آزمایشگاه پیشرفته سخت افزاری فیسبوک برای ارتقاء خدمات جدید

آزمایشگاه پیشرفته سخت افزاری فیسبوک برای ارتقاء خدمات جدید

مؤسس و مدیرعامل فیسبوک؛ مارک زاکربرگ؛ ماه آوریل گذشته نقشه راه ده ساله کمپانی خود را در جریان برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان F8 ارائه کرد. در ادامه جزئیاتی درباره آزمایشگاه سخت افزاری فیسبوک را خواهیم دید.

تمام برنامه‌های وی به شبکه‌های اجتماعی محدود نمی‌شود بلکه برنامه‌های مهم و جاه‌طلبانه‌ای در خصوص تأمین اینترنت برای تمام دنیا و ایجاد منابع بیشتر برای فناوری واقعیت مجازی (VR) و هوش مصنوعی (AI) را دنبال می‌کند.

فیسبوک برای اولین بار تصاویری از جدیدترین آزمایشگاه سخت‌افزاری و عظیم خود را که در دفتر مرکزی Maleno Park در کالیفرنیا ساخته شده به نمایش گذاشت. مساحت این آزمایشگاه ۲۲ هزار متر مربع است و قرار است مختص تحقیقات؛ مطالعه و پیاده‌سازی پروژه «دنیای متصل به‌هم» باشد که یک دهه طول می‌کشد.

۱۵در این آزمایشگاه سخت‌افزاری؛ مهندسان؛ کارشناسان و کارمندان فیبسوک که در دفاتر مختلف این کمپانی مشغول به فعالیت هستند گردهم می‌آیند. آن‌ها که تاکنون در داخل تیم‌های خود در آزمایشگاه‌های فیسبوک (Facebook) مشغول به‌کار بوده‌اند حالا قرار است تخصص و کارایی‌شان را در کنار هم برای سرعت و قوت‌بخشیدن به خلاقیت به اشتراک‌ بگذارند.

در این منطقه که به آن ۴۰۴ گفته می‌شود؛ اعضای تیم آزمایشگاه ارتباطات؛ آکیلیس؛ Building 8 (یک بخش تحقیق و توسعه کاملا سری که توسط مدیر دارپا یعنی Regina Dugan هدایت می‌شود) و تیم‌های زیرساختی فیسبوک در یک جا جمع می‌شوند تا با همکاری یکدیگر روی پروژه‌های مختلف کار کنند.

از آن‌جایی‌که هدف اصلی سخت‌افزار است؛ منطقه ۴۰۴ به جدیدترین و به‌روزترین دستگاه‌های فناوری مجهز شده است. تمام اعضای این ساختمان قادر هستند تا از میکروسکوپ الکترون؛ اسکنر CT که می‌تواند عکس‌های سه‌بعدی و اشعه ایکس تولید کند؛ ماشین آسیاب با ۵ محور عمودی که می‌تواند ژئومتری بزرگ و پیچیده تولید کند و هم‌چنین یک واترجت قدرتمند با ۵ محور که می‌تواند ورق‌های کلفت و ضخیم آلومینیوم؛ استیل و گرانیت را برش دهد؛ برای مطالعات خود استفاده کنند.

۵۲این ابزار در بزرگ‌ترین پروژه‌های فیسبوک شامل دستگاه OpenCellular استفاده می‌شود. این پروژه؛ ارتباطات موبایلی را به تمام نقاط دنیای در حال توسعه صادر می‌کند. در کنار آن؛ بخش تحقیق و توسعه برای دِرون خدمات‌دهنده اینترنت به‌نام «آکیلا» نیز در منطقه ۴۰۴ قرار دارد.

اما ماجرا به این‌جا ختم نمی‌شود. فیسبوک از این منطقه برای ساخت سخت‌افزار جدید VR برای آکیلیس و دوربین ۳۶۰ درجه این کمپانی استفاده می‌کند. نرم‌افزارهای OpenCellular و Surround 360 به‌صورت منبع باز خواهند بود تا توسعه‌دهندگان طرف سوم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند اما این قضیه برای بخش سخت‌افزاری این پروژه‌ها متفاوت است و به‌صورت داخلی تولید می‌شود.

۵۳۵اسپنسر تریسی که سازنده مدل‌های CNC در کمپانی فیسبوک است؛ می‌گوید: «ما به یک فضای باز و بزرگ نیاز داشتیم تا بتوانیم آزمایشگاه‌های‌مان را تکمیل کنیم. به‌همین دلیل این‌جا را ساختیم و نام آن‌را منطقه ۴۰۴ گذاشتیم. تمام تیم‌های ما که به چنین فضایی نیاز داشتند در این مکان اسکان داده می‌شوند.»

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *