معرفی زبان PHP و مزیت های آن در طراحی وبسایت

معرفی زبان PHP و مزیت های آن در طراحی وبسایت

مقدمه : همانطور که در مطلب قبلی به نصب و راه اندازی PHP و MySQL پرداختیم و زمینه را برای کار با این زبان ها هموار کردیم؛ در این مطلب می خواهیم قبل از استفاده از برنامه های تحت زبان پر کاربرد و قدرتمند پی اچ پی به معرفی زبان PHP و مزیت های آن بپردازیم و در مراحل بعدی با دستور العمل ها و کدهای ساختاری این زبان ساده و روان آشنا نمائیم. پس در ادامه با معرفی زبان PHP با ما همراه باشید.

معرفی زبان PHP

زبان PHP یک زبان اسکریپتی اوپن سورس است که برای طراحی برنامه های تحت وب سرور به کار می رود. سمت سرور بودن به این معناست که صفحات PHP ابتدا توسط سرور (که می تواند از نوع Apache  یا IIS) باشد، پردازش شده و سپس خروجی به صورت کدهای HTML و جاوا اسکریپت برای مرورگر کاربر ارسال می شود. به عبارت دیگر وظیفه اجرای صفحات PHP به عهده سرور وب هاست سایت می باشد برخلاف HTML یا جاوا اسکریپت.

PHP مخفف عبارت Hypertext PreProcessor به معنای پیش پردازند فرامتن می باشد گه در سال ۱۹۹۴ توسط رسموس لردورف ایجاد شد و سپس توسط سایرین توسعه و گسترش پیدا کرد. اولین نگارش عمومی آن در اوایل سال ۹۵ ارائه شد و با نام Personal Home Page روانه بازار شد البته بسیار ساده بود.

ساختار زبان PHP بسیار شبیه به زبان C و در نسخه های جدبد شبیه به جاوا می باشد و به همین دلیل از محبوبیت فراوانی برخوردار است. از مشهورترین نرم افزارهای ساخته شده با PHP می توان به جوملا، وردپرس ، دروپال و … اشاره نمود. سایت های فراوانی در جهان براساس زبان PHP نوشته شده اند و هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود.

بر طبق آمار منتشر شده بیش از ۶۰% از سایت های موجود در سرورها با زبان PHP نوشته و بارگذاری شده است که از مهمترین آنها می توان به ویکی پدیا . فیسبوک اشاره کرد.

زبان PHP امکان استفاده از انواع مختلفی از پایگاه داده را از جمله : MySQL، SqlLite،اوراکل، IBM DB2، Microsoft Sql Server و … را با دستور هایی ساده فراهم می سازد. پی اچ پی روی بیشتر سیستم عامل های معروف از جمله : ویندوز،لینوکس،یونیکس،مکینتاش و با اغلب سرور های معروف قابل اجراست.

معرفی زبان PHP و مزیت های آن

زبان برنامه نویسی PHP یک زبان اسکریپتی اوپن سورس است که برای طراحی برنامه های تحت وب سرور به کار می رود. سمت سرور بودن به این معناست که صفحات PHP ابتدا توسط سرور (که می تواند از نوع Apache  یا IIS) باشد، پردازش شده و سپس خروجی به صورت کدهای HTML و جاوا اسکریپت برای مرورگر کاربر ارسال می شود.

به عبارت دیگر وظیفه اجرای صفحات PHP به عهده سرور وب هاست سایت می باشد برخلاف HTML یا جاوا اسکریپت.

PHP مخفف عبارت Hypertext PreProcessor به معنای پیش پردازند فرامتن می باشد گه در سال ۱۹۹۴ توسط رسموس لردورف ایجاد شد و سپس توسط سایرین توسعه و گسترش پیدا کرد. اولین نگارش عمومی آن در اوایل سال ۹۵ ارائه شد و با نام Personal Home Page روانه بازار شد البته بسیار ساده بود.

ساختار زبان PHP بسیار شبیه به زبان C و در نسخه های جدبد شبیه به جاوا می باشد و به همین دلیل از محبوبیت فراوانی برخوردار است. از مشهورترین نرم افزارهای ساخته شده با PHP می توان به جوملا، وردپرس ، دروپال و … اشاره نمود. سایت های فراوانی در جهان براساس زبان PHP نوشته شده اند و هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود.

بر طبق آمار منتشر شده بیش از ۶۰% از سایت های موجود در سرورها با زبان PHP نوشته و بارگذاری شده است که از مهمترین آنها می توان به ویکی پدیا . فیسبوک اشاره کرد.

PHP امکان استفاده از انواع مختلفی از پایگاه داده را از جمله : MySQL، SqlLite،اوراکل، IBM DB2، Microsoft Sql Server و … را با دستور هایی ساده فراهم می سازد. پی اچ پی روی بیشتر سیستم عامل های معروف از جمله : ویندوز،لینوکس،یونیکس،مکینتاش و با اغلب سرور های معروف قابل اجراست.

پیش از آغاز به یادگیری و معرفی زبان PHP شما باید آشنایی کافی با زبان های HTML و جاوا اسکریپت و کار با MySQL را بدانید، که همگام با این سری آموزش ها مطالب و مفاهیم مورد نیاز زبان های مذکور را هم برای شما دوستداران عزیز این زبان قرار خواهیم داد.

دستورات این زبان می توانند به صورت مستقیم در درون کدهای HTML قرار بگیرند. زبان PHP از نسخه ۴٫۳ به بعد قابلیت از واسط خط فرمان را نیز به امکانات خود اضافه نمود که این قابلیت می تواند برای ایجاد نرم افزارهای غیر وب و یا نرم افزارهایی با واسط گرافیکی کاربر مورد استفاده قرار بگیرد.

مزیت های زبان PHP

 PHP یک ابزار اوپن سورس و رایگان است به همین دلیل هاست هایی که میزبانی آن را انجام می دهند بسیار ارزان تر از هاست های NET. هستند.

پی اچ پی بر روی تمامی پلتفورم های معروف مثل ویندوز،لینوکس و مکینتاش قابل اجراست.

PHP  یک ابزار ساخت یافته بوده و یادگیری آن بسیار ساده است.

ابزار کار با PHP همگی اوپن سورس بوده و استفاده از آن رایگان هستند.

سرعت بالا؛ اجرای یک اسکریپت PHP به طور متوسط تا سه برابر یک اسکریپت ASP است.

در حال حاضر آخرین نسخه پایدار PHP نسخه ۵٫۵ است. در کنار نسخه ۵ پی اچ پی یک نسخه اصلی دیگر در حال توسعه است. با توجه به تغییرات عمده موجود در این نسخه از جمله پشتیبانی از یونیکد بود که قرار بود این نسخه به عنوان نسخه ۶٫۰ PHP منتشر شود. اما پیاده سازی پشتیبانی از یونیکد بیش از آنچه انتطار می رفت به طول انجامید.

مفسر PHP تنها کدهایی که در درون جداکننده PHP قرار بگیرند را تفسیر می کنند. معروف ترین این جداکننده ها PHP?> برای ابتدا و <؟ برای انتها استفاده می شوند. نام متغییر در زبان PHP حتما باید با نماد $ آغاز شود و نیازی به مشخص کردن آن نیست.

برخلاف نام توابع و کلاس ها نام متغییرها به بزرگی و کوچکی حساس هستند. خطوط جدید و فاصله نادیده گرفته می شوند البته به جز فاصله هایی که در درون رشته ها قرار داشته باشد و تمامی دستورات این زبان با علامت سمی کولن (;) پایان می یابد. در زبان PHP به ۳ صورت متفاوت می توان کامنت (توضیحات) گذاشت.

از علامت // یا # برای کامنت های یک خطی و از /**/ برای کامنت های چند خطی می توان استفاده کرد. به عنوان مثال به کد های ذیل دقت کنید :

زبان PHP در ابتدا به صورت یک زبان مفسری پیاده سازی شد و امروزه نیز این پیاده سازی پر کاربرد ترین نسخه مورد استفاده است. تعدادی مترجم نیز برای این زبان ایجاد شده است که این زبان را از مفسرها دور می کند.

 نحوه نصب و اجرای زبان PHP

برای برنامه نویسی و استفاده از PHP به ۳ چیز کلی نیاز است :

برنامه یا ابزاری برای کدنویسی : در ساده ترین حالت می توانید از برنامه Notepad و حالت پیشرفته تر آن +Notepad برای کدنویسی استفاده کنید. اما نرم افزار های حرفه ای مانند Dreamweaver، NuSphere PhpED و NetBeans و … هستند که در این آموزش از نرم افزار Dreamweaver استفاده شده است.

مرورگر وب : برای مشاهده صفحات نیاز به یک مرورگر می باشد که البته می شود از مرورگر پیشفرض استفاده نمود ولی پیشنهاد بهتر ما این است که حدالامکان از مرورگر Chrome و یا Firefox استفاده شود.

سرور اجرا کننده PHP : چنانچه بخواهید برنامه ها و صفحات PHP را بر روی کامپیوتر خود اجرا کنید نیاز به نصب PHP و MySQL می باشد که می توان آنها را به صورت تکی دانلود و نصب کرد ولی دو برنامه وجود دارند که نقش وب سرور را به خوبی برای شما ایفا می کنند و همه برنامه ها و کتابخانه های مورد نیاز را دارا می باشند :

برنامه WampServer و XamppServer که در این آموزش از Xampp استفاده خواهد شد و همانطور که در مطلب قبلی تحت عنوان نصب و راه اندازی PHP و MySQL مشاهده شد طریقه نصب این نرم افزار مهم و کاربردی را شرح دادیم که می توانید آن را مطالعه نمایید.

 در این مطلب به معرفی زبان PHP و مزیت های آن اشاره کردیم و سعی داشتیم شما را با این زبان قدرتمند و کاربردی آشنا کنیم و در ادامه در مورد نحوه نصب و اجرای آن مختصری صحبت کردیم تا بتوانیم در قدم های بعدی برنامه ها و اسکریپت های متعدد با این زبان را نصب و اجرا کنیم و در زمینه های مختلف از آنها استفاده کنیم.

دانلود رایگان کتاب آموزش زبان PHP به زبان فارسی

دانلود کتاب : برای شروع با PHP می توانید کتاب آموزش زبان PHP را از لینک زیر دانلود کنید :

 منبع :  سایت کدنویسی به زبان ساده

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

7 دیدگاه در “معرفی زبان PHP و مزیت های آن در طراحی وبسایت

ممنونم بابت راهنماییتون عالی بود

ممنون از مطالب بسیار خوبتون. موفق و پیروز باشید.

خواهش میکنم..موفق باشید.

سلام ببخشید برای اینکه بتونیم کدهای پی اچ پی را اجرا کنیم در ابتدا نیازمند نصب برنامه های دریم ویور، پی اچ پی و مای اسکوئل هست؟

سلام..بله برای اجرای کدهای PHP نیاز به محیطی دارید که بتونید علاوه بر این محیط شبیه ساز هاست و سایت رو ایجاد کنید و بانک اطلاعاتی بسازید. برنامه دریم ویور نقش طراحی و برنامه نویسی سایت رو داره ولی برنامه ای مثل Xampp یا Wampp شبیه ساز هاست هست.

آموزشی هم در این زمینه در سایت هست : https://goo.gl/TrPyni

سید احسان الله سادات هستم عاشق برنامه نویسی هستم درزبان های مربوط وب تجربه هم دارم میخواهم به شکل اساسی بخونم نظرتان را ضرورت دارم 

سلام خدمت شما..بحث برنامه نویسی تحت وب فقط به یک زبان و برنامه کامل نمیشه.. قبل از هرچیزی شاید بگوییم ربطی نداره ولی شما باید با طراحی و کار با فتوشاپ و ایلوستریتور آشنایی داشته باشید.

بعد از آن باید با حداقل ساختار صفحات که به زبان HTML و استایل CSS ترجمه خواهد شد آشنایی کامل پیدا کنید.

سیستم های مدیریت محتوا برنامه هایی هستند که مدیریت کاملی بر سایت و اطلاعات شما دارند، کاری که شما با برنامه نویسی به سختی میتونید انجام بدهید.

اگر به زبان php علاقه مند باشید سیستم های وردپرس، جوملا، دروپال، دیتاانجین، اوپن کارت، مجنتو و … هستند. اگر هم به زبان asp سیستم های برپایه این زبان که از همه مهمتر سیستم ASP.NET MVC هست. بانک های اطلاعاتی این دو با هم فرق دارند. برای زبان php بانک mysql هست و برای دیگری بانک SQL Server هست.

اکثر برنامه های تحت php رایگان هستند ولی در asp مشمول هزینه هایی خواهد شد. نکته دیگر اینکه هاست مورد نیاز php لینوکسی هست ولی هاست asp از نوع ویندوزی هست.

شما باید با علم به تفاوت های موجود و کارایی هرکدام یکی از زبان های برنامه نویسی مطرح در آموزش و کسب و کار را انتخاب کنید. خداروشکر برای هردوی اینها موقعیت شغلی خوبی فراهم هست.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *