول : شروع کار با نرم افزار واژه پرداز ورد ۲۰۱۳

جلسه دوم : معرفی سربرگ نمایش اسناد واژه پرداز ورد ۲۰۱۳

جلسه سوم : معرفی سربرگ فایل (File) واژه پرداز ورد ۲۰۱۳   

جلسه چهارم : تکنیک های کار با متن در واژه پرداز ۲۰۱۳ 

جلسه پنجم : معرفی بخش فونت (Font) از سربرگ Home در واژه پرداز ۲۰۱۳ (هم اکنون)

در واقع بخش فونت و پاراگراف در این سربرگ از اهمیت بالاتری برخوردارند که برای ویرایش و قالب بندی کلمات و جملات استفاده می شوند. ابتدا بخش فونت Font را در این قسمت توضیح خواهیم داد.

بخش فونت Font 

برای فراخوانی تنظیمات بخش فونت باید از کلیدهای ترکیبی Shift+Ctrl+F استفاده کنیم تا جزئیات مهم این بخش را در کادر Font مشاهده کنیم.

ابتدا ردیف بالایی این قسمت را از سمت چپ به راست معرفی خواهیم کرد:

معرفی بخش فونت (Font) از سربرگ Home در واژه پرداز ۲۰۱۳ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

نوع فونت : با استفاده از فونت های نصب شده بر روی ویندوز می توان فونت های مختلف این قسمت را انتخاب کنیم و در صورت نصب نبودن می توان فونت های مختلف را از اینترنت دریافت کرده و با کپی کردن آن در بخش Font موجود در تنظیمات کنترل پنل Control Panel ویندوز این امکان را فعال کرد.

اندازه فونت : برای تغییر اندازه فونت کاربرد دارد که با استفاده کلید ترکیبی Shift+Ctrl+P نیز می توان به تنظیمات این گزینه دستیابی پیدا کرد. همپنین می توان با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+] برای بزرگ کردن اندازه فونت و همچنین از Ctrl+[ برای کوچک کردن اندازه فونت، این کار را انجام داد.

اندازه استاندارد فونت در متون فارسی در یک صفحه کاغذ A4 عدد ۱۴ می باشد.

راه دیگر تغییر اندازه فونت نیز استفاده از دو آیکون Grow Font و Shrink Font می باشد. که همچنین شما می توانید برای استفاده از این دو گزینه با کلید های ترکیبی، از Shift+Ctrl+> برای بزرگ کردن اندازه فونت و از  Shift+Ctrl+< برای کوچک کردن اندازه قلم و فونت استفاده کنید.

آیکون بعدی که به شکل Aa می باشد Change Case می باشد که البته برای متون انگلیسی کاربرد دارد، که گزینه های آن به این شرح است:

۱) Sentence Case : متون را به همان کشل که درج شده اند نمایش می دهد.

۲) Lower Case : تمامی حروف حتی حرف اول یک جمله را به صورت کوچک به نمایش می گذارد.

۳) Upper Case : تمامی حروف را به صورت بزرگ در می آورد.

۴) Capitalize Each Word : باعث می شود تا اولین حرف کلمات با حروف بزرگ و حروف دیگر کلمات با حروف کوچک نوشته شود.

۵) Toggle Case : باعث می شود تا اولین حرف کلمات با حروف کوچک و حروف دیگر کلمات با حرف بزرگ نوشته شود.

ابزار بعدی Clear Formatting نام دارد که تنظیمات فونت،اندازه و رنگ کاراکترها را به حالت پیش فرض برنامه برمی گرداند.

در ردیف دوم بخش فونت از چپ به راست با گزینه های زیر روبرو هستم:

گزینه توپر کردن B که برای پر رنگ کردن و اصصلاحا برای Bold کردن عبارات کارایی دارد. که برای تاکید بیشتر عبارات مورد نظر می باشد.

گزینه کج دار کردن)  I  (که برای مورب کردن و italic کردن حروف کاربرد دارد که بیشتر برای نقل قول ها استفاده می شود.

گزینه زیرخط دار کردن ( U ) که برای تاکید و مشخص کردن مطلب مهمی کاربرد دارد که اصطلاحا Underline نیز نام دارد. با انتخاب فلش کناری این گزینه می توانید خط های با طرح های مختلفی را از این قسمت انتخاب کنید.

برای اعمال فوق نیز می توان از کلید های ترکیبی مخصوص به خود استفاده کرد که عبارتند از Ctrl+B برای توپر کردن ، Ctrl+I برای کج دار کردن و Ctrl+U برای زیرخط دار کردن عبارت استفاده می شود.

گزینه بعدی در بخش فونت عبارتست از گزینه Strikethrough به شکل ( abc ) که برای کشیدن خط روی حروف استفاده می شود که برای کشیدن بر روی عبارات و جملات نادرست کاربرد دارد.

ابزارهای Subscript به شکل ( X2 ) که عبارات را در زیر خط زمینه خواهد برد و دیگری SuperScript به شکل  ( X2 ) برای حالتی که بخواهیم عباراتی را در بالای خط زمینه ببریم.

ابزار کاربردی بعدی در این بخش Text Effect وجود دارد که برای اعمال افکت ها و جلوه های زیبا بر روی حروف و کلمات کاربرد دارد.

آیکون بعدی Text Highlight Color نام دارد که برای رنگ آمیزی پس زمینه حروف و کلمات کاربرد دارد و در آخرین ابزار این بخش با گزینه Font Icon آشنا می شویم که برای تغییر رنگ قلم و فونت کارایی دارد که با انتخاب فلش کناری این گزینه می توان رنگ های مختلفی را از این قسمت انتخاب نمود.

در این قسمت سری بعدی از کلیدهای ترکیبی مربوط به بخش فونت در سربرگ Home را می توانید مشاهده کنید :

معرفی بخش فونت (Font) از سربرگ Home در واژه پرداز ۲۰۱۳ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.irمعرفی بخش فونت (Font) از سربرگ Home در واژه پرداز ۲۰۱۳ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

کادر تنظیمات فونت Font :

زمانی که مایل هستید تا تمامی تنظیمات بخش فونت را به صورت یکجا انجام دهید می بایست به کادر فونت وارد شوید که برای اینکار دو راه وجود دارد. می توان موس را بر روی فلش کناری گوشه سمت راست و پایین بخش فونت ببرید و بر روی آن کلیک کنید یا با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+D اینکار را انجام دهید. در هر دو صورت با کادر تنظیمات بخش فونت مواجه خواهید شد که به معرفی مهمترین گزینه های آن خواهیم پرداخت.

در نگاه کلی به این کادر در سربرگ فونت ۴ قسمت مجزا ولی مرتبط به هم وجود دارد که به ترتیب عبارتند از :

۱) قسمت Latin Text : که این بخش برای تنظیمات مخصوص زبان های نظیر انگلیسی و غیر فارسی کاربرد دارد.

۲) قسمت Complex Script : به لطف نام گذاری مایکروسافت به معنی زبان های پیچیده معنی می شود که البته زبان فارسی هم جزء یکی از آنها می باشد.

۳) قسمت All Text : شامل تنظیماتی عمومی می باشد که مربوط به هر زبانی می باشد. شامل تغییر رنگ و زیرخط دار کردن می باشد.

۴) قسمت Effects : این بخش مربوط به تنظیمات جلوه های بصری دیگر می باشد که مربوط به زبان خاصی نمی باشد.

۵) قسمت Preview : در این قسمت نیز می توان نتیجه تغییرات را به صورت پیش نمایش نهایی تماشا کرد.

تمامی گزینه های موجود در ۵ قسمت فوق را در بخش فونت قبلا معرفی کردیم.

یک کادر کمکی که می توان از آن نیز برای انجام تغییرات استفاده کرد وقتی است که عبارتی را انتخاب کنیم، در این صورت یک کادر کوچک در کنار متن انتخاب شده نمایان خواهد شد که عملکرد مشابهی با بخش فونت دارد.

فایل آموزش : وقت کافی برای مطالعه این مطلب ندارید؟! شما می توانید آموزش فوق را به صورت آماده دریافت کنید تا بعدا بتوانید کامل مطالعه کنید:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *