روش محاسبه زمان برای انتقال فایلها در ویندوز چگونه است؟

روش محاسبه زمان برای انتقال فایلها در ویندوز چگونه است؟

یکی از کارهایی که جزء وظایف همیشگی سیستم عامل ها و نرم افزارهای سیستمی هست انتقال فایها هست. این وظیفه بقدری برای ما پیش پا افتاده است که شاید تا بحال نگاه دقیقی به انتقال فایلها نیانداخته ایم.

در این مطلب می خواهیم در عین حالیکه قابلیت انتقال فایها را در ویندوز معرفی کنیم نگاهی نیز به روش انجام کار و الگوریتم انتخابی ویندوز برای این کار را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

زمان باقیمانده انتقال فایل در ویندوز چطور محاسبه می‌شود و عددی که ویندوز اعلام می‌کند چه قدر صحیح است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

در ویندوز XP خبری از نمودار گرافیکی زیبا و جذاب انتقال فایل نبود. تنها زمان باقیمانده در پنجره‌ی کپی یا کات کردن فایل و فولدر دیده می‌شد. در ویندوز ۷ و ۸ وضعیت بهتر شده و اطلاعات با ظاهر گرافیکی‌تر نمایش داده می‌شوند.

البته در ویندوز ۸ و ۸٫۱ و شاید در نسخه‌های بعدی، نمودار زیبایی مثل تصویر فوق را می‌بینیم که علاوه بر مشخص کردن مدت زمان باقیمانده و همچنین تعداد و حجم فایل‌هایی که هنوز در صف انجام عملیات هستند، یک نمودار زیبای سرعت انتقال را هم نمایش می‌دهد.

وقتی به فایل‌های کوچک و یا فایل‌هایی که به صورت قطعات کوچک و پراکنده روی دیسک ذخیره شده‌اند می‌رسیم، سرعت کم می‌شود. این موضوع در مورد دیسک‌های سخت یا همان HDD بسیار قابل توجه است.

نمودار گرافیکی به کاربر کمک می‌کند که درک بهتری از وضعیت فایل‌ ها داشته باشد و از مشکلات موجود مطلع شود. راهکارهایی مثل دفرگ کردن هم برای حل این مشکلات معمولاً مفید واقع می‌شوند.

روش محاسبه زمان برای انتقال فایلها در ویندوز چگونه است؟
فرگمنت یا تکه‌های یک فایل کوچک

اما به بحث اصلی برگردیم. با توضیحاتی که در مورد عوامل مختلف موثر در سرعت انتقال فایلها ذکر شد، سوال این است؟

ویندوز چه الگوریتمی برای محاسبه‌ ی زمان باقیمانده در انتقال فایلها دارد؟

آیا یک رابطه‌ی ساده و پارامترهای کم در کار است یا یک رابطه‌ی پیچیده با چندین پارامتر مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همه مهم‌ تر، چه قدر می‌توان روی زمانی که ویندوز تخمین زده حساب باز کرد؟

به عنوان مثال اگر ۲۰۰ گیگابایت اطلاعات در حال کپی شدن روی یک هارددیسک اکسترنال باشد، چه قدر طول می‌کشد و چند ساعت بعد باید سراغ سیستم رفت و آن را خاموش کرد؟ در نصب یک نرم‌ افزار سنگین و حجیم هم این سوال مهم مطرح است.

قطعاً هیچ کس نمی‌‌خواد سیستم خود را بیهوده روشن باقی بگذارد. اما پاسخ سوال : اولین نکته این است که اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که در اولین ثانیه‌های شروع نقل و انتقال داده، ویندوز تخمینی ارایه نمی‌کند.

بعد از لحظاتی، ویندوز سرعت انتقال فایل‌ها را اندازه گرفته و می‌تواند قضاوت دقیق‌تری از سرعت ادامه‌ی فرآیند نقل و انتقال داده داشته باشد. سرعت متوسط اندازه‌گیری شده و پس از چند لحظه، ویندوز فرض می‌کند که اگر ادامه‌ی فرآیند، با همین سرعت ادامه داشته باشد، تا پایان کار چه قدر زمان باقی مانده است.

شاید انتظار داشتید که معادله‌ی ویندوز پیچیده‌تر از این حرف‌ها باشد. اما همین است! به همین سادگی.

فایل‌های بزرگ و یک‌ دست که در یک بخش هارد دیسک قرار دارند، سریع‌ تر منتقل می‌شوند و در مورد فایل‌ های کوچک و کم‌ حجم، موضوع برعکس است. بنابراین مشخص است که با الگوریتم ساده‌ی حجم باقیمانده تقسیم بر سرعت کپی شدن فایل‌ها، رابطه‌ی دقیق و درستی نیست.

بارها برای همه‌ی کاربران مواردی پیش آمده که در ابتدا سرعت کپی شدن اطلاعات بسیار زیاد بوده ولیکن در ادامه بسیار کند شده است. مخصوصاً فایل‌هایی در حد کیلوبایت که در انتهای فرآیند کپی، زمان باقیمانده را در حد نجومی افزایش می‌دهند و حوصله‌ی کاربر سر می‌رود.

نکته‌ی بسیار جالبی که در این خصوص در برخی وبلاگ‌ها ذکر شده و البته مدیران اپل و مایکروسافت هم آن را تأیید کرده‌اند، روش رند کردن زمان باقیمانده است. مثلاً فرض کنید طبق محاسبه‌ی سیستم عامل OS X اپل و همچنین ویندوز مایکروسافت، زمان باقیمانده ۳ دقیقه و ۴۰ ثانیه است.

مک به شما می‌گوید زمان باقیمانده، حدود ۳ دقیقه است ولی ویندوز می‌گوید ۴ دقیقه زمان باقیمانده! صرف‌ نظر از اینکه کدام سیستم عامل و چه نوع سیستم فایلی در انتقال داده سریع‌تر عمل می‌کند، نتیجه می‌گیریم که ویندوز احتمالاً کار را در زمانی کمتر از چیزی که اعلام کرده به پایان می‌رساند و مک درست برعکس! کمی بیشتر طول می‌دهد.

روش محاسبه زمان برای انتقال فایلها در ویندوز چگونه است؟
تخمین زمان باقیمانده انتقال فایل در ویندوز و مک

آنچه مهم است این است که روش محاسبه بر اساس میانگین سرعت انتقال فایل‌هایی است که تا لحظه‌ی مورد نظر، منتقل شده‌اند و لذا در هر سیستم عاملی، نمی‌توان به عدد ذکر شده به عنوان زمان باقیمانده کاملاً اعتماد کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *