بررسی و معرفیسیستم عامل اندروید

نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی — طراحی اپلیکیشن اندروید با پلتفرم App Builder

تا چند سال پیش، ساخت یک اپلیکیشن اندرویدی در نگاه اول سخت و دشوار بود و کمتر کسی توانایی فنی لازم برای ساخت برنامه اندرویدی را داشت. بعدا با استفاده از ابزارهایی مانند انواع نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی که معرفی شدند، فضای جدیدی ایجاد شد تا همگان بتوانند به راحتی برای خود اپلیکیشن اندرویدی طراحی کنند.

در این مطلب می خواهیم در زمینه ی طراحی و ساخت برنامه اندروید بدون دانش کدنویسی صحبت کنیم و با ویژگی نرم افزارهایی که در این راه به ما کمک می کنند، بیشتر آشنا شویم.

دلایل طراحی اپلیکیشن اندرویدی چیست؟

در دنیای امروز که تمامی کسب و کارها و استارتاپ ها، محصولات و خدمات خود را به صورت مجازی و به صورت موبایلی عرضه می کنند، افراد زیادی علاقه دارند که تمامی امکانات و خدمات خود را تحت یک اپلیکیشن موبایلی ارایه دهند.

یکی از سیستم عامل های مطرح که می توان گفت عموم مردم حداقل با آن یکبار کار کرده اند، سیستم عامل اندروید است. پس نیاز است که بیشتر با این سیستم عامل کار کنیم و اپلیکیشن های خود را مطابق با این سیستم عامل طراحی کنیم.

نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی — طراحی اپلیکیشن اندروید با پلتفرم App Builder

از جمله ویژگی های طراحی اپلیکیشن این است که مشتریان دیگر فقط به صورت فیزیکی در فروشگاه ها و مراکز خدماتی مانند بانک ها، سازمان های شهری، امور بیمه و … حاضر نمی شوند و می توانند کلیه ی کارهای شخصی و شغلی خود را با برنامه ها و نرم افزارهای تلفن همراه انجام دهند.

کارفرمایان و کسانی که صاحب مشاغل هستند می توانند با طراحی و ساخت برنامه های اندرویدی راه های ساده تر و کم هزینه تری را برای ارایه خدمات به مشتریان خود انتخاب کنند، به طور مثال در یک مجموعه تخصصی آموزشی آنلاین مانند فرادرس با طراحی اپلیکیشن اندرویدی می توانیم شرایطی را ایجاد کنیم تا کارآموزان در هر محیط و موقعیتی به یادگیری فیلم های آموزشی بپردازند. در لینک زیر می توانید مجموعه آموزش های مربوط به برنامه نویسی اپلیکشن های موبایل را مشاهده کنید:

اتفاقا با استفاده از گزارش بازدید و هوش مصنوعی که می توانیم برای هر برنامه ای تعریف کنیم، می توان به مواردی که مشتریان علاقمند هستند پی ببریم و آنها را بیشتر در معرض دید کاربران قرار دهیم. تا قبل از این، راه ارتباطی ما با مخاطبین به شیوه های مختلفی بوده که معمولا به صورت حضوری و بعدها بصورت تلفنی، پیامکی و ایمیلی شدند. ولی در حال حاضر صاحبان مشاغل می توانند به صورت ارسال پیغام متنی یا نوتیفیکیشن در صفحه نمایش یک گوشی تلفن همراه، پیغام و تبلیغ خود را به صورت هدفمند نمایش دهند.

در کنار مزایای فوق، طراحی اپلیکیشن اندرویدی می تواند به بهبود یافتن عمکرد وظایف مختلف، افزایش پیشرفت در کسب و کار، افزایش تعامل به صورت دو طرفه و صرفه جویی در زمان و هزینه ها کمک کند. این مزایا ما را مجاب خواهد کرد که برای افزایش درآمد و سود عملیاتی یک شرکت، هزینه ی طراحی یک اپلیکیشن حرفه ای را بپردازیم تا سرمایه گذاری کاملی در این زمینه انجام داده باشیم. با استفاده از روش های جدیدی که یاد می گیریم، می توانیم با کمترین دانش برنامه نویسی شروع به طراحی اپلیکیشن اندرویدی کنیم و آن را در مارکت های فروشگاهی اندروید ثبت کنیم تا در اختیار همگان برای دانلود و استفاده قرار گیرد.

طراحی اپلیکیشن اندروید بدون کدنویسی

تا قبل از این، طراحی اپلیکیشن اندرویدی یک نوع فعالیت خاص با برنامه نویسی های پیچیده و سخت بود؛ ولی در حال حاضر ابزارها و نرم افزارهای متعددی ارایه شده اند که توانایی یک نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی را دارند. این موضوع خبر خوبی برای تمام کسانی است که می خواهند با کمترین هزینه به صورت شخصی سازی شده، اپلیکیشن خود و کسب و کارشان را به صورت یک برنامه اندرویدی طراحی و منتشر کنند.

نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی — طراحی اپلیکیشن اندروید با پلتفرم App Builder

بعد از اینکه برنامه اندرویدی خود را ساختید می توانید آن را به صورت یک اپلیکیشن اختصاصی در مارکت های معروفی مانند گوگل پلی به صورت جهانی و در سایت کافه بازار در ایران به ثبت برسانید و با توجه به جامعه آماری بزرگ و میلیونی هر کدام از آنها، مشتریان و کاربران زیادی را جذب محصولات خود کنید.

اگر شما در زمینه ی طراحی و برنامه نویسی اندروید یک فرد مبتدی هستید جای هیچ نگرانی نیست و می توانید با استفاده از نرم افزارهای معرفی شده و سایت های منتشر شده برای همین منظور، کار طراحی اپلیکیشن خود را انجام دهید. با ابزارهای متعددی که وجود دارند و از آنها به عنوان یک اپ ساز یا اپلیکیشن ساز یاد می شود، می توان ظاهر و قالب برنامه اندرویدی را طراحی کنید، رنگ بندی های موجود را انتخاب کرده و با نوشتن اطلاعات مورد نیاز تماس با ما، درباره ما و … یک برنامه جذاب و کاربردی بسازید.

همانطور که گفته شد یکی از پر استفاده ترین پلتفرم های موبایل، سیستم عامل اندروید است و در واقع از جمله اهداف اصلی کسانی که می خواهند آموزش نرم افزار ساخت اپلیکیشن بدون کدنویسی را فرا بگیرند این است که بتوانند یک برنامه اندرویدی برای کسب و کارهای مجازی و استارتاپی شان طراحی کنند.

ویژگی های ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی

بعد از شناخت دلایل و اهداف بدست آمده برای ساخت برنامه های اندرویدی می خواهیم با برخی از مزایای مهم این روش جهت آشنایی با نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی آشنا شویم. نرم افزارها و پلفترم هایی که با بهره بردن از آنها می توانیم برنامه های اندرویدی بدون کدنویسی بسازیم، معمولا با ابزارهای گرافیکی و بدون نیاز به فضای برنامه نویسی و تنها با کشیدن و رها کردن آبجکت ها و شیء های موجود، قابل انجام هستند.

یکی از این پلتفرم ها، App Inventor نام دارد که از طریق لینک زیر در فرادرس می توانید وارد صفحه آموزش کار با این پلتفرم شوید:

برای هر نوع سلیقه و موضوع اپلیکیشن تان ابزارهای مختلفی قرار داده شده است که با سرعت بیشتری بتوانید برنامه خود را بسازید و به صورت عملیاتی بدون خطا کامپایل و اجرایی کنید. تمام پلتفرم های موجود با استفاده از کتابخانه های کدنویسی آماده شده، می توانند به شما در ساخت یک اپلیکیشن با موضوعات فروشگاهی، خبری، وبلاگی، شخصی و … کمک کنند. بنابراین شما می توانید با کمترین کدنویسی  و به صورت شخصی سازی شده، برنامه ی اندرویدی خود را بسازید.

در نظر باید داشته باشیم که امکان توسعه و به روزرسانی این گونه اپ های ساخته با پلتفرم های موجود، به راحتی و با انجام تغییرات برنامه، بدون کدنویسی قابل انجام است. همچنین می توانید نسخه جدیدی را به اپلیکیشن خود اختصاص دهید تا کسانی که از برنامه شما استفاده می کنند، نسخه جدید را ببینند و برای به روزرسانی آن اقدام کنند.

مزایای ساخت اپلیکیشن اندروید بدون برنامه نویسی

برخی از مهم ترین مزایای ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی عبارتند از :

 • کاهش هزینه ها

از جمله مهم ترین دلایلی که افراد به ساخت برنامه اندرویدی با نرم افزارهای اپلیکیشن ساز، روی می آورند، کم کردن هزینه های طراحی و ساخت یک اپلیکیشن است. چون این نوع برنامه ها معمولا برای ساخت نیاز به تخصص و دانش برنامه نویسی متعدد و بالایی دارند و معمولا هزینه های تمام شده طراحی اپلیکیشن اندرویدی، بالاتر از طراحی صفحات وبسایت می باشد. به همین خاطر از جمله اصلی ترین مزیت کار با اپلیکیشن سازها، کاهش هزینه تمام شده یک برنامه است.

 • طراحی برای چند پلتفرم

اگر بخواهیم برای تمامی سیستم عامل های حال حاضر مانند اندروید، iOS، ویندوز و … اپلیکیشن بسازیم، طبیعتا باید با زبان های برنامه نویسی مورد استفاده برای هرکدام از آنها آشنا بوده و به آنها مسلط باشیم. حال آنکه بعد از شروع طراحی برنامه های اندرویدی با اپلیکیشن سازها، دیگر نیازی به این کار نیست و به راحتی می توانید برنامه ی ساخته شده خود را برای پلتفرم ها و سیستم عامل های مختلف منتشر کنید.

نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی — طراحی اپلیکیشن اندروید با پلتفرم App Builder

 • افزایش سرعت انتشار

وقتی بخواهیم با تمامی زبان های برنامه نویسی مورد نیاز آشنا شویم تا یک اپلیکیشن را بسازیم، باید به زمان انجام کار دقت کنیم، با این روش باید زمان چند ماهه را برای اینکار در نظر بگیریم. ولی وقتی تمام مراحل طراحی، ساخت و اجرای برنامه ها توسط اپلیکیشن سازها انجام شوند، مدت زمان انتشار یک برنامه ی اندرویدی به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت و سرعت انجام کارمان بیشتر خواهد بود.

 • رایگان بودن

معمولا برای جلب توجه و نظر کاربران و سهولت استفاده از اپلیکیشن سازها، مجوز استفاده از آنها به صورت رایگان بوده و بابت استفاده از این سرویس ها نیازی به پرداخت هزینه نیست. این مزیت مهم کمک خواهد کرد تا افراد برای تمام موضوعاتی که می خواهند بریشان کار طراحی اپلیکیشن انجام دهند، نیازی به هزینه کردن نداشته باشند و اتفاقا استفاده از اپلیکیشن سازها بیشتر رواج پیدا کند.

 • عدم نیاز به توسعه دهنده ها

وقتی افرادی که دانشی از برنامه نویسی ندارند، آموزش نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی را به راحتی فرا بگیرند، در دفعات بعدی وقتی بخواهند اپلیکیشن خود را بروزرسانی کنند دیگر نیازی به یک برنامه نویس و توسعه دهنده ندارند و خود به تنهایی توانایی ایجاد تغییرات و انتشار نسخه جدید را خواهند داشت.

معایب طراحی اپلیکیشن اندروید بدون برنامه نویسی

در کنار مزایایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، طراحی و ساخت اپلیکیشن بدون کدنویسی معایبی را هم بهمراه دارد. برخی از معایب استفاده از اپلیکیشن ساز ها عبارتند از :

 • قالب های یکنواخت و تکراری

از جمله مشکلاتی که افراد هنگام  کار کردن با اپلیکیشن ساز ها با آن مواجه هستند، عدم به روزرسانی در قالب ها و Theme های موجود در آنهاست که می تواند از جنبه گرافیکی و جلوه های ویژه برای ما تکراری و یکنواخت شود.

 • نبود خلاقیت و نوآوری

همانند قالب هایی که در یک اپلیکیشن ساز می تواند یکنواخت و بدون جذابیت باشد، عدم خلاقیت و نوآوری در یک نرم افزار برنامه سازی اندروید هم می تواند باعث کاهش جذابیت کار با اپلیکیشن ساز ها شود.

 • نبود پشتیبان نرم افزار

یکی از عمده مشکلاتی که با آن مواجه هستیم، عدم وجود فرد پشتیبانی دهنده نرم افزار برای پرسیدن تمامی سوال هایی است که برایمان یش می آید. البته برای برخی از نرم افزارها باید با مراجعه به سایت و پرداخت هزینه، این پشتیبانی را دریافت کرد.

 • عدم توانایی در توسعه ساختار کلی

گاهی اوقات نیاز داریم شخصی سازی در اپلیکیشن ها به گونه ای انجام دهیم تا ساختار کلی یک برنامه را تغییر دهیم. ولی با وجود استفاده از اپلیکیشن ساز های آماده نمی توانیم این کار را به صورت بنیادی و کامل انجام دهیم.

امکانات نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی

نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی — طراحی اپلیکیشن اندروید با پلتفرم App Builder

از مولفه های مهمی که برای انتخاب یک نرم افزار جهت طراحی و ساخت برنامه اندرویدی باید به آن دقت کنیم، امکانات و ابزارهای موجود در آن است تا به تمامی افراد از جمله کاربران مبتدی جهت ساخت اپلیکیشن کمک شود.

برخی از این امکانات و ابزارهای موجود در نرم افزار اپلیکیشن ساز عبارتند از :

 • ساخت و ایجاد برنامه های اندرویدی بدون نیاز به حتی یک خط برنامه نویسی
 • ساخت صفحات آغازین یا اسپلس اسکرین (Splash Screen) به صورت حرفه ای
 • طراحی فهرست مطالب و منو اپلیکیشن به صورت پویا و انعطاف پذیر
 • طراحی نوع عملکرد برای گزینه های موجود در بخش فهرست
 • طراحی انواع بخش های متنی متنوع در تمامی قسمت های اپلیکیشن
 • امکان انتخاب قالب ها و Theme های متنوع طبق سلایق کاربران
 • قرار دادن انواع تصویر، آیکون، صوت، ویدئو و فایل های چند رسانه ای
 • مشاهده پیش نمایش از اپلیکیشن های طراحی شده قبل از انتشار فایل برنامه

البته بنا به نوع برنامه این امکانات و ابزارها می تواند متنوع و گسترده تر باشد ولی موارد فوق جزء اصلی ترین امکاناتی است که یک نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی باید داشته باشد.

معرفی نرم افزار طراحی اپلیکیشن اندروید App Builder

از جمله مهم ترین و پرامکانات ترین نرم افزارهای تحت دسکتاپ که می توانیم با استفاده از آن، اپلیکیشن های جذاب و کاربردی طراحی کنیم، نرم افزار App Builder است که در این بخش می خواهیم به معرفی این نرم افزار و امکانات آن بپردازیم.

نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی — طراحی اپلیکیشن اندروید با پلتفرم App Builder

نرم افزار App Builder را می توان یکی از نمونه اپلیکیشن ساز های حرفه ای و با رابط کاربری زیبا دانست که به تمامی طراحان برنامه های اندرویدی کمک می کند با استانداردهای HTML5 به محتوا سازی بپردازند. برای یادگیری این نرم افزار نیازی به دانش کدنویسی و برنامه نویسی نخواهید داشت و اگر می خواهید یک اپلیکیشن اندرویدی و حتی برنامه های تحت دسکتاپ بسازید یکی از بهترین گزینه ها نرم افزار App Builder است.

این نرم افزار به صورت یک پلتفرم توسعه داده شده حرفه ای، برای طراحی برنامه های تحت وب، HTML5، برنامه های افزودنی در وبسایت و مرورگرها استفاده می شود. مزیت اصلی این نرم افزار این است که می توانید اپلیکیشن هایی را طراحی کنید که بتوان آنها را در هر سیستم عاملی مانند اندروید، iOS و ویندوز نصب و اجرا کرد. نرم افزار App Builder بر پایه زبان های برنامه نویسی HTML، CSS و Javascript است و براساس این زبان ها توسعه داده شده است.

برخی از ویژگی ها و ابزارهای موجود در نرم افزار App Builder عبارتند از :

 • دارای رابط بصری و تصویری زیبا برای مبتدیان
 • شخصی سازی Web App ها
 • طراحی انواع اپلیکیشن های مولتی پلتفرم
 • ویرایش کدهای اپلیکیشن ها برای برنامه نویسان حرفه ای
 • امکان پشتیبانی از HTML5 و Javascript

جمع بندی درباره نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی

در این مطلب با موضوع اهمیت اپلیکیشن های تلفن همراه و سیستم عامل اندروید آشنا شدیم و درباره دلایل استفاده از برنامه های اندرویدی جهت استفاده در کسب و کارهای مختلف صحبت کردیم. درباره توجه به نرم افزار ساخت برنامه اندروید بدون کدنویسی بحث کردیم و از مزایای آنها نام بردیم.

پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات لازم و آموزش های پروژه محور در این زمینه به فرادرس بعنوان بزرگترین دانشگاه مجازی کشور مراجعه کنید و از فیلم های آموزشی و تخصصی در این مجموعه بهره‌مند شوید.

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

اشتراک در
باخبرم کن
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x