کلیدی ترین کدهای htaccess برای بهینه سازی وردپرس

کلیدی ترین کدهای htaccess برای بهینه سازی وردپرس

همانطور که به یاد داریم در مطلبی درباره ی افزایش امنیت وردپرس با کدهای htaccess توانستیم تا اندازه قابل قبولی امنیت سایت وردپرسی مان را ارتقا بدیم. در حقیقت یکی از مهمترین فایل های داخل Host برای میزبانی اطلاعات سایت شما فایل htaccess است.

باید در مورد بهینه سازی سایت مان بیشتر به این فایل بها بدیم و با کدهای htaccess و تنظیمات آنها آشنا شویم. خوشبختانه در ادامه این مطلب کدهای htaccess کلیدی برای افزایش بهینه سازی وردپرس را گردآوری کرده ایم. امیدواریم در کدنویسی به زبان ساده از آنها به خوبی استفاده کنید.

کدهای htaccess چیست و چگونه کار می کنند؟

در ابتدا برای کسانی که با این فایل و کدهای htaccess آشنا نیستند توضیحاتی را بیان می کنیم.

فایل htaccess در بیشتر سیستم های مدیریت محتوا همانند وردپرس در شاخه اصلی هاست قرار دارد و می توان گفت که این فایل را با اسم distributed configuration files شناخته می شود که برای کنترل آپاچی می باشد که بر روی یک شاخه و تمامی زیر شاخه های ان عمل می کند.

فایل htaccess برای کار کردن در کنار فایل های HTML یا PHP قرار می‌گیرند و این فایل به صورت پسوند می باشد و به صورت .htaccess دیده می شود و هیچ اسمی ندارد.

htaccess. یک فایل پنهان می باشد که می تواند در هر پوشه ای قرار گرفته شود و عملیات مربوط به سرورهای آن پوشه و زیر شاخه هایش را تنظیم می کند و برای مثال شما می توانید که از این طریق با محدود کردن دسترسی بعضی از فایل ها ، امنیت آنها را بالا ببرید.

همانطور که در بالا گفتم این فایل پنهان می باشد و برای مشاهده این فایل شما می توانید در سی پنل بر رو ی file manager کلیک کنید و تیک گزینه ی show hide files را بزنید ، تا این که پنجره مدیریت فایل ها باز شد ، تمامی فایل های پنهان قابل مشاهده باشند.

کلیدی ترین کدهای htaccess برای بهینه سازی وردپرس

خب دوستان قراره که در ادامه به بررسی امنیت و بهینه سازی این فایل بپردازیم ، پس اول به نکاتی که گفته می شود توجه نمایید تا به اصل موضوع برسیم :

دوستان عزیز برای این که تنظیمات بر روی تمامی پوشه های سایت اعمال شود از فایل و کدهای htaccess در پوشه ی public_html می توانید استفاده نمایید .

اگر این فایل در پوشه public_html شما نبودش شما باید از منوی سی پنل گزینه newfile را انتخاب نمایید و سپس .htaccess را وارد کنید، دوستان عزیز دقت نمایید که این فایل نام ندارد همانطور که در بالا تاکید کردم و شما لازمه که نقطه را در بخش درج عنوان حتما وارد نمایید htaccess را بنویسید.

سپس لازمه که شما از این فایل یک نسخه ی پشتیبان تهیه نمایید و به انتهای فایل بروید و قطعه کدهایی را که در زیر برای شما معرفی می کنم در انتهای این فایل و با فاصله از قطعه کدهای قبل قرار دهید و در صورتی که خواستید این قطعه کدها را پاک نمایید برای شما مشکلی ایجاد نشود.

کدهای htaccess برای بهینه سازی وردپرس

جلوگیری از دسترسی به فایل های هاست

امکان دارد که شما دوستان فایل های قالب اختصاصی خودتون را بر روی هاست قرار بدهید و یا اینکه فایل های فشرده مهم دیگری در هاست خود ذخیره کرده باشید که سایر افراد می توانند به راحتی با گردش در هاست شما این اطلاعات را بدست آوردند.

شما برای جلوگیری از سرقت این اطلاعات لازمه که قطعه کد زیر را در پایین فایل .htaccess قرار بدهید تا این که خیال شما راحت شود :

معرفی زبان پیشفرض

برای این که شما زبان پیش فرضی که استفاده می کنید به مرورگر اعلام نمایید ، آن را در قسمت هدر کدهای سایت قرار می دهید و شما می توانید با استفاده از قطعه کد زیر به آپاچی اعلام نمایید که صفحات را با زبان خاصی ارسال کنند و می تواند برای سئو سایت تاثیر مثبتی داشته باشد :

حفاظت از فایل .htaccess

شما می توانید برای ایجاد امنیت بیشتر و جلوگیری از دسترسی دیگران به اطلاعات فایل htaccess ، باید کد زیر را در ابتدای فایل htaccess کپی نمایید پس حتما باید امنیت این فایل مهم وردپرس را در نظر داشته باشید :

ایجاد صفحات سفارشی برای صفحات خطا

شما می توانید برگه هایی را که برای نمایش خطا ، طراحی کردین و در پوشه error قرار دادید را با صفحات خطای پیش فرض سرور جایگزین نمایید و از این طریق خطای ایجاد شده را به کاربر نشان بدهید و انجام این کار تاثیر مناسبی را بر روی سئو سایت دارد . که شما می توانید کار فوق را با استفاده از قطعه کد زیر انجام دهید :

دوستان عزیز خطاهایی که در کد بالا مشاهده می کنید در اینجا به بیان هر کدام یک از آنها می پردازیم :

ارور ۴۰۱ : دسترسی غیرمجاز به آدرس مورد نظر
ارور ۴۰۳: دسترسی ممنوع به آدرس مورد نظر
ارور ۴۰۴: آدرس مورد نظر یافت نشد
ارور ۵۰۰: ایجاد خطای داخلی سرور

پاک کردن category از آدرس سایت وردپرس

یکی دیگر از کدهای htaccess برای اینست که بتوانید در آدرس سایت خودتان نام category را حذف کنید. شاید شما بگویید که حذف /category/ از آدرس سایت چه فایده ای دارد ؟ شما با انجام این کار می توانید url سایت را کوتاه تر کنید و هم این که این کار در سئو وب سایت تاثیر مثبتی دارد .

البته شما می توانید با استفاده از افزونه های سئو وردپرس و با تغییر پیوند یکتای مربوط به category این کار را انجام بدهید و شما از می توانید از هر راهی که می خواهید این کار را انجام بدهید :

محدود کردن اسپمرها با .htaccess

دوستان عزیز شما می توانید با استفاده از قطعه کدی که در این بخش می گویم از ارسال دیدگاه های اسپم به وب سایت خود جلوگیری نمایید زیرا این دیدگاه ها بسیار به سایت شما ارسال می شوند و حتما شما از این دیدگاه ها کلافه شده اید و می توانید از این طریق بعضی از IP ها را مسدود کنید ، پس این کد را در فایل htaccess قرار بدهید :

حال دوستان توضیحاتی را درباره قطعه کد بالا برای شما می دهم که دقت نمایید :

اگر بار دیگری به قطعه کد بالا دقت نمایید دستور allow from all یعنی همه ی IP ها به ان هایی که محدود شده اند اجازه دسترسی دارند و اگر شما بخواهید فقط به یک IP خاصی اجازه دسترسی بدهید کافیه که آدرس آی پی مورد نظر را در مقابل دستور مذکور وارد نمایید همانند : allow from 188.50.38.144

و اما با استفاده از دستور deny from 200.49.176.139 هم به آی پی دیگری اجازه دسترسی می دهید که می‌توانید هر تعداد آی پی دیگری هم خواستید وارد نمایید و با این کد هم دیگه هیچ آی پی اجازه دسترسی نخواهد داشت حتی خود تون “deny from all”.

دوستان عزیز نکته ی دیگری که در این جا وجود دارد شاید شما با قرار دادن <Limit GET POST> و </Limit> در ابتدا و انتهای کد مشکلاتی را برا دسترسی ها ایجاد نمایید که در صورت بروز مشکل این دو مورد را از ابتدا و انتهای قطعه کد حذف نمایید .

جلوگیری از ارسال نظرات اسپم

دوستان عزیز شما می توانید با استفاده از افزونه اکیسمت از ورود اسپم ها به وب سایت خود جلو گیری نمایید که شما با نصب وردپرس می توانید این افزونه را مشاهده کنید

ولی می توانید با استفاده از قطعه کدی که در زیر مشاهده می نمایید از ارسال اسپم به سایت خودتون جلوگیری نمایید و در قطعه کد زیر به جای این yourblog.com باید ادرس سایت تون را وراد نمایید :

تغییر عنوان و پسوند فایل پیش‌فرض index هنگام آپلود

دوستان در هنگام فراخوانی یک آدرس باید یکی از فایل های index.html یا index.php و یا نمونه های دیگری از این فایل باگذاری شوند ولی اگر شما بخواهید فایل های دیگری بارگذاری شود و برخلاف شکل پیش فرض عمل نمایید.

می توانید از قطعه کد زیر استفاده نمایید که در این موقع هنگام فراخوانی یک آدرس به دنبال file.php یا اگر این فایل موجود نبود به دنبال فایل file.html گشته می شود :

پنهان کردن فرمت و معرفی فرمت‌های جدید

دوستان عزیز یکی از راه های افزایش امنیت و حفاظت از اسکریپت های PHP این می باشد که انها با فرمت PHP باز نشود و دارای یک فرمت دیگری باشند ، مثل ASP :

در این قطعه کد Addtype نشان می دهد که قرار است یک فرمت جدیدی بشناسیم و یا معرفی کنیم و بعد نوع آن فایل های خاص با فرمت مورد نظر خود را بیان می کنیم ، مثل text/css و سپس بیان می کنیم که چه فرمتی را از این ببعد به عنوان نوعی که گفتیم ، بشناسد !!!

قفل کردن دامنه سایت با www یا بدون www

دقت نمایید که اگر بتوانید از هر دو روش وارد وب سایت تون بشوید خیلی برای سئو سایت شما بد می باشد زیرا از روبات های گوگل اینطور تصور می کنند که مطالب یکسانی از دو دامنه متفاوت منتشر می شود که این باعث پایین آمدن ارزش سایت شما می شود.

اگر آدرس سایت شما بدون www باشد از نظر سئو بهتر است زیرا دامنه سایت شما کوتاه تر می شود ولی اگر شما ادرس سایت تون با www می شود از فکر تغییر دادن آدرس سایت خود بیرون بیایید که این کار باعث می شود که شما تمامی ایندکس هایی که داشتین از بین برود و جز در مواردی که برای ایجاد این تغییرات ریدایرکت ۳۰۱ در نظر گرفته شود.

شما برای این که دریابید که سایت شما به چه صورتی در گوگل ثبت شده است در جست و جوی گوگل site:yoursite.com و بار دیگر site:www.yoursite.com را جست و جو نمایید و باید در هر دو مورد آدرس خود را وارد نمایید و می توانید دریابید که به چه صورتی ثبت شده است.

بعد از فهمیدن این موضوع نوبت به این میرسه که شما دامنه سایت خود را قفل نمایید ، قطعه کد زیر برای این هست که دامنه سایت تون را بدون www قفل کنید و کد زیر را در htaccess قرار دهید:

و برای قفل کردن دامنه با www از قطعه کد زیر می توانید استفاده نمایید :

افزایش امنیت فایل wp-config.php در htaccess

امنیت فایل اساسی کانفیگ وردپرس با استفاده از کدهای htaccess قابل افزایش است. شما می توانید برای افزایش امنیت و همچنین جلوگیری از دسترسی دیگران به اطلاعات و پایگاه داده سایت از قطعه کد زیر استفاده کنید و در htaccess قرار بدهید :

ریدایرکت کردن (Redirect)

با توجه به این که کاربران با استفاده از جاوا اسکریپت و زبان های دیگر آدرس های وب سایت را به ادرس های دیگری تبدیل می کنند ، در اخر هم این کد به وجود امد :

ایجاد محدودیت برای فایل های قابل اجرا و نمایش

شما می توانید برای ایجاد امنیت و حفاظت از اطلاعات تون ، پسوند فایل هایی را که می توان باز کرد را تعیین نمایید ، این قطعه کدی که در زیر مشاهده می کنید به کاربران فقط اجازه باز کردن فایل هایی با پسوند css , js و php را داده است و در صورت درخواست سایر پسوندها ریدایرکت میشه به پوشه deny :

محدودیت در آپلود فایل ها وردپرس

شما برای این که محدودیت در حجم فایل های قابل آپلود ایجاد نمایید می توانید از قطعه کد زیر استفاده کنید و روی ۲۰ مگا بایت در زیر تنظیم شده است :

محدودیت در حجم پست های ارسالی

یکی دیگر از کدهای htaccess برای اینست که شما می توانید به راحتی با استفاده از آن حداکثر حجم پست ارسالی را ۲ مگا بایت تعیین نمایید :

نمایش پیغام requast time در بازه زمانی نعیین شده

requast time بیانگر حداکثر زمان درخواستی برای فراخوانی یک صفحه می باشد که در قطعه کد زیر مشاهده می کنید :

حداکثر زمان دریافت اطلاعات POST و GET

که برای تعیین ان می توانید از قطعه کد زیر استفاده نمایید :

جلوگیری از سرقت پهنای باند، فایل‌ها و عکس‌ها

حتما دیده اید که بعضی از سایت ها ، مطالب و یا آدر سایت شما ، فایل های شما رو کپی می کنند و در سایت خود قرار می دهند و برای نمایش این مطالب در سایت انها ، درخواست برای نمایش دادن این مطالب به سرور سایت شما ارسال می شود و از پهنای باند شما کم می شود.

حال برای جلوگیری از این کار و ایجاد محدودیت برای نمایش فایل‌ های قرار داده شده در سایت خود باید قطعه کد زیر رو در فایل htaccess قرار بدهید :

قابلیت Gzip در وردپرس را فعال نمایید

وقتی کاربران در مرورگر ادرس سایت شما را سرچ می کنند این درخواست به سرور شما ارسال می شود و سرور تمامی فایل هایی را که برای نمایش سایت شما لازم می باشد را جمع آوری می کند و برای مرورگر می فرستد تا صفحه سایت شما برای کاربر نمایش داده شود .

حال دوستان می دانید با استفاده از قابلیت Gzip در سایت خود چه اتفاقی رخ می دهد ؟ شما با استفاده از فایل Gzip ، سرور این اطلاعات لازم را به صورت فایل های فشرده در می آورد و سپس این فایل ها را برای مرورگر کاربر ارسال می کند و در نهایت این فایل ها را از حالت فشرده خارج می کند و نمایش می دهد و با انجام این کار میزان حجمی که باید توسط مرورگر برای نمایش سایت شما دریافت شود ، کاهش می یابد.

همین موضوع در سرعت بارگذاری سایت شما بسیار موثر می باشد و ان را افزایش می دهد .و برای اینکه شما دریابید که آیا هاست شما هم از این قابلیت پشتیبانی می کند یا نه از این ابزار استفاد نمایید و اگر پشتیبانی نکرد شما می توانید در صورت تمایل هاست خود را تغییر بدهید.

اگر جواب شما مثبت بود و پشتیبانی می کرد باید شما قطعه کد زیر را در فایل htaccess قرار بدهید تا فعال شود . شما می توانید در صورت تمایل پسوند هایی که در کد زیر موجود می باشد را می توانید تغییر دهید :

مدیریت نمودن (کش) Cache در فایل ها

کش ها یک سری فایل هستند که اصلا دچار تغییرات نمی شوند و یا این که بعد از مدت طولانی دچار تغییرات جدیدی می شوند که باید آنها را در یک جای امنی در مرورگر کاربر ذخیره نمود تا برای مراجعه در دفعات بعد به سایت مورد نظر ، این فایل ها از خود سیستم کاربر بارگذاری شوند و از این طریق سرعت بارگذاری سایت را بالا ببرید ، شما می توانید از قطعه کد زیر بنا بر نیاز خودتون استفاده نمایید :

رفع مشکل در تعداد گزینه های فهرست وردپرس

یکی دیگر از کدهای htaccess برای حل مشکل فهرست در وردپرس است. احتمالا برای شما این مشکل پیش امده است که در زمان ساخت فهرست دسته ها به صورت دستی ، بعضی از دسته هایی را که اضافه می کنید و بعد از ذخیره سازی مشاهده می کنید که اضافه نشده است و می بینید که دسته ها از یک جایی به بعد دیگر به لیست اضافه نمی شوند و شما اگر می خواهید این محدودیت را در وب سایت خود رفع نمایی از قطعه کد زیر استفاده کنید.

افزایش امنیت محتوای پوشه wp-includes

شما اگر می خواهید امنیت اطلاعات و محتوای پوشه wp-includes را افزایش بدهید ،باید قطعه کد زیر را در فایل htaccess قرار بدهید :

این مورد هم اخرین قطعه کد از کدهای htaccess است و از مزایای این فایل استفاده نمایید . دوستان عزیز فقط توجه نمایید که پیش از قرار دادن این قطعه کدها حتما یک نسخه ی پشتیبان تهیه نمایید تا اگر برای شما مشکلی پیش آمد ، بتوانید وب سایت خود را به حالت اولیه برگردانید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

8 دیدگاه در “کلیدی ترین کدهای htaccess برای بهینه سازی وردپرس

هوالرزاق
ای کاش معادل همین کد ها رو برای هاست ویندوز هم در این صفحه قرار میدادید برای web.config چون اگز هاست ویندوز باشد htaccess اصلا کار نخواهد کرد.
ممنون

خواهش میکنم.. بله برای هاست های غیر لینوکسی متفاوت هست و ای کاش بنده هم روی هاست ویندوزی کار میکردم تا کدهای مربوطه را قرار بدم ولی متاسفانه هاست ویندوزی کار نکردم. موفق باشید.

خیلی جالب بود توی وب سایت خودم سعی میکنم ازش استفاده کنم

خواهش میکنم..موفق باشید.

بسیار عالی کمک زیادی به من کرد ممنون ازتون

ازین بابت خوشحالیم..موفق باشید.

سلام خسته نباشید
من یه سوال داشتم راجع به فایل htaccessd
من یه سری قطعه کد می‌‌خوام وارد کنم توی htaccess و همشون RewriteEngine On رو دارن
مثل این کد
RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_METHOD} POST
RewriteCond %{REQUEST_URI} .wp-comments-post.php*
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !.yourblog.com. [OR]
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^$
RewriteRule (.) ^http://%{REMOTE_ADDR}/$ [R=301,L]
و این یکی
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^yoursite.com$ [NC]
RewriteRule ^(. )$ [R=301,L]
حالا میخواستم بدونم که نحوه قرار دادن کدها باید چجوری باشه ؟
باید هر کدی رو که میخوام بزارم rewrite engine on رو اولش بنویسم یا یدفعه بنویسم و کدها رو زیرش وارد کنم ؟؟؟

سلام.. معمولا هر قطعه کد عبارات مخصوص به خود را دارد و ممکن هست قطعه کدی باشه که RewriteEngine را نداشته باشد. ولی باید کدها را از آموزش ها و سایت هایی که تست کرده اند استفاده کنید تا به مشکل نخورید. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *