اوبونتو در برابر ویندوز؛ برتری های لینوکس اوبونتو چیست؟

ویژگی های لینوکس اوبونتو در برابر ویندوز

تصوری عمومی وجود دارد که لینوکس فقط برای افراد حرفه‌ای است و کاربران معمولی نمی‌توانند از آن استفاده کنند، در حقیقت باید گفت که استفاده از اوبونتو سخت نیست و اگر ساده تر هم نباشد سخت تر از ویندوز نیست.

سیستم عامل اوبونتو یک توزیع لینوکس است و دارای نرم افزارهای مرتبط با همین سیستم عامل است بیایید نگاهی به تکنولوژی و مزایای آن بیندازیم.

این سیستم عامل در میان کاربران ایرانی ناشناخته است و شاید به همین علت است که از مزایای بالای آن نسبت به ویندوز بی اطلاع هستیم، ولی اوبونتو برخلاف تصور عمومی یک سیستم عامل قوی و بسیار کاربرپسند است.

علت های مختلفی را می توان برای اینکه ایرانیان چرا ویندوز را به اوبونتو ترجیح می دهند ولی در این مقاله ما می خواهیم در مورد امکانات و مزایای زیادی که در اوبونتو نسبت به ویندوز وجود دارد و یا شاید از بسیاری از جهات از ویندوز هم بهتر باشد صحبت کنیم.

مزایای اوبونتو نسبت به ویندوز

۱- امنیت کامپیوتر

هیچ شکی نیست که اوبونتو سیستم عامل امن‌تری نسبت به ویندوز است ،البته درست است که ویندوز چندین قابلیت ویژه جهت بهبود امنیت سیستم دارد ولی به پای اوبونتو نمی رسد.

حساب‌های کاربری در اوبونتو نسبت به ویندوز از دسترسی‌های کمتری برخوردارند که این به این معناست که اگر شما بخواهید تغییری در سیستم به وجود آورید -مانند نصب یک اپلیکیشن– برای انجام این عمل لازم است تا پسورد خود را وارد نمایید.

این در حالیست که در ویندوز چنین شرایطی وجود ندارد بنابراین اجرای نرم افزارهای مخرب یا ویروس در اوبونتو به مراتب سخت از ویندوز است.

موضوع جالبی که در مورد اوبونتو وجود دارد این است که اوبونتو نسبت به ویندوز از محبوبیت بسیار کمتری برخوردار است بنابراین کسانی که به تولید ویروس‌های جدید مشغولند اهمیتی به آن نمی‌دهند و برای نوشتن بد افزار برای اوبونتو زحمتی به خود نمی‌دهند که این خبر بسیار خوبی برای کاربران این سیستم عامل محسوب می‌شود.

همچنین بسیاری از هکرها و سازندگان ویروس خود از شاخه‌های لینوکس نظیر اوبونتو استفاده می‌کنند و دلشان نمی خواهد سیستم عاملشان با ویروسی مختل گردد.

بنابراین اگرچه اوبونتو غیر قابل نفوذ به ویروس نیست اما احتمال بسیار کمی برای آلوده شدن سیستم شما به ویروس وجود دارد. به طور کلی ویروسی شدن سیستم عامل اوبونتو بعید است اما غیر ممکن نیست به همین دلیل باید همواره از آنتی ویروس بر روی سیستم استفاده کنید.

۲- به‌ روزرسانی سیستم عامل و نرم افزارها

شرایطی را تصور کنید که روی میز کار خود نشسته‌اید تا کاری را بر روی کامپیوتر شخصی انجام دهید و درست در هنگامی که به مرحله مهم کار خود می‌رسید پنجره پاپ آپی ظاهر می‌شود که از شما می‌خواهد ویندوز خود را به‌روزرسانی کنید.

در این هنگام اگر کاربر دقیقی باشید و به امنیت سیستم خود اهمیت دهید، گزینه به‌روزرسانی ویندوز را انتخاب می‌کنید و سپس مجبور می‌شوید سیستم را ری استارت کنید.

پس از گذشت ۱۰ دقیقه و سپری شدن مراحل به‌ روزرسانی این بار یکی از برنامه‌ها مانند برنامه اپل از شما می‌خواهید نسبت به به‌روزرسانی اقدام کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید این شرایط آزار دهنده است.

این مشکل به این دلیل رخ می‌دهد که ویندوز به طور جداگانه به‌روزرسانی می‌شود و برنامه‌ها نیز هر کدام به صورت جداگانه باید به‌روزرسانی شوند.

به همین دلیل است که برای برنامه‌های متفاوت پاپ آپی ظاهر می‌شود که کاربر را به سمت به‌روزرسانی برنامه تشویق می‌کند که این امر باعث مزاحمت و سردرگمی کاربران در ویندوز می‌شود تا جاییکه بسیاری از کاربران به‌روزرسانی برنامه‌ها را خاموش می‌کنند.

اوبونتو در برابر ویندوز؛ برتری های لینوکس اوبونتو چیست؟اما اوبونتو متفاوت است و همه چیز از یک بخش مجزا انجام می‌شود که مدیریت به‌روزرسانی سیستم عامل و برنامه‌ها را بر عهده دارد. بنابراین شما می‌توانید تمام آپدیت‌های خود را از یک بخش مدیریت کنید.

این روند باعث می‌شود مزاحمت‌های پنجره پاپ آپ و … از بین برود و کاربران دلیلی برای خاموش کردن آپدیت‌ها نداشته باشند که این به این معناست که سیستم شما امن‌تر و به‌روزتر باقی خواهد ماند

۳-سفارشی سازی دسکتاپ

یکی از آیتم های بسیار حساس در سیستم عامل ها دسکتاپ آن است. اگر چه ویندوز۱۰ امکانات بیشتری نسبت به نسخه‌های قبلی در زمینه سفارشی سازی در اختیار کاربر می‌گذارد اما همچنان قابلیت‌های سفارشی سازی در ویندوز قابل مقایسه با اوبونتو نیست.

اوبونتو معنای سفارشی سازی در سیستم عامل را عوض کرده و به گونه ی دیگری تعریف می کند. سفارشی سازی در ویندوز به انتخاب تصویر زمینه و تغییر رنگ منوها محدود می‌شود اما در اوبونتو تمام زوایای دسکتاپ را به آسانی می‌توانید مطابق سلیقه خود تغییر دهید.

اگر می‌خواهید دکمه‌های مربوط به ویندوز در سمت راست صفحه قرار بگیرند یا آیکون‌ها و فونت ویندوز را تغییر دهید هیچ محدودیتی وجود ندارد و به سادگی تمامی این‌ها امکان پذیر است. پس هر طور که دلخواه شماست دسکتاپتان را بسازید.

۴- رایگان است

دانلود و نصب این سیستم عامل ۱۰۰ درصد رایگان است و خرجی برای شما در پی نخواهد داشت. شاید بگویید خب ویندوز ۱۰ هم رایگان است اما باید گفت دوره رایگان ویندوز ۱۰ در پایان ماه جولای به پایان رسیده است و اکنون برای نصب این نسخه از سیستم عامل ویندوز باید هزینه آن را پرداخت کنید.

در این رابطه اگر بخواهید نسخه Home ویندوز ۱۰ را خریداری کنید باید مبلغ ۱۱۹٫۹۹ دلار پرداخت کنید و قیمت نسخه Professional آن نیز ۱۹۹٫۹۹ دلار است که این مبلغ واقعاً برای یک سیستم عامل زیاد است و چرا به جای پرداخت آن آخرین نسخه اوبونتو را به صورت رایگان دانلود نمی‌کنید و از امکانات و مزایای مشابه آن بهره‌مند نمی شوید؟

۵-استفاده از منابع ساده سیستم

هرکسی توانایی خرید یک سیستم همه فن حریف و قدرتمند را ندارد بنابر این ممکن است برخی کاربران توانایی نصب و استفاده از آخرین نسخه سیستم عامل ویندوز را نداشته باشند اما آخرین نسخه اوبونتو به سیستم چندان قدرتمندی نیاز ندارد.

اوبونتو در برابر ویندوز؛ برتری های لینوکس اوبونتو چیست؟در یک تست اوبونتو و ویندوز ۱۰ همزمان بر روی یک سیستم نصب شدند و همانطور که نتایج را در زیر مشاهده می‌کنید، ویندوز ۱۰ تقریباً ۲ برابر اوبونتو رم مصرف می‌کند. با این حال از آنجایی که سیستمی که تست در آن انجام شده از رم ۸ گیگابایتی برخوردار بوده ممکن است این میزان مصرف چندان تفاوتی ایجاد نکند اما اگر سیستم شما به طور مثال۲ گیگابایت رم داشته باشد پیش از شروع برنامه‌های کاربری ۶۰ درصد رم شما در اوبونتو مصرف خواهد شد و این رقم در ویندوز ۱۰ به ۹۰ درصد می‌رسد.

حتی اگر سیستم شما منابع سیستمی کمتری از آنچه گفته شد نیز داشته باشد، باز هم در این حالت می‌توانید از نسخه‌های سبک‌تر لینوکس و اوبونتو استفاده کنید که منابع به شدت کمتری مصرف می‌کنند.

۶- عدم نیاز به نصب کامل

همه کسانی که با ویندوز کار کرده اند می دانند که اگر می خواهید از ویندوز استفاده کنید و قصد امتحان این سیستم عامل را دارید باید قبل از هرچیزی ویندوز را برروی سیستم خود نصب کنید. این امر می‌تواند باعث برخی مشکلات نظیر از دست دادن اطلاعات و داده‌ها شود به ویژه اگر مدتی بعد بخواهید مجدداً ویندوز را حذف کنید. اما شرایط در اوبونتو به این شکل نیست

در اوبونتو و بسیاری از توزیعات لینوکس، شما می‌توانید ایمیج را روی سی دی رایت کنید یا از روی USB بوت کنید و به همین طریق به یک نسخه تمام و کمال از اوبونتو دسترسی داشته باشید که این به این معناست که بدون نیاز به نصب می‌توانید از تمام امکانات این سیستم عامل استفاده کنید.

اگر هم اوبونتو را نپسندیدید به سادگی با ریبوت کردن سیستم می‌توانید به سیستم عامل قبلی خود بازگردید.

در مجموع هم ویندوز ۱۰ و هم اوبونتو سیستم عامل‌های فوق العاده ای هستند و هرکدام نقاط ضعف و قوت خود را دارند و چه قدر خوب است که چنین انتخاب‌هایی پیش روی ما قرار دارد تا بتوانیم با آگاهی بالا و اختیار خودمان یکی از این دو را برگزینیم.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

4 دیدگاه در “اوبونتو در برابر ویندوز؛ برتری های لینوکس اوبونتو چیست؟

مرسی واقعا سایت خیلی خوب اموزنده ی دارید

خواهش میکنم دوست عزیز.. موفق باشید.

بسیار عالی ممنون. ممنون میشم یه سری فایل آموزشی برای اوبونتو هم بذارید

بله چشم..ان شاالله فایل های آموزشی شامل کتاب و فیلم هم قرار خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *