موتورهای جستجوگر و نحوه کار آنها با وب سایت ها

در این مطلب می خواهیم در مورد موتورهای جستجوگر در اینترنت و طرز کار آنها با وب سایت های موجود در شبکه اینترنت را بررسی خواهیم کرد، موتورهای جستجوگر در حقیقت کار پالایش و استخراج اطلاعات از وبسایت های ما را برعهده دارند و برای ما اطلاعات مورد نیازمان را جستجو و پیدا خواهند کرد.

موتورهای جستجوگر و طرز کار آنها

قبل از هر چیز باید با نوع صفحات موجود در اینترنت آشنا شویم و خصوصیات آنها را بهتر بدانیم، صفحات اینترنتی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند :

صفحات استاتیک (Static)

صفحات داینامیک یا پویا (Dynamic)

آشنایی با صفحات استاتیک (ایستا)

وب سایت های استاتیک یا ایستا در حقیقت کاتالوگ های دیجیتالی هستند که بر روی فضای وب و آدرس اینترنتی قرار می گیرند. در این دسته از سیات ها که می تواند در قالب HTML،تمام انیمیشن و … باشد اطلاعات باید توسط طراح و مجری به روز گردد. ولی چیزی که باید در مورد نحوه ی کار موتور های جستجوگر با این نوع صفحات بدانیم این است که وب سایت های استاتیک در سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر با کمی مشکل مواجه می شوند و در صورت ندانستن طراحی وب استاتیک شما نمی توانید سایتی بروز و پر بیننده داشته باشید.

آشنایی با صفحات داینامیک (پویا،CMS)

وب سایت های داینامیک یا پویا ، پایگاه هایی الکترونیکی می باشند که محتوا و امکانات آن توسط مدیر سایت (سفارش دهنده) قابلیت مدیریت و به روزرسانی خواهند داشت. همچنین این وب سایت ها می تواند شامل امکانات متفاوتی مانند نظرسنجی برای هر مطلب، انجمن (فرومها)، شبکه های اجتماعی، فروشگاه های الکترونیکی، آمار بازدید، موتورهای جستجوگر پیشرفته، ساخت فرم اختصاصی، کاربرپسند، امنیت بالاتر، سئو راحتتر و … را نیز داشته باشند.

در این باره به مدیران وبسایت ها می گویم که CMS (سیستم مدیریت محتوا) به صورت پولی و رایگان وجود دارند. موتورهای جستجوگر راحتتر می توانند محتویات این گونه صفحات را مشاهده نمایند و بروزرسانی آنها برای مدیر سایت هم راحتتر است.

در این دسته از وب سایت ها سفارش دهنده می تواند بدون نیاز به هزینه کردن مجدد و به صورت مستقل بدون نیاز به مجری به وسیله کنترل پنل مدیریت وب سایت، مطالب را تغییر،حذف و یا اضافه نماید.

موتورهای جستجوگر چگونه کار می کنند؟

اسپایدر (Spider): جمع آوری کننده اطلاعات

ایندکسر (Indexer) : بایگانی کننده داده ها

تحلیلگر (Analyzer) : تحلیل درخواست کاربران

اسپایدر هم می تواند مانند ما انسانها صفحات وب سایت ها را ببیند اما با یک تفاوت اساسی، به تصویر زیر دقت کنید،

شما به صورت ظاهری تصویر زیر را می بینید :

موتورهای جستجوگر و نحوه کار آنها با وب سایت ها | کدنویسی به زبان ساده - Youcode.ir

اما اسپایدر این طوری می بیند (به صورت کد) :

موتورهای جستجوگر و نحوه کار آنها با وب سایت ها | کدنویسی به زبان ساده - Youcode.ir

شما توسط آمارگیر ها مانند گوگل آنالیز (Google Analyze)، آمارگیر Piwik و یا آمارگیر های فارسی می توانید مشاهده کنید که اسپایدرها، کاربران و کشورهای بازدید کننده از کدام صفحات شما بازدید نموده اند و براساس آن سئوسازی سایت خود را بروز نمائید. در حقیقت شما ماحصل کار موتورهای جستجوگر را مشاهده خواهید کرد که کار ارجاع کاربران به وب سایت شما را انجام می دهند.

موتورهای جستجوگر قبل از اینکه شما جستجو نمائید صفحات ذخیره شده در سیستم های خود بررسی می نماید و در صورت ربط داشتن با موضوع جستجو، آن را نمایش می دهد.

وظیفه ی الگوریتم های جستجوگر در حقیقت تحلیل اطلاعات بر روی اینترنت و دسته بندی آنها برای نمایش به کاربران و نمایش نتایج کار خود به کسانی که جستجو انجام داده اند می باشد.

هر صفحه ای در اینترنت دارای رتبه بندی از سوی سایتهای معتبری مانند گوگل (پیج رنک گوگل) و همچنین الکسا می باشد که به شما کیفیت کار و اطلاعات جامع و درست را در مورد وب سایت های اینترنتی ارائه می نماید.

شما برای اینکه بتوانید در بازار بی رحم سئوسازی برنده شوید و از دید موتورهای جستجوگر بهتر و زیباتر به نظر برسید باید واژه های کلیدی نسبت به متن خود را به درستی انتخاب کنید و مطالبی را که مورد پسند کاربران است را به آنان نمایش دهید. عباراتی که بسیار جستجو می شوند را عبارات محبوب می گویند. عبارات دیگر که کم جستجو می شوند و یا اصلا جستجو نمی شوند دارای محبوبیت کم یا فاقد محبوبیت گویند.

در ادامه مباحث SEO وب سایت ، بعد از آشنایی که با موتورهای جستجوگر داشتیم، به بررسی نوع و کیفیت عبارات کلیدی برای صفحات اینترنتی خواهیم پرداخت و به شما دوستان کدنویسی به زبان ساده در مورد آن کاملا توضیح خواهیم داد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *