آموزش اکسل Excelآموزش نرم افزارهای آفیس

ویرایش نمودار ها در نرم افزار اکسل 2010

در این مطلب اموزشی می خواهیم با تغییر گزینه هایی که در ادامه توضیح داده می شود، ویرایش نمودار هایی که در آموزش قبلی با عنوان “رسم نمودار در اکسل” ایجاد کردیم را انجام دهیم. برای ویرایش نمودار در اکسل نکات و اموزش های زیر را باید فرا گرفت تا بخوبی نمودار مورد تقاضا و دلخواه خود را تهیه و اماده کنید.

ویرایش نمودار در نرم افزار اکسل

سری آموزش های نرم افزار صفحه گسترده اکسل (Excel)

جلسه اول : آشنایی اولیه با نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه دوم : کار با سلول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه سوم : انتخاب فرمت های نمایشی در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه چهارم : ویرایش کاربرگ ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه پنجم : تعمیم سلول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه ششم : انجام تغییرات بر روی سلول ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه هفتم : نمایش و تنظیمات آن در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه هشتم : کاربرگ ها و کار با آنها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه نهم : رسم نمودار در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰

جلسه دهم : ویرایش نمودار ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰(هم اکنون)

ویرایش عنوان نمودار

در این قسمت بعد از ایجاد نمودار می خواهیم وارد بخش ویرایش نمودار شویم که در اولین مرحله در سربرگ Layout از بخش Chart Tools طبق شکل زیر می توان با انتخاب گزینه Chart Title ویرایش نمودار را در بخش عنوان آن انجام داد.

ویرایش نمودار ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir

۱- گزینه None : با انتخاب آن عنوان نمودار نمایش داده نخواهد شد.

۲- گزینه Centered Overlay Title : با انتخاب آن عنوان در میانه نمودار و بر روی آن قرار خواهد گرفت.

۳- گزینه Above Chart : با انتخاب آن عنوان نمودار در بالای نمودار قرار خواهد گرفت.

۴- گزینه More Title Option : برای انجام تنظیمات بیشتر.

ویرایش نمودار در عنوان محورها

برای نشان دادن ماهیت داده های موجود در محورها از عنوان محور استفاده می شود، که در اکسل به عنوان Axis Title آن را می شناسیم. و در سربرگ Layout از بخش Chart Tools می توان تنظیمات نوع نمایش آن را مشخص کرد.تنظیمات این گزینه نیز مانند عنوان نمودار می باشد.

برای حذف هر کدام از عنوان ها کافی است، عنوان مورد نظر را انتخاب کنید و بعد دکمه Delete را از صفحه کلید بفشارید.

ویرایش نمودار در راهنمای نمودار

هنگام رسم نمودار یک راهنما در سمت راست نمودار ایجاد می شود که به تحلیل نمودار کمک می کند. برای ویرایش این بخش نیز در سربرگ Layout بر روی گزینه Legend کلیک می کنیم که با انتخاب آن حالت های مختلفی از مکان های اطراف نمودار قابل نمایش است که با انتخاب هر کدام از آن ها می توان موقعیت آن را تعویض کرد.

ویرایش نمودار با نمایش مقادیر نمودار ها

برای افزایش دقت نمودار می توان مقادیر داده ها را نیز بر روی آن نشان داد، برای انجام این کار در سربرگ Layout بر روی گزینه Data Label کلیک کنید تا بتوان موقعیت های مختلفی را در آن انتخاب و بر روی نمودار نمایش داد.

ویرایش نمودار در بخش جدول ها

می توان مقادیری که نمودار آنها در اکسل رسم شده است را به صورت یک جدول در زیر نمودار نشان داد، برای انجام این امر کافیست در سربرگ Layout و در گروه Label بر روی گزینه Data Table کلیک کنید و از لیست باز شده بر روی گزینه مورد نظرتان که برای تعیین موقعیت جدول در نمودار است کلیک کنید.

ویرایش نمودار در خطوط پشت آن

برای دقیق تر دیده شدن نمودار یک سری خطوط پشت نمودار وجود دارد که می توانید آنها را بسته به نیاز خود ویرایش کنید. برای ویرایش کردن آن کافیست طبق گزینه های فوق در سربرگ Layout وارد شده و در گروه Axis بر روی گزینه Gridlines کلیک کنید و  خطوط افقی و عمودی موجود در پشت نمودار را فعال و یا غیرفعال کنید.

تغییر مکان نمودار

بعد از انجام ویرایش نمودار و اعمال فوق می توانید مکان نمودار خود را تغییر دهید و در کاربرگ دیگری قرار دهید. برای اینکار کافیست تا در سربرگ Design واقع در بخش تنظیمات ویرایش نمودار Chart Tools در گروه Location بر روی گزینه Move Chart کلیک کنید و در کادر باز شده طبق شکل گزینه های مشخص شده را انتخاب کنید :

ویرایش نمودار ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده - youcode.ir
ویرایش نمودار ها در نرم افزار اکسل ۲۰۱۰ | کدنویسی به زبان ساده – youcode.ir

با انتخاب گزینه New Sheet  و وارد کردن نام کاربرگ در کادر روبروی آن، نمودار به کاربرگ جدید با همین نام منتقل خواهد شد.

با انتخاب گزینه Object in نمودار به یکی از کاربرگ هایی که از قبل و در لیست کشویی روبروی آن موجود است منتقل خواهد شد.

ویرایش نمودار در رنگ آن

یکی از منوهایی که بعد از انتخاب نمودار به نوار منو اضافه می شود سربرگ Format از بخش تنظیمات ویرایش نمودار یعنی Chart Tools می باشد. در این منو شما می توانید تغییراتی از قبیل تغییر رنگ، اندازه نمودار، رنگ قلم، تم نمودار و … را که بیشتر جنبه تزیینی دارند، تک تک  بر روی تمام قسمت های نمودار لحاظ کنید. این کار طبق ویرایش اجزای دیگر افزوده شده به اکسل مانند عکس ها و اشکال ساده می باشد.

در ادامه سری مطلب آموزشی کدنویسی به زبان ساده و از مجموعه آفیس در مطلب بعدی با تصحیح چیدمان داده ها در اکسل و نمودار ها آشنا خواهیم شد.

توضیحات تکمیلی نمودار ها را با ویرایش نمودار آموزش داده شد! بخشی جامانده است؟!

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

14 دیدگاه

 1. من در اکسلم بعد از دوبار کلیک کردن روی نمودار تب LAYOUT برام نمیاد باید چیکار کنم:/

  1. سلام خدمت شما.. منظورتان از تب Layout را متوجه نشدم.. فقط یک تب Page Layout هست که به طور عادی بدون نمودار هم وجود دارد اگر موجود نیست روی یکی از تب ها راست کلیک کنید و گزینه Customize the Ribbon را زده و تب مربوط را فعال کنید. در حالت نمودار دو تب Design و Format فعال می شوند و تب Layout ظاهر نمیشه.

 2. سلام
  من میخوام منحنی یک تایی رسم کنم ولی منحنی رو هر شکلی رسم میکنم دو تایی یا سه تایی میشه
  لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. دقیقا متوجه نشدم ولی برای اینکه نمودار با حداقل یک ستون عدد نمایش داده بشه یک ستون مقادیر مورد نظر را وارد میکنید بعد از انتخاب محدوده اعداد گزینه ی نمودار را انتخاب و اوکی کنید تا طبق مقادیر وارد شده نمودار تکی اضافه شود.

  1. سلام..ابتدا نمودار را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک کنید و گزینه ی Select data کلیک کنید و در پنجره باز شده روی گزینه ی Switch row/columns کلیک کنید.

  1. سلام.. بعد از ایجاد نمودار هنگامی که در بخش Chart Tools هستید روی گزینه ی Design کلیک کنید و در نوار Ribon bar روی گزینه ی Change colors کلیک کنید. در این گزینه ترکیب های رنگی تعریف شده ای وجود دارد که می تونید انتخاب کنید. موفق باشید

 3. سلام من یه نمودار با ۲۵ تا منحنی دارم. چطوری بعضی از اونا رو خط نقطه کنم؟

  1. سلام خدمت شما.. هر نوع نموداری که داشته باشید و بخواهید آن را به نوع نموداری دیگری تبدیل کنید بایستی در منوی design در بخش chart tools از بخش تنظیمات نمودار، بر روی گزینه ی change chart type کلیک کنید و در صفحه ی باز شده نوع نمودار مورد نظر را برای تبدیل انتخاب کنید. موفق باشید.

  1. سلام خدمت شما.. بلندی نمودار رو که میتونید با افزایش مقدار به هر سطر و ستون دلخواه در بخش Data بدهید. منظورتون از عمق، سه بعدی کردن نمودار هست؟ برای سه بعدی کردن نمودار باید حالت ۳D Columns را در بخش نمودار ها از سربرگ Insert انتخاب کنید. موفق باشید.

  1. سلام خدمت شما…

   بعد از افزودن Data Label وارد منوی Design که در انتها برای تنظیمات نمودار افزوده می شود شوید. سپس روی بخش Data Label کلیک کنید و گزینه ی More Data Label Options کلیک کنید. در بخشی که وارد می شوید در Label Contains می توانید روی گزینه ی Category Name کلیک کنید و نامی را برای هر دسته نمودار انتخاب کنید. در این صورت می توانید به جای اعداد از کلمات با معنی استفاده کنید. البته این تنظیمات مربوط به Excel 2013 می باشد که البته تفاوت چندانی با نسخه ۲۰۱۰ ندارد.

   متاسفانه تنظیمات حرفه ای تری برای اینکار وجود ندارد. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا