سیستم عامل اندروید

کالیبره باتری و روش های کالیبره کردن باتری های اندروید

کالیبره باتری و روش های کالیبره کردن باتری های اندروید

همانطور که در مطلب قبلی مشاده کردید با مشکلات باتری و دردسر های آن آشنا شدید. در این مطلب می خواهید کالیبره باتری را تعریف کنیم و سپس روش های آن را آموزش دهیم.

کالیبره باتری چیست؟

سیستم عامل اندروید دارای یک ویژگی به نام Battery Stats است. این قابلیت ظرفیت باتری شما را به هنگام پر و یا خالی بودن مانیتور کرده و در خود ذخیره می کند.

مشکلی که وجود دارد این است که عملکرد Battery Stats پس از مدتی با مشکل مواجه می شود و پس از آن شروع به نشان دادن داده های غیر واقعی می کند.

همین امر به عنوان مثال سبب می شود که سیستم عامل تلفن هوشمند را پیش از آن که میزان ظرفیت باتری آن به صفر درصد برسد، خاموش کند. کالیبره کردن باتری دستگاه موجب می شود تا این مشکل رفع شده و سیستم عامل بتواند مجدداً اطلاعات صحیح را نشان دهد.

این بسیار مهم است بدانید که عملاً قادر به کالیبره کردن باتری تلفن های هوشمند نیستید: تنها یک سلول است که قدرت مورد نیاز را درون خود ذخیره و پس از آن اقدام به تخیله آن می نماید.

با این حال برخی از باتری های لیتیوم یونی، شامل یک تخته مدار چاپی (PCB) هستند. این تخته مدار چاپی به عنوان یک سوییچ حفاظت عمل کرده و از انفجار و یا تخلیه ی ناگهانی باتری جلوگیری می کند.

کالیبره باتری و روش های کالیبره کردن باتری های اندرویددلایل نرم افزاری مشکلات باتری

باتری های لیتیوم یون دارای حافظه نیستند و در مجموع زمانی که تلفن های هوشمند اندرویدی مشکلاتی را در خصوص باتری و ظرفیت حقیقی آن روی صفحه ی نمایش نشان می دهند، نمی توانید کار خاصی انجام دهید.اما پاک کردن فایل batterystats.bin می تواند اقدامی جادویی در کالیبره کردن باتری تلفن هوشمندتان باشد.

به عبارت ساده تر مشکل از باتری نیست، بلکه مشکل از جایی سرچشمه می گیرد که اندروید چگونه ظرفیت فعلی آن را خوانده و به نمایش می گذارد. این فایل (روی اکثر دستگاه ها) به سادگی می تواند داده هایی درباره ی فعالیت باتری را هنگامی که دستگاه به شارژر متصل نیست، در خود ذخیره کند. همچنین این مورد پس از شارژ شدن باتری و رسیدن آن به بالای ۸۰ درصد، مجدداً تنظیم شده و سپس قطع می شود.

فایل مذکور مسئول ردیابی میزان مصرف باتری در حین سیکل شارژ در اندروید است. وقتی که از کالیبره کردن باتری صحبت می کنیم، منظورمان در حقیقت نوار نمایش دهنده درصد باتری است که از تنظیم خارج شده و نیاز به تصحیح مجدد دارد.

کالیبره باتری و روش های کالیبره کردن باتری های اندرویدچگونه بدون استفاده از دسترسی به روت، باتری یک تلفن هوشمند را کالیبره کنیم؟

روش قدیمی تخلیه ی شارژ کامل باتری و سپس پر کردن مجدد آن یکی از راه های ساده برای کالیبره باتری مجددا یک تلفن هوشمند اندرویدی است. مطمئناً باید بدانید که باتری های لیتیوم یونی در ولتاژ های پایین دچار مشکلاتی شده و تخلیه ی کامل این باتری ها اثرات منفی روی آن ها دارد که در دراز مدت موجب کاهش عمر آن ها می شود.

با این حال اگر باتری دستگاه دارای مشکلاتی جدی است، پذیرفتن این ریسک ارزشش را دارد.

روش اول :

۱- شارژ باتری تلفن هوشمند خود را به صورت کامل تخلیه کنید تا خاموش شود.

۲- آن را روشن کنید و بگذارید مجدداً به صورت خودکار خاموش شود.

۳- تلفن هوشمند خود را به شارژر متصل کنید و تا کامل شدن میزان شارژ، آن را روشن نکنید.

۴- شارژر خود را از تلفن هوشمندتان جدا نمایید.

۵- پس از آن گجت را روشن کنید. ممکن است در نوار اعلان ببینید که باتری هنوز به طور کامل شارژ نشده. بنابراین بدون خاموش کردن تلفن هوشمند آن را به شارژر متصل کرده و بگذارید باتری مجدداً به صورت کامل شارژ شود تا با پیغام شارژ کامل مواجه شوید.

۶- شارژر را از تلفن هوشمند خود جدا کرده و سپس آن را یک بار راه اندازی مجدد کنید. اگر دوباره با این حالت مواجه شدید، مرحله ی قبل را یک بار دیگر انجام دهید.

۷- این کار را تا زمانی که با پیغام شارژ کامل مواجه نشده اید تکرار کنید.

۸- پس از آن اجازه دهید باتری تلفن هوشمند شما به صورت کامل تخلیه شده و مجدداً خاموش شود.

۹- باتری دستگاه خود را بدون وقفه و به صورت کامل شارژ کنید. با انجام این کار سیستم درصد باتری تلفن هوشمندتان باید به صورت مجدد تنظیم گردد.

توجه : توجه کنید که انجام این کار در برهه های زمانی کوتاه به طور مرتب ابدا توصیه نمی شود. حتی زمانی که ظرفیت باتری به قدری کم شده که تلفن هوشمندتان روشن نمی شود، باتری به اندازه ای شارژ را در خود ذخیره می کند تا بدین وسیله از آسیب های احتمالی جلوگیری نماید.

دفعات تکرار : این فرآیند را حداقل هر ۳ ماه یک بار انجام دهید. در صورتی که مشکل پا برجا بود باید بدانید که با مشکل بزرگتری مواجه هستید. تخلیه ی کامل باتری برای آن ضرر دارد؛ در مقابل سعی در بیش از حد شارژ کردن باتری نیز برای آن بد است. خبر خوب آن که فرآیند شارژ باتری تلفن های هوشمند پس از کامل شدن و رسیدن به محدوده ی امن متوقف خواهد شد.

در نقطه ی مقابل نیز سیستم تلفن های هوشمند به نحوی عمل می کند که به هنگام خاموش شدن در اثر تخلیه ی باتری، همچنان مقدار کمی شارژ درون آن ها به صورت ذخیره باقی می ماند تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کند.

باز هم می گوییم که این کار را در مواقع ضروری انجام دهید، چرا که عمل فوق روی عمر باتری دستگاه اثرات منفی و مخرب خواهد داشت.

کالیبره باتری و روش های کالیبره کردن باتری های اندرویدچگونه با استفاده از دسترسی به روت، کالیبره باتری یک تلفن هوشمند را انجام بدهیم؟

حتی اگر اعتقاد نداشته باشیم که پاک کردن فایل batterystats.bin می تواند چه تأثیراتی روی سیستم گزارش دهنده ی میزان باقی مانده ی باتری داشته باشد، هستند کسانی که حاضرند روی این روش قسم بخورند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا این روش را هم برای شما بازگو کنیم.

لازم به ذکر است که برای استفاده از این باید تلفن هوشمند خود را روت کنید.

روش دوم:

۱- شارژ باتری تلفن هوشمند خود را به صورت کامل تخلیه کنید تا خاموش شود.

۲- آن را روشن کنید و بگذارید مجدداً به صورت خودکار خاموش شود.

۳- دستگاه را به شارژر متصل کرده و تا کامل شدن میزان شارژ، آن را روشن نکنید.

۴- شارژر خود را از تلفن هوشمندتان جدا نمایید.

۵- پس از آن تلفن هوشمند خود را روشن کنید. در این هنگام ممکن است در نوار اعلان مشاهده کنید که باتری به صورت کامل شارژ نشده است. بنابراین بدون خاموش کردن تلفن هوشمند آن را به شارژر متصل کرده و بگذارید باتری مجدداً به صورت کامل شارژ شود تا با پیغام شارژ کامل مواجه شوید.

۶- شارژر را از تلفن هوشمند خود جدا کرده و سپس آن را یک بار راه اندازی مجدد کنید. اگر دوباره با این حالت مواجه شدید، مرحله ی قبل را یک بار دیگر انجام دهید.

۷- این کار را تا زمانی که با پیغام شارژ کامل مواجه نشده اید تکرار کنید.

۸- حالا، اپلیکیشن Battery Calibration را از انتهای مطلب دانلود و نصب نمایید. پیش از اجرا کردن آن مطمئن شوید که ظرفیت باتری تلفن هوشمندتان ۱۰۰ درصد است. پس از آن دستگاه خود را راه اندازی مجدد کنید.

۹- بلافاصله پس از راه اندازی مجدد، اپلیکیشن مذکور را اجرا و اقدام به کالیبره کردن باتری نمایید.

۱۰- با انجام مرحله ی بالا اجازه دهید تا باتری تلفن هوشمندتان به صورت کامل تخلیه و سپس خاموش شود.

۱۱- باتری دستگاه خود را بدون وقفه و به صورت کامل شارژ کنید. با انجام این کار سیستم درصد باتری تلفن هوشمندتان باید به صورت مجدد تنظیم گردد.

دانلود نرم افزار : شما می توانید برای دانلود اپلیکیشن کالیبره باتری با نام Battery Calibration از لینک دانلود زیر استفاده کنید :

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

2 دیدگاه

  1. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان . در روش دوم ، مورد شماره ۱۱ باید گوشی خاموش باشد یا روشن ؟با سپاس

    1. سلام خدمت شما..خواهش میکنم.. در این حالت بهتر است گوشی خاموش باشه. در حالت روشن چون باتری در حال مصرف منابع هست پیشنهاد نمیشه در این حالت شارژ کامل زده شود. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا