چگونه و با چه ابزارهایی یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

چگونه و با چه ابزارهایی یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

بعضی از اموزش ها چه در سطح مقدماتی و چه در سطح آکادمی و عالی آنطور که باید بهش توجه نمیشه.. نمونه اش این که بعضی از افرادی که مثل خودم در رشته ی مهندسی نرم افزار تحصیل کردیم خیلی با دانش برنامه نویسی و تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای آشنا نشدیم.

مطمئنا این راه هم برای اینکه به یک برنامه نویس حرفه ای و متبحر بشوید نیاز به سختی و آموزش های متعددی داره که باید پشت سر گذاشت و تجربه یکی از مهمترین راه ها برای موفقیت در هر کاری هست. در این مطلب هر چند به طور کلی ولی سعی شده شما را با راه های ابتدایی ولی مهم آشنا کنیم تا تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوید..ان شاالله..

ابزارهای مورد نیاز یک برنامه نویس حرفه ای

عضویت در انجمن های معتبر :

در انجمن های معتبر برنامه نویسی عضو شوید و به گفتگوی حرفه ها گوش دهید. شاید یک کلمه مانند “معماری سه لایه” جهت برنامه نویسی شما را در آینده تغییر دهد. کلمات و عباراتی که نمی شناسید را یادداشت کنید و درباره آن ها تحقیق و پرسش کنید.

زبان انگلیسی رو باید یاد بگیری :

زبان بین المللی در رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات انگلیسی ست. شما مجبورید برای ارتقا دانش خود مقالات ، کتاب ها و فیلم های آموزشی به زبان انگلیسی را ببینید و بفهمید.

شما مجبورید در انجمن های بزرگی مانند stackoverflow ثبت نام کنید و نظرات و اشکالات خود را به زبان انگلیسی مطرح کنید. گرامر انگلیسی را یاد بگیرید، لغات و اصطلاحات تخصصی رشته کامپیوتر را مرور کنید و به یاد بسپارید.

آشنایی با طراحی الگوریتم و ساختمان داده :

مباحث طراحی و تحلیل الگوریتم و ساختمان داده می تواند شما را در مسیر درستی از برنامه نویسی قرار دهدو دید شما را نسبت به مسائل پروژه بهینه تر کند.

شی گرایی :

کد ها را با بیل در برنامه نریزید. شی گرایی در برنامه نویسی مهمترین مبحثی ست که برنامه نویسان مبتدی توجه کمتری به آن می کنند. کساانی که به مفاهیم شی گرایی توجه نمی کنند برنامه ای با کدهای نامنظم و حجیم را تولید میکنند و خیلی از قابلیت های اصلی را از برنامه می گیرند.

مبحث شی گرایی را به خوبی فرا بگیرید و مهمتر به خوبی درک کنید تا در آینده بتوانید برنامه ای بهینه تر ، کم حجم تر و توسعه پذیر تری را تولید کنید.

نا امید نشوید :

در راه تحقیق و پرسش افرادی را خواهید دید که بسیار حرفه ای هستند و کلماتی را عنوان می کنند که هیچ گاه به گوش شما نخورده است. شاید کم کم نا امید شوید و با خود بگویید که هیچ گاه به پای آن ها نمی رسید و یا زمان زیادی را برای رسیدن به هدف نیاز دارید.

همین اشتباه و نا امیدی سبب می شود که از ادامه راه منصرف شوید. نا امیدی بزرگترین سد میاد شما و موفقیت است. حتی اگر حرفه ای ترین شخص در برنامه نویسی باشید باز هم از شما حرفه ای تر وجود دارد. فقط با یادگرفتن است که می توانید حرفه ای شوید.

خواندن کدهای حرفه ای ها :

در صورت امکان پروژه های و نمونه کد های نوشته شده توسط حرفه ای ها را نگاه کنید و نوع کدنویسی آنها را تحلیل کنید. ابتدا شاید این روند خیلی سخت باشد ولی به مرور تکنیک های زیادی را فرا خواهید گرفت.

چگونه و با چه ابزارهایی یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

زمان بیشتری را صرف فکر کردن کنید:

برنامه نویسان حرفه ای ۹۰ درصد وقت خود را در حال فکر کردن و تحلیل برنامه هستند. شما به عنوان یک برنامه نویس حرفای نباید به شیوه های تصادفی و رفع خطا برنامه نویسی کنید. شما بایستی تحلیل و فکر کردن را بیاموزید تا در کمترین زمان برنامه ای بهینه را تولید کنید.

عضو تیم های برنامه نویسی شوید :

یکی از عوامل مهم در برنامه نویسی حرفه ای عضویت در تیم های حرفه ای برنامه نویسی است. سعی کنید در یک شرکت برنامه نیوسی معتبر استخدام شوید و با برنامه نویسان حرفه ای برنامه نویسی کنید.

هر چند شاید در ابتدا مسوولیت های کوچکی به شما واگذار شود ولی کسب تجربه در کنار این تیم مهمترین عامل موفقیت شما محسوب می شود. در ابتدا به فکر حقوق و پول خوب نباشید.

پروژه انجام دهید :

تا پروژه انجام ندهید برنامه نویسی یاد نمی گیرید. به سایتهای معتبر انجام پروژه بروید و نمونه پروژه های در خواستی را برای خود بنویسید. پروژه هایی که قبلا انجام دادید را دوباره مطالعه کنید و با دانش امروز خود به روز رسانی کنید.

دانش خود را محدود به یک زبان نکنید :

برای موفقیت شما بایستی زبان های برنامه نویسی متعددی را یاد بگیرید. درباره قابلیت های مختلف زبان ها تحقیق کنید و نیاز امروز جامعه را بسنجید و زبان های مختلفی برای پلتفرم های مختلف را یاد بگیرید.

دانشگاه را جدی بگیرید:

دانشگاه راهی مطمئن برای با سواد شدن شما است. این باور غلط در جامعه برنامه نویس وجود دارد که برنامه نویس نیازی به دانشگاه ندارد.

در دانشگاه شما با مباحثی چون مهندسی نرم افزار، تجزیه و تحلیل الگوریتم، سیستم عامل، تجزیه و تحلیل سیستم، تجارت الکترونیک و …. آشنا میشوید که این مباحث کمتر جایی برای یادگیری و معرفی به شما وجود دارد.

هر چند که راه ها و تجربیات زیاد دیگری برای برنامه نویسی حرفه ای وجود دارد ولی در این مقاله سعی بر آن شد تا بهترین روش های ممکن را برای شما عنوان کنم.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “چگونه و با چه ابزارهایی یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

یکی از بهترین مقاله های بود که خواندم واقعا عالی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *