بررسی خطای ۴۰۴ بر رتبه ی وب سایت شما

بررسی خطای ۴۰۴ بر رتبه ی وب سایت شما

وجود یک صفحه خطای ۴۰۴ می‌تواند به مدیران وب سایت ها کمک کند تا صفحه مورد نظر را پیدا کنند و همچنین شما می‌توانید مطالب مرتبط دیگری را در اختیار کاربران قرار دهید تا زمان بیشتری را در سایت شما صرف کنند و از صفحات بیشتری بازدید کنند.

بررسی علل به وجود آمدن خطای ۴۰۴

تعریف : زمانی که کاربر به یک آدرس وب که در سایت وجود ندارد هدایت شود، با صفحه خطای ۴۰۴ مواجه می‌شود.

صفحه خطای ۴۰۴ زمانی نمایش داده می‌شود که:

آدرس یک صفحه تغییر کرده باشد.

صفحه موردنظر حذف‌شده باشد.

کاربر آدرس صفحه را به‌اشتباه وارد کرده باشد.

نام‌گذاری صفحه خطای ۴۰۴ به این دلیل است که، زمانی درخواستی برای یک صفحه، که وجود ندارد داده می‌شود، وب سرورها یک کد HTTP ۴۰۴ ارسال می‌کنند تا نشان دهند که صفحه یافت نشده است.

بررسی خطای ۴۰۴ بر رتبه وب سایت شما

متداول ترین دلایل برای بروز خطاهای ۴۰۴ :

این امکان وجود دارد که خطاهای ۴۰۴ به چند دلیل رخ دهند. برخی از معمول ترین این دلایل به شرح زیر می باشند :

اول اینکه اگر شما لینک دائمی یا همان permalink یا ساختار لینک وبسایت خود را تغییر دهید احتمال بروز خطای ۴۰۴ می رود. این حالت اغلب زمانی اتفاق می افتد که شما ساختار طراحی وبسایت را تغییر داده و یا لینک های دائمی را دست خوش تغییراتی می کنید.

دوم اینکه دلیل دیگر خطای ۴۰۴ زمانی است که شما محتویات را از وبسایت خود حذف می کنید.

سوم اینکه زمانی این خطا به وجود می آید که شخصی وبسایت شما را تحت یک لینک اشتباه(از نظر آدرس دهی) پیوند داده و یا به طور کلی وبسایت شما را به لینکی اشتباه متصل می کند.

زمانی که یک کاربر یا یک رباط موتور جست وجو به یک صفحه مشکل دار تحت یک سرور درخواست می دهد، سرورهای وب معمولاً به این درخواست پاسخ خطای ۴۰۴ را داده تا به کاربر اعلام کنند که صفحه مورد درخواستی شما دیگر در سرور مربوطه موجود نیست.

۴۰۴-site

معمولاً رباطهای جست وجو به خودی خود هوشمند هستند یعنی اینکه زیاد درگیر خطاهای ۴۰۴ نمی شوند. اما به هر حال برای یک کاربر واقعی بروز یک خطای ۴۰۴ تجربه ناخوشایندی تلقی شده و معمولاً کاربر سعی می کند به دنبال لینکی دیگر در حوضه مد نظر خود بگردد.

عیب دیگر خطای ۴۰۴ این است که سبب می شود شما لینک های مهم از دیگر دامین ها را نیز از دست بدهید. البته این چیزی نیست که من بخواهم خیلی نگران آن باشم اما به هر حال زمانی که یک کاربر به واسطه یک لینک برگشتی به یک وبسایت مراجعه کرده و با یک صفحه که خطای ۴۰۴ را را نشان می دهد روبرو می شود می تواند ارزش سایت شما را بدین واسطه پایین بیاورد چرا که تصویر این خطای متعلق به وبسایت شما در ذهن کاربر تا مدتها ثبت می شود.

اهمیت صفحه خطای ۴۰۴ خوب زمانی مشخص می‌شود که فرض کنید خود شما بعد از جستجو دریکی از موتورهای جستجو بر روی یکی از نتایج کلیک کنید و به یک صفحه خطای ۴۰۴ که فقط متن خطا را نمایش می‌دهد، هدایت شوید، در اکثر مواقع کاربران بر روی دکمه بازگشت کلیک می‌کنند تا بر روی نتایج دیگر موتور جستجو کلیک کنند.

از آنجایی‌که صفحه خطای ۴۰۴ می‌تواند یک صفحه ساده Html باشد، شما می‌توانید با طراحی موردنظر خودتان آن را بسازید.

در اینجا به چند نکته جهت ساخت هر چه‌بهتر یک صفحه خطای ۴۰۴ اشاره می‌کنیم تا به شما کمک کند که کاربران زمان بیشتری را در سایت بگذراند و اطلاعات بیشتری را به‌دست آورند.

از زبان ساده و محترمانه استفاده کنید.

به‌طور واضح توضیح دهید که دسترسی به صفحه موردنظر مقدور نیست.

طراحی صفحه خطای ۴۰۴ با دیگر صفحات سایت همخوانی داشته باشد.

لینک صفحه اول سایت و همچنین مطالب پربازدید سایت را در این صفحه قرار دهید.

صفحات ۴۰۴ دشمنان SEO تلقی نمی شوند، اما به هر حال اصلا خوب نیست که یک لیست بلند بالا از صفحات ۴۰۴ در وبسایت خود داشته باشید.

در واقع نگرانی اصلی من در مورد صفحات ۴۰۴ این است که آنها تجربه کاربری ضعیف و ناخوشایندی را برای بازدیدکنندگان از وبسایت فراهم می کنند.

با توجه به اینکه ما با بهینه سازی موتور جست و جو همیشه سعی داریم یک تجربه کاربری خوب را برای کاربران وبسایت خود فراهم آوریم پس در همه حال باید مواظب چنین صفحاتی بوده، آنها را مدیریت و کنترل کرده تا تلاش های ما در جهت ارائه یک تجربه خوب برای کاربران هدر نرود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *