معرفی و آموزش برنامه نویسی دات نت فریم ورک

معرفی و آموزش برنامه نویسی دات نت فریم ورک NET Framework.

بعد از معرفی زبان برنامه نویسی سی شارپ به عنوان یکی از محبوبترین زبان های برنامه نویسی تحت ویندوز می خواهیم در ادامه سری آموزش های این زبان به معرفی و آموزش برنامه نویسی دات نت NET. و محیط کار با زبان سی شارپ بپردازیم.

در ادامه به این سوال خواهیم پرداخت که برنامه نویسی دات نت چه کمکی به ما می کند تا بتوانیم راحتتر با زبان های متعدد برنامه نویسی را کار کنیم، با سری آموزشی زبان سی شارپ با کدنویسی به زبان ساده همراه باشید.

سری جلسات آموزشی زبان سی شارپ (C#)

جلسه یکم : آنچه درباره زبان برنامه نویسی سی شارپ باید بدانید

جلسه دوم : معرفی زبان سی شارپ برای برنامه نویسی نرم افزار ویندوزی

برنامه نویسی دات نت (NET. Framework) چیست؟

NET. یک چارچوب است که توسط شرکت مایکروسافت برای توسعه انواع نرم افزارها علی الخصوص ویندوز طراحی شد. NET Framework. همچنین میتواند برای توسعه نرم افزارهای تحت وب مورد استفاده قرار بگیرد.تا کنون چندین نسخه از NET Framework. انتشار یافته که هر بار قابلیتهای جدیدی به آن اضافه شده است.

NET Framework. شامل کتابخانه کلاس محیط کاری (FCL) که در بر گیرنده کلاس ها، ساختارها،داده های شمارشی و…. می باشد.

مهمترین قسمت NET Framework. زبان مشترک زمان اجرا (CLR) است که محیطی را فراهم می آورد که برنامه ها در آن اجرا شوند. این چارچوب ما را قادر می سازد که برنامه هایی که تحت آن نوشته شده اند اعم از Net C# ، .Net Visual Basic. و ++C را بهتر درک کنیم.

معرفی و آموزش برنامه نویسی دات نت فریم ورک

کدهایی که تحت CLR و دات نت اجرا می شوند کدهای مدیریت شده نامیده می شوند چون CLR جنبه های مختلف نرم افزار را در زمان اجرا مدیریت می کند. در زمان کامپایل کدها به زبان مشترک میانی (CIL) که نزدیک و تقریبا شبیه به زبان اسمبلی است ترجمه می شوند. ما باید کدهایمان را به این زبان ترجمه کنیم چون فقط این زبان برای دات نت قابل فهم است. برای مثال کدهای #C و Net Visual Basic. هر دو به زبان مشترک میانی (CIL) ترجمه می شوند.

به همین دلیل است که برنامه های مختلف در دات نت که با زبان های متفاوتی نوشته شده اند می توانند با هم ارتباط برقرار کنند.

اگر یک زبان سازگار با دات نت می خواهید باید یک کامپایلر ایجاد کنید که کدهای شما را به زبان میانی ترجمه کند. کدهای ترجمه شده توسط CIL در یک فایل اسمبلی مانند exe. یا dll. ذخیره می شوند.

کدهای ترجمه شده به زبان میانی به کامپایلر فقط در زمان (JIT) منتقل می شوند.این کامپایلر در لحظه فقط کدهایی را که برنامه در آن زمان نیاز دارد به زبان ماشین ترجمه می کند.

آشنایی با چارچوب برنامه نویسی دات نت

چارچوب دات‌ نت یا همان (به انگلیسی: NET Framework.) یک فناوری نرم‌ افزاری است که بر روی تمامی ویرایش‌ های سیستم‌ عامل ویندوز مایکروسافت قابل اجراست و در سیستم‌عامل‌های دیگر از جمله لینوکس و مکینتاش نیز وارد شده است.

معرفی و آموزش برنامه نویسی دات نت فریم ورک

این چارچوب شامل مجموعه‌ای از زبانهای برنامه‌نویسی است که سی شارپ و ویژوال بیسیک مهمترین آنها می‌باشند. مجموعه‌ای از کتابخانه‌های بسیار غنی جهت کمک به سهولت توسعه نرم‌افزار در این چارچوب قرار گرفته‌اند که در قالب بخشهای عمده‌ای همچون فناورهای ASP.NET, ADO.NET و بسیاری فناوری‌های خاص دیگر ارائه می‌شوند که تعداد آنها در نسخه‌های اخیر همگام با محدود تر شدن اهداف مایکروسافت بیشتر شده است.

بخش کامپایلر این چارچوب یک مفسر همزمان (به انگلیسی: Just in Time Compiler) است. به این معنی که کد تمام زبانها به یک زبان میانی به نام اسمبلی ترجمه شده و توسط یک ماشین مجازی (به انگلیسی: (Virtual Machine)) بر اساس نیازها و مشخصات هر سیستم‌عامل و سخت‌افزار به اجرا در می‌آیند.

در ادامه بخوانید
آموزش ساخت سند جدید در نوت پد پلاس پلاس ++Notepad

کتابخانه‌ های از پیش نوشته شده که در این چارچوب قرار دارند و در واقع پایه‌های اشیاء و کلاس‌های اصلی (Base Classes) این چارچوب را تشکیل می‌دهند بخش وسیعی از نیازهای برنامه‌نویسی را تحت پوشش قرار می‌دهند. از این جمله می‌توان به واسط‌های گرافیکی کاربر، دسترسی به پایگاه‌های داده، رمزنگاری، برنامه‌های تحت‌وب، الگوریتم‌های کار با اعداد و ارتباطات شبکه‌ای را نام برد.

در ژوئن ۲۰۰۰، شرکت مایکروسافت ایجاد چهارچوب نرم‌افزاری دات‌نت، به همراه یک زبان برنامه‌نویسی جدید به نام سی شارپ را اعلام کرد. چارچوب دات‌نت یک مجموعهٔ وسیع از امکانات برنامه‌نویسی است.

زبان‌های #C و Visual Basic .NET و ASP.NET همگی از چارچوب دات‌نت استفاده می‌کنند. برنامه‌های نوشته شده در این چهارچوب، ابتدا به زبان میانی مایکروسافت و متاداده (metadata) ترجمه شده و سپس توسط CLR اجرا می‌شوند.

دات نت باعث شد که قدرت برنامه‌ نویسی در زبانهای تحت این چارچوب یکسان شود و تفاوت فقط در نوع کد نویسی باقی بماند. چون ابزار و قدرت در دات نت از خواص دات نت است، نه زبان.

تغییر عمده‌ای که در برنامه‌ نویسی با دات نت نسبت به گذشته قابل رویت است نحوه اتصال به پایگاه‌های داده است که علاوه بر روش‌های قدیمی مانند DAO و ADO می‌توان از فناوری جدید ADO.NET و Entity Framework استفاده کرد.

NET Core.

NET Core. یک چارچوب چند سکویی و آزاد و متن باز مشابه چارچوب دات نت است که توسط مایکروسافت توسعه داده شده و تحت پروانه ام‌آی‌تی منتشر شده است.ویرایش ۱٫۰ آن در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶ به همراه به روز رسانی ۳ ویژوال استودیو ۲۰۱۵ عرضه شد.

تست دات‌ نت

تست یکی از اجزای مهم در تولید نرم‌افزار است، در دات‌نت نیز مانند سایر فناوری‌ها نیاز به تست وجود دارد. نیاز به ابزار قدرتمندی برای پروفایل کردن برنامه‌های کاربردی دات-نت همیشه احساس می‌شود.

در تست باید میزان و نحوه استفاده از پردازنده، ورودی/خروجی و حافظه را در سطح برنامه مشخص نماییم. ابزارهای profiler، برخلاف ابزارهای monitoring، اشکالات کارایی و کندی سیستم را در سطح برنامه‌نویسی مشخص می‌کنند.

در زیر نحوه تبدیل کدهای سی شارپ به یک برنامه اجرایی به طور خلاصه آمده است :

۱- برنامه نویس برنامه خود را با یک زبان دات نت مانند سی شارپ می نویسد.

۲- کدهای سی شارپ به کدهای معادل آن در زبان میانی تبدیل می شوند.

۳- کدهای زبان میانی در یک فایل اسمبلی ذخیره می شوند.

۴- وقتی کدها اجرا می شوند کامپایلر JIT کدهای زبان میانی را در لحظه به کدهایی که برای کامپیوتر قابل خواندن باشند تبدیل می کند.

دات نت ویژگی دیگری به نام سیستم نوع مشترک (CTS) نیز دارد که بخشی از CLR است و نقشه ای است برای معادل سازی انواع داده ها در دات نت با CTS نوع int در سی شارپ و نوع Integer در ویژوال بیسیک یکسان هستند چون هر دو از نوع Int32.System مشتق می شوند.

پاک کردن خانه های بلا استفاده حافظه در یک فایل (collection Garbage) یکی دیگر از ویژگیهای دات نت فریم ورک است. هنگامی که از منابعی، زیاد استفاده نشود دات نت فریم ورک حافظه استفاده شده توسط برنامه را آزاد می کند.

در ادامه سری آموزش های زبان سی شارپ بعد از آشنایی که با برنامه نویسی دات نت داشتیم با محیط کار ویژوال استودیو آشنا خواهیم شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *