طراحی وب سایت را چگونه بصورت حرفه ای فرا بگیریم؟

طراحی وب سایت را چگونه بصورت حرفه ای فرا بگیریم؟

چنانچه قصد یادگیری طراحی وب سایت به صورت حرفه ای یا فقط برای علاقه مندی را دارید در این مطلب که توسط کاسپریا، ارائه دهنده خدمات طراحی سایت در کرج به نگارش رسیده است، نحوه شروع یادگیری طراحی سایت به صورت کامل توضیح داده می شود.

این مطلب از توضیح پیش نیازهای یادگیری طراحی وب سایت شروع کرده به زبان های مورد نیاز برای این کار مانند یادگیری CSS ،HTML و JavaScript می پردازد و در ادامه آن به دیگر موارد مانند یادگیری زبان سرورساید مثل PHP.

پس از آن منابعی برای یادگیری زبان های بالا معرفی خواهد شد. همچنین باید توجه داشت که این مطلب در مورد آموزش کدنویسی نیست بلکه فقط مراحل یادگیری طراحی وب سایت و زبان های مورد نیاز آن را به طور تمام کامل توضیح می دهد.

پیش نیازهای طراحی وب سایت

برای شروع یادگیری طراحی سایت نیازمندی های اولیه ای وجود دارد. به عنوان مثال شخص باید بتواند به راحتی با مرورگر اینترنت کار کند، راحت تایپ کند، نرم افزارهای مختلف را نصب و حذف کند به به طور کلی به راحت و روان با کامپیوتر کار کند.

البته زبان انگلیسی شخص در سطح متوسط به بالا باشد چراکه منابع یادگیری معرفی شده در این مطلب به زبان انگلیسی هستند و بعد اینکه تمام کدنویسی، پیام های خطا و غیره نیز به زبان انگلیسی خواهد بود.

البته اگر زبان انگلیسی پایین تر از سطح متوسط است باز هم می تواند شروع به یادگیری نماید به این صورت که می تواند از آموزش های به زبان فارسی استفاده نماید که البته موارد معرفی شده در این مطلب به زبان انگلیسی خواهد بود.

یادگیری HTML، برای ایجاد ساختار صفحات وب

چگونه طراحی وب سایت را بصورت حرفه ای فرا بگیریم؟

اولین مرحله برای یادگیری طراحی سایت، یادگیری کدنویسی به زبان HTML است، اِچ تی اِم اِل زبان تعریف بخش ها و اجزاء مختلف در یک صفحه وب است. به عنوان مثال اکثر سایت های اینترنتی دارای بخش های مشترکی مانند هِدر (بخش بالای سایت شامل لوگو و منو)، سایدبار (بخش کناری سایت شامل لینک های مختلف، تبلیغات و غیره)، بخش محتوا (شامل متن و محتوای اصلی سایت) و فوتر (بخش انتهایی و پایین صفحه شامل کپی رایت و لینک به صفحات دیگر) خواهد بود.

این بخش ها و اجزاء مختلف با استفاده از زبان HTML تعریف شده و سپس با زبان زبان دیگری به نام CSS استایل دهی و شکل و شمایل هر بخش مشخص می گردد. زبان HTML از تَگ های مختلفی تشکیل شده و هر تَگ برای تعریف بخش خاصی در صفحه استفاده می شود.

به عنوان مثال از یک تگ برای ایجاد یک بخش جدید (مانند هدر)، از چند تگ دیگر برای تعریف منو، و از یک تگ برای درج عکس صفحه (مانند لوگو) استفاده می شود. در ادامه زبان سی اس اس برای تعریف شکل و شمایل این اجزاء توضیح داده می شود.

یادگیری CSS، برای تعریف شکل شمایل اجزاء تعریف شده با HTML

چگونه طراحی وب سایت را بصورت حرفه ای فرا بگیریم؟

پس از تعریف اجزاء و بخش های مختلف با HTML سپس با زبان CSS شکل و شمایل این اجزاء تعریف می شود. به عنوان مثال پس از تعریف بخشی در صفحه با HTML، سپس با زبان سی اِس اِس موقعیت آن در صفحه، اندازه و سایز، رنگ پس زمینه، کادر و حاشیه دور آن، فاصله آن از دیگر بخش ها، رنگ و نوع فونت متن آن تنظیم می شود. یادگیری زبان CSS نسبت به HTML نیازمند زمان بیشتری است چراکه جزئیات و پیچیدگی های بیشتری نسبت به HTML دارد.

تا اینجا با یادگیری همین دو زبان HTML و CSS می توان وب سایت طراحی کرد؛ البته وب سایت های اِستاتیک. وب سایت اِستاتیک (یا به فارسی ثابت) به وب سایتی گفته می شود که فقط یک صفحه ثابت است، یعنی قابلیت عضویت، لاگین، ارسال مطلب، آپلود فایل، پرداخت آنلاین و غیره را ندارد و برای بروزرسانی و ویرایش باید کدهای آن ویرایش شود.

و در مقابل، طراحی سایت داینامیک (یا به فارسی پویا) است که دارای پنل مدیریت و قابلیت های بالا بوده که در ادامه این مطلب با توضیح در مورد زبان جاوا اسکریپت و یک زبان سرورساید مانند PHP امکان طراحی اینگونه سایت ها نیز ممکن خواهد شد.

یادگیری JavaScript

چگونه طراحی وب سایت را بصورت حرفه ای فرا بگیریم؟

جاوا اِسکریپت یک زبان برنامه نویسی کلایِنت ساید است. به این معنی که کدهای آن از طریق مرورگر دریافت شده و داخل خود مرورگر نیز اجرا می شود. در زبان سِروِر ساید که در ادامه توضیح داده شده کدهای داخل سِروِر سایت پردازش شده و فقط نتیجه آن به کاربر نمایش داده می شود و کاربر کدهای اصلی را نخواهد دید.

کاربرد زبان جاوا اسکریپت عموماً در بررسی و اعتبارسنجی فرم ها، ارسال درخواست های اِیجَکس، ایجاد و پاسخ به واکنش های مختلف (مانند کلیک ماوس یا فشردن دکمه ای) و ویرایش HTML و CSS به صورت داینامیک و پویا است.

برای توضیح موارد بالا می توان اینطور توضیح داد: فرض می کنیم که با استفاده از زبان HTML یک فرم خرید در سایت تعریف شده و این فرم شامل فیلدهای مختلفی مانند نام، شماره تماس، آدرس ایمیل و غیره است که شکل و شمایل آن ها با زبان CSS کدنویسی شده است. حالا با استفاده از جاوا اسکریپت می توان بررسی کرد که کاربر نام خود را خالی قرار نداده باشد و یا برای شماره تماس از عدد استفاده کرده باشد و طول شماره تماس نیز کمتر یا بیشتر از حد معمول نباشد.

سپس زمانی که کاربر بر روی دکمه ارسال کلیک کرد، در صورت پر نکردن همه فیلدها می توان پیامی مبنی بر پرکردن همه فیلد های لازم نمایش داد. اگر همه فیلدهای پر شده بود و همگی دارای اطلاعات صحیح بودن سپس می توان این درخواست را به صورت اِیجَکس ارسال نمود؛ یعنی بدون رفرش صفحه اطلاعات ارسال شود.

این مورد در بسیاری از وب سایت ها قابل مشاهده است به این صورت که با کلیک بر روی دکمه ای یک تصویر چرخنده کوچک نمایش داده شده و پس از لحظاتی نتیجه درخواست نمایش داده می شود.

کاربرد جاوا اِسکِریپت در طراحی وب سایت بسیار گسترده و مهم است و یادگیری آن پس از HTML و CSS برای طراحی وب سایت به صورت حرفه ای لازم است.

یادگیری زبان جاوا اسکریپت تا حدودی شبیه به یادگیری یک زبان سرورساید مانند PHP است و این دو مشترکات بسیاری باهم دارند. زبان سرورساید در ادامه توضیح داده شده است.

یادگیری یک زبان سِروِرساید (Server-Side)

زبان سِروِرساید به زبان برنامه نویسی گفته می شود که کدهای آن در سرور پردازش شده و فقط نتیجه آن به کاربر نمایش داده خواهد شد. با سه زبان بالا، یعنی CSS، HTML و JavaScript فقط می توان یک صفحه وب از نظر ظاهری طراحی کرد و برای ایجاد قابلیت هایی مانند پنل مدیریت، ارسال مطلب، عضویت کاربران، آپلود فایل، پرداخت آنلاین و غیره نیاز به یک زبان سرورساید است. برای یادگیری زبان سرورساید برخلاف CSS، HTML و JavaScript که معادل و جایگزینی ندارند گزینه های متعددی پیش رو است.

مهمترین آن اول PHP و سپس ASP.NET است. PHP یک زبان سرور ساید رایگان و اپن سورس است و ASP.NET از شرکت مایکروسافت بوده و رایگان و اپن سورس نیست. البته باید توجه داشت که ASP.NET یک زبان برنامه نویسی تحت وب نیست بلکه بخشی از فریم ورک NET. (دات نِت) مایکروسافت است که معمولاً با زبان دیگری به نام #C (سی شارپ) برای طراحی و برنامه نویسی وب بکار می رود.

برای یادگیری زبان سرور ساید، PHP توصیه می شود و دلیل آن میزان استفاده بسیار بالا (حدود ۸۰ درصد PHP، و ۲۰ درصد ASP.NET) و منابع یادگیری بسیار است.

همچنین PHP زبان برنامه نویسی سی ام اس WordPress نیز بوده که با بکارگیری آن نیازی به کدنویسی قابلیت هایی مختلف از ابتدا نیست و این موجب کاهش زمان و هزینه مورد نیاز برای طراحی یک سایت خواهد شد.

یادگیری زبان سرورساید تقریباً نیازمند زمان بسیار بیشتری نسبت به موارد بالا است چراکه جزئیات بسیار زیادی را شامل می شود.

یادگیری اصول طراحی وب سایت

طراحی سایت فقط کدنویسی به زبان های CSS، HTML و JavaScript نیست.

بلکه طراح کسی است که بتواند با بکارگیری این زبان ها یک طراحی زیبا و کاربردی را اجرا نماید. برای به دست آوردن زیبایی در طراحی، نیاز به کارگیری اصول طراحی است.

اصول طراحی اصولی است که در طراحی همه چیز از اتومبیل گرفته تا گوشی موبایل بکار گرفته می شود و از جمله این اصول می توان به انتخاب رنگ صحیح، رعایت اندازه ها، رعایت فواصل بین عناصر، حذف عناصر اضافی و به طور کلی ایجاد نظم و هارمونی اشاره کرد. توصیه می شود با دقت به طراحی های مختلف توجه شود چراکه رعایت این اصول در آن مشاهده خواهد شد.

معرفی چند سایت و منابع دیگر برای یادگیری طراحی وب سایت

یکی از بهترین وب سایت های موجود برای یادگیری طراحی وب سایت W3Schools.com است. این سایت شامل دسته بندی از تمام زبان های بالا از جمله HTML، CSS، JavaScript و PHP بوده و دسترسی به مطالب نیازی به عضویت و هزینه ندارد. پس از ورود به صفحه اصلی این سایت از دسته بندی مربوطه می توان به مطالب هر زبان دسترسی پیدا کرد.

این سایت به زبان انگلیسی روان بوده و مطالب آن به نوعی از مبتدی تا پیشرفته است. همچنین این وب سایت دارای بخش اجرای کد به صورت آنلاین نیز است؛ به این معنی شخص می تواند کدهای موجود در آموزش در خود وب سایت به نیاز به نصب هیچ نرم افزار خاصی اجرا نمونه و نحوه کار آن را بررسی نماید. این وب سایت اولین و بهترین گزینه برای یادگیری کدنویسی و طراحی وب سایت است.

البته که وب سایت W3Schools انتخاب خوبی برای یادگیری کدنویسی است ولی وب سایت دیگری به نام TutorialsPoint.com نیز موجود است که شامل تمام زبان های بالا بوده و دارای محتوای خوبی برای یادگیری است و می تواند جایگزین یا مکملی برای سایت W3Schools باشد.

در مورد فیلم های آموزش طراحی وب سایت نیز فیلم های آموزشی بسیار از دو وب سایت Lynda.com و Tutsplus.com موجود است که البته امکان خرید عضویت از وب سایت ها و دسترسی به مطالب از ایران ممکن نیست. ولی تقریباً تمام فیلم های آموزشی این سایت ها در سایت های فارسی زبان قابل دانلود است. به عنوان مثال می توانید عبارت “دانلود آموزش Lynda HTML” را جستجو نمایید.

در مورد کتاب برای یادگیری طراحی سایت نیز کتابی با عنوان HTML & CSS: Design and Build Web Sites برای یادگیری HTML و CSS موجود است که باز به دلیل فراهم نبودن امکان خرید از ایران می توان آن را از سایت های فارسی زبان دانلود کرد.

تمام موارد بالا به زبان انگلیسی روان و در سطح متوسط بود و در مورد آموزش های به زبان فارسی نیز می توانید جستجو کنید ولی این موارد انگلیسی توصیه می شود چراکه مطالعه و مشاهده این آموزش ها جدای از یادگیری، موجب تقویت زبان انگلیسی نیز خواهد شد.

یادگیری اصول سِئو

اصول سِئو یا به انگلیسی SEO (که به صورت اِس ای او خوانده می شود) به معنی رعایت اصولی است که نتیجه بکارگیری آن رتبه بهتر در عبارات مورد جستجوی کاربران و دریافت بازدیدکننگان بیشتر است. اصول سئو جزو “طراحی” سایت حساب نمی شود ولی یادگیری آن برای طراحی سایت برای مشتریان لازم است. اصول سئو دارای جزئیات بسیاری است که برخی از آن ها کاملاً مشخص بوده و برخی از آن ها فقط بر مبنای حدس، گمان و آزمایشات مختلف است چراکه گوگل هرگز نحوه کار و رتبه سایت های مختلف را توضیح نمی دهد.

از جمله همه ترین اصول سئو می توان به انتخاب عنوان خوب و بکارگیری عبارات مورد جستجو کاربران در آن، بکارگیری کلمات و عبارات مورد جستجو کاربران در متن صفحه و دریافت بک لینک از سایت های دیگری اشاره داشت. برای یادگیری SEO پیشنهاد می شود از راهنمای سایتی به نام Moz استفاده شود. برای ورود به بخش آموزش SEO سایت Moz اینجا کلیک کنید.

یادگیری تبدیل PSD به HTML

برخی افراد ترجیح می دهند که طراحی خود را در نرم افزار فتوشاپ انجام داده و سپس آن را به یک صفحه قابل استفاده در مرورگر کدنویسی کنند. به این کار تبدیل PSD به HTML گفته می شود. تبدیل PSD به HTML به این صورت انجام می شود که شخص ابتدا فایل PSD را بررسی نموده و مواردی مانند لوگو، آیکان ها، پس زمینه و غیره را که با کدنویسی قابل اجرا نیستند از فایل استخراج کرده و ذخیره می کند.

سپس با نگاه کردن به طرح پی اِس دی آن را در نرم افزار کد ادیتور کدنویسی خواهد کرد. انجام تبدیل PSD به HTML نیازمند مهارت نسبتاً بالایی در کدنویسی HTML و CSS است چراکه طرح تبدیل شده باید از هر نظر با طرح PSD یکسان و هماهنگ باشد.

یادگیری طراحی سایت چقدر زمان می برد؟

اینکه یادگیری زبان های بالا چقدر زمان می برد بستگی به میزان مطالعه و تمرین روزانه شخص دارد. ولی به عنوان یک پاسخ کلی و حدودی با صرف روزانه ۳ ساعت می توان گفت که در ۶ ماه اول شخص آشنایی خوبی با زبان های بالا پیدا خواهد کرد و در عرض ۱ سال و ۶ ماه می تواند کارهای حرفه ای تری انجام دهد.

نکاتی در مورد راه اندازی وب سایت

برای راه اندازی وب سایت به صورت آنلاین به غیر از مواردی که در بالا توضیح داده شد دو مورد دیگر نیز لازم است. اول دامِین (Domain) و دوم هاست (Host). دامین به معنی آدرس سایت است؛ به عنوان مثال google.com یک آدرس دامین است. برای راه اندازی یک سایت ابتدا باید یک آدرس برای آن ثبت کرد. و دوم هاست، که به معنی فضایی برای نگه داری فایل های کدنویسی شده و دیگر موارد مانند تصاویر و غیره است.

هاست و دامین را می توان از ارائه دهنگان این موارد تهیه کرد (عبارت “ثبت دامین” و “خرید هاست” را جستجو کنید). پس از تهیه این دو مورد، با اتصال آدرس دامین ثبت شده به هاست خریداری شده و آپلود فایل های کدنویسی شده، تصاویر، ویدیوها و غیره می توان یک وب سایت به صورت آنلاین داشت.

خری
جمع بندی

برای یادگیری طراحی وب سایت مراحل بالا باید به ترتیب طی شود، هرچند که می توان ترتیب آن را تغییر داد ولی این ترتیب به طول کلی مناسب تر است. شخص باید از یک نرم افزار کد ادیتور خوب و سریع استفاده کرده و خطاهای مختلفی را که هنگام کدنویسی با آن مواجه می شود در گوگل سرچ کرده و پاسخ آن را بیابد.

برای یادگیری توصیه می شود از منابع مختلف استفاده کنید چراکه با توجه به لحن و مثال های مختلف هر یک از این منابع موجب درک و یادگیری بهتر خواهد شد. و یادگیری این کار مانند یادگیری هر کار دیگری نیاز به کار روزانه و صبر دارد.


فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “طراحی وب سایت را چگونه بصورت حرفه ای فرا بگیریم؟

سلام من اگر بخوام وبسایت شخصی بسازم با اسم خودم چه مراحلی رو باید طی کنم و چه چیزهایی برای این کار لازمه از یکی پرسیدم گفت میتونی بعد از html و css وردپرس یاد بگیری این درسته و اگر ممکنه مراحل طراحی همچین سایتی رو بگید

سلام خدمت شما.. البته زبان های html css اساسی ترین بخش طراحی سایت هست و تمام اجزا در انتها به این زبان ها تبدیل و ترجمه می شوند. بعد از آن باید با زبان برنامه نویسی مناسبی که ما با PHP کار میکنیم شروع کنید، سیستم های مدیریت محتوای زیادی با زبان php هستند که وردپرس یکی از معروفترین و پرکاربردترین آنهاست. طریقه راه اندازی و شروع به کار با وردپرس واقعا ساده هست. ابتدا می تونید آموزش نصب وردپرس بر روی لوکال هاست را شروع کنید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *