آموزش واژه پرداز Word

معرفی سربرگ فایل (File) واژه پرداز ورد 2013

مقدمه : در ادامه سری آموزش های نرم افزار واژه پرداز ورد (word) می خواهیم به سراغ معرفی سربرگ فایل (File) و گزینه های کلیدی آن را توضیح دهیم.

سری آموزش های نرم افزار واژه پرداز ورد (Word)

جلسه اول : شروع کار با نرم افزار واژه پرداز ورد ۲۰۱۳

جلسه دوم : معرفی سربرگ نمایش اسناد واژه پرداز ورد ۲۰۱۳

جلسه سوم : معرفی سربرگ فایل (File) واژه پرداز ورد ۲۰۱۳ (هم اکنون)

بخش های مختلف سربرگ فایل (File)

بخش info :

مهمترین بخش این قسمت مربوط به رمزگذاری و ایجاد محدودیت در دسترسی و ویرایش یک سند ورد می باشد.

برای ایجاد رمز بر روی فایل خودتان در سربرگ فایل File دربخش Info بر روی گزینه Protect Document کلیک کرده و بعد از آن در کادر باز شده بر روی گزینه Encrypt With Password کلیک کرده و در کادر باز شده رمز خود را وارد کنید و بر روی OK کلیک و در کادر بعدی نیز رمز عبور را تکرار و بر روی OK کلیک می کنیم.

حذف رمز سند چگونه است؟! هرگاه هم که خواستید رمز فایل خود را بردارید همین مراحل را طی کنید و اینک جای رمز را پاک کرده و هیچ رمزی را قرار ندهید و در اخر روی OK کلیک کنید.

معرفی سربرگ فایل (File) واژه پرداز ورد ۲۰۱۳ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

گزینه Mark as Final : این گزینه باعث می شود تا سند شما به صورت فقط خواندنی و غیر قابل ویرایش تغییر کند و به از آخرین تغییرات شما محافظت کند.

 گزینه Restrict Editing : با انتخاب این گزینه شما می توانید سطح دسترسی را برای ویرایش افراد محدود کرده و از انجام تغییرات در سند خود برای افراد تعیین شده جلوگیری کنید.

 گزینه Add a Digital Signature : برای افزودن امضای دیجیتالی به سند شما کاربرد دارد که با کلیک بر روی این گزینه ابتدا در صورت ذخیره نبودن فایل سند، باید سند خود را در محل مشخصی ذخیره کرده و بعد از آن برای ایجاد و افزودن امضای دیجیتالی در کادر Sign ،  نوع امضا و جزئیات و اطلاعات امضای خود را وارد نمایید، و در اخر بر روی گزینه Sign کلیک کنید.

در بخش  Inspect Document و انتخاب گزینه Check for Issues با  کلیک بر روی اولین گزینه یعنی Inspect Document می توانید در کادر باز شده با عنوان inspect اطلاعاتی که نمی خواهید همراه با سند شما ذخیره شوند و بعدا توسط افراد دیگر قابل نمایش باشد را غیرفعال کنید.

در بخش Versions و با انتخاب گزینه Manage Versions با کلیک بر روی گزینه Recover Unsaved Document می توانید سند هایی که در حافظه موقت واژه پرداز ورد word قرار داشته اند و ذخیره نشده اند را بازیابی کنید و آنها را ذخیره نمایید.

 اطلاعات Properties : در بخش سمت راست بخش Info می توانید جزئیات و اطلاعاتی را در مورد سند خود را مشاهده نمایید و آنها را از این طریق ویرایش و تغییر دهید.

 بخش New :

با انتخاب دومین گزینه از سربرگ فایل File می توانید سند جدیدی را ایجاد نمایید که در این قسمت سند های با قالب ها و الگوهای متعددی برای انتخاب وجود دارد ولی در صورت درخواست یک سند خالی از هرگونه متن و قالبی می توانید بر روی گزینه Blank document کلیک کنید.

شما همچنین می توانید با گرفتن همزمان کلیدهای ترکیبی Ctrl+N نیز یک صفحه سند جدید و خالی از هرگونه متن و قالبی را ایجاد نمایید.

 بخش Open :

با انتخاب سومین گزینه از سربرگ فایل File می توانید سند های خود را از این طریق انتخاب و برای ایجاد تغییرات باز نمایید. شما همچنین می توانید برای انجام این عمل از کلیدهای ترکیبی Ctrl+O نیز استفاده نمایید.

معرفی سربرگ فایل (File) واژه پرداز ورد ۲۰۱۳ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

با انتخاب گزینه New میتوانید سند های خود را از طریق بخش های ذیل انتخاب کنید :

 گزینه Recent Document : این گزینه به شما آخرین فایل های ایجاد شده و مشاهده شده در نرم افزار واژه پرداز ورد Word را نمایش می دهد.

 گزینه OneDrive : اگر سند های خود را در فضای ابری ذخیره نموده اید می توانید با انتخاب این گزینه سند خود را از سرویس OneDrive مایکروسافت انتخاب کنید.

برای اطلاع از نحوه ایجاد حساب کاربری بر روی این سرویس به مطلب سرویس های ذخیره سازی ابری مراجعه نمایید.

 گزینه Computer : با انتخاب این گزینه می توانید سند های موجود در کامپیوتر محلی و یا موجود در شبکه کامپیوتری موجود در محل کارتان را جستجو و انتخاب کنید که برای اینکار بر روی اخرین گزینه یعنی Browse به معنی جستجو کلیک کنید.

 بخش Save :

با انتخاب چهارمین گزینه از سربرگ فایل File شما می توانید اطلاعات درج و ویرایش شده در سند خود را ذخیره نمایید. برای افزایش سرعت و کاهش مراجعه به این بخش می توانید از کلیدهای ترکیبی Ctrl+S نیز استفاده نمایید.

 بخش Save As :

با انتخاب پنجمین گزینه از سربرگ فایل File می توانید علاوه بر ذخیره سند جاری، یک نسخه کپی و رونوشت از سند خود در محلی که مشخص خواهید نمود ایجاد کنید. شما همچنین می توانید برای انجام این عمل از کلید عملیاتی F12 نیز استفاده کنید.

این حالت وقتی برای شما مناسب است که شما برای ایجاد و ویرایش یک فایل الگو و نمونه زحمت فراوان کشیده اید و نمی خواهید مجددا این مراحل را انجام دهید، در این صورت با انتخاب این گزینه می توانید یک فایل جدید با اطلاعات و قالب جاری ایجاد کنید.

 بخش Print :

با انتخاب ششمین گزینه از سربرگ فایل File می توانید سندهای خود را بر روی کاغذ چاپ نمایید.

شما همچنین می توانید برای ورود به این بخش از کلیدهای ترکیبی Ctrl+P نیز استفاده نمایید.

با انتخاب این گزینه وارد بخش Print شده و در سمت چپ تنظیمات چاپ و در بخش راست می توانید پیش نمایشی از سندی که می خواهید چاپ نمایید را مشاهده نمایید.

معرفی سربرگ فایل (File) واژه پرداز ورد ۲۰۱۳ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

در این قسمت به توضیح مهمترین گزینه های بخش Print می پردازیم :

 گزینه Print : که با انتخاب آن سند شما برای چاپگر ارسال و چاپ خواهد شد.

 گزینه Copies : در این قسمت می توانید به جای اینکه چند بار وارد بخش Print شده و هر بار گزینه مربوطه را برای یک مرتبه چاپ کلیک کنید، تعداد کپی های مورد نیاز خود را از سند قابل چاپ وارد نمایید تا به تعداد مورد نیاز چاپ شوند.

 گزینه Printer : با انتخاب کلید کشویی مورد نظر میتوانید تعیین کنید که عمل چاپ با استفاده از کدام دستگاه پرینتر صورت گیرد.اگر دستگاه چاپ شما در این لیست وجود ندارد می بایست ابتدا آن را به سیستم خود و ویندوز بشناسید و برای انتخاب پرینتر پیش فرض باید به بخش Control Panel  رفته و در بخش Device and Printer بر روی پرینتر پیش فرض راست کلیک کرده و بر روی گزینه Set as Default کلیک کنید.

 گزینه های Setting :  این بخش شامل :

انجام عمل چاپ بر روی تمام صفحات و یا صفحات دلخواه و مشخص

انجام عمل چاپ بر روی صفحات به صورت عمودی و یا افقی

انجام عمل چاپ بر روی صفحات با اندازه های مختلف و استاندارد از قبیل : A3,A4,A5,Letter و …

انجام عمل چاپ بر روی صفحات با حاشیه های مختلف

و در آخر انجام عمل چاپ به این صورت که می توانید تعداد صفحات مورد نظر در سند خود را به صورت فشرده و کوچک شده بر روی یک صفحه چاپ نمایید که این باعث صرفه جویی در مصرف کاغذ خواهد شد.

نکته : آیا می دانید برای تولید هر تن کاغذ باید ۱۷ اصله درخت را قطع کنیم که هر درخت به طور متوسط قادر است سالانه ۶ کیلوگرم دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل کند. ولی با استفاده از بازیافت کاغذ، نیاز به قطع درخت در حدود یک چهارم کاهش می یابد. علاوه بر این، در فرایند تولید کاغذ از الیاف گیاهی درختان، ۴۰۰ هزار لیتر آب و ۴ هزار کیلووات برق، مصرف می شود.

 بخش Share :

با انتخاب هفتمین گزینه از سربرگ فایل File می توانید سند خود را منتشر کنید.

این بخش شامل گزینه های ذیل می باشد :

 گزینه Invite People : با انتخاب این گزینه می توانید سند خود را به فضای ذخیره سازی ابری انتقال بدهید که برای اینکار بر روی Save To Cloud کلیک کرده و بعد از ارجاع به بخش Open بر روی گزینه OneDrive کلیک کنید و برای ادامه مراحل وارد حساب کاربری خود شوید.

 گزینه Email : با انتخاب این گزینه می توانید سند خود را برای دوستان خود ایمیل کنید.

این بخش شامل ارسال فایل سند شما به عنوان ضمیمه یک پست الکترونیکی با فرمت های فایل Word یا PDF و یا نسخه XPS می باشد.

 گزینه Present Online : با انتخاب این گزینه می توانید سند خود را به صورت یک فایل ارائه مطلب  آماده و به صورت آنلاین منتشر کنید.

 گزینه Post to Blog : با انتخاب این گزینه از بخش Share می توانید در صورت داشتن یک وبلاگ بر روی اینترنت سند خود را در حساب کاربری خود منتشر کنید.

 بخش Export :

با انتخاب هشتمین گزینه از سربرگ فایل File می توانید فایل خود را به فرمت های مختلف در آورده و ذخیره نمایید.

با انتخاب این گزینه می توانید فایل خود را با پسوند های PDF و XPS ذخیره نمایید.

و همچنین با کلیک بر روی گزینه Change File Type نوع پسوند فایل Word را به فرمت های رایج یک فایل Word درآورید.

 بخش Close :

همانطور که از نامش پیداست برای بستن سند جاری شما کاربرد دارد و این را باید بدانید که منظور تنها بستن سند جاری می باشد و برنامه واژه پرداز ورد Word بسته نخواهد شد!

 بخش Account :

با انتخاب این گزینه شما می توانید قالب و تم نرم افزار واژه پرداز را تغییر دهید.

و همچنین با کلیک بر روی About Word اطلاعاتی را در مورد این نرم افزار کاربردی شرکت مایکروسافت بدانید.

 بخش Option :

این گزینه خود شامل یک جلسه کامل خواهد بود و در جلسات بعدی به صورت کامل معرفی و توضیح داده خواهد شد.

فایل آموزش : وقت کافی برای مطالعه این مطلب ندارید؟! شما می توانید آموزش فوق را به صورت آماده دریافت کنید تا بعدا بتوانید کامل مطالعه کنید:

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

اشتراک در
باخبرم کن
guest
2 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها بیشترین رای
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x