معرفی زبان سی شارپ برای برنامه نویسی نرم افزار ویندوزی

معرفی زبان سی شارپ برای برنامه نویسی نرم افزار ویندوزی

سلام خدمت شما دوستان عزیز، بار دیگر می خواهیم زبان برنامه نویسی جدیدی را که قبلا سری کتاب های آموزشی آن را منتشر کرده بودیم، آموزش دهیم. با معرفی زبان سی شارپ در خدمت شماییم.

کسانی که می خواهند معرفی زبان سی شارپ را به صورت پایه ای فرا بگیرند می توانند کتاب های آموزشی زیر را به ترتیب مطالعه کنند.

سری جلسات آموزشی زبان سی شارپ (C#)

جلسه یکم : آنچه درباره زبان برنامه نویسی سی شارپ باید بدانید

بعد از مطالعه کتاب های آموزشی سی شارپ در بالا شاید تصور شود که دیگه تمام مطالب مورد نیاز را فرا گرفتید و دیگر نیازی به آموزش های بیشتر نیست. در حالی که اینطور نیست و باید نمونه برنامه ها و کدهای برنامه نویسی بیشتری را کار کنید و فرا بگیرید.

ما در این سری آموزشی زبان برنامه نویسی می خواهیم به معرفی زبان سی شارپ پرداخته و در هر جلسه با کدهای نمونه کار آموزش قدم به قدم این زبان برنامه نویسی کاربردی و پروژه ای را انجام دهیم. پس با آموزش های سی شارپ با کدنویسی به زبان ساده همراه باشید.

معرفی زبان سی شارپ

معرفی زبان سی شارپ برای برنامه نویسی نرم افزار ویندوزی

قبل از هر چیزی می خواهیم به معرفی زبان سی شارپ بپردازیم و آن را تعریف کنیم :

زبان برنامه نویسی سی شارپ یک زبان برنامه نویسی همگردان، سطح بالا، شیءگرا، ساخت یافته، رویداد محور، تابعی، دستوری و جنریک است که توسط شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۰ میلادی از خانوادهٔ زبان‌های چارچوب دات‌ نت معرفی شد. زبان سی شارپ همچنین از خانواده زبان های برنامه نویسی سی نیز است.

زبان سی شارپ، یک زبان برنامه‌نویسی چند الگویی و منظم شده مدل‌های تابعی، اَمری، عمومی، شیءگرا و جز گرا و در بستر چارچوب دات نت می‌باشد. این زبان توسط شرکت مایکروسافت و جزئی از دات نت به وجود آمد و بعداً استانداردهای ECMA و ISO را نیز دربر گرفت.

سی شارپ یکی از ۴۴ زبان برنامه‌نویسی است که توسط زمان اجرای زبان مشترک از چارچوب دات‌ نت پشتیبانی می‌شوند و در همه جا به وسیله مایکروسافت ویژوال استودیو شناخته می‌شود.

زبان سی شارپ با قدرت و در عین حال سطح بالایی خود توانسته توجه بسیاری از برنامه نویسان را به خود جلب کند.

این زبان برپایه سادگی، مدرن بودن، همه منظوره و شیءگرا بودن ساخته شد. آندرس هجلزبرگ، طراح زبان برنامه‌نویسی دلفی، سرپرستی تیم طراحان زبان سی شارپ را بر عهده داشت. این زبان دارای دستوری شیءگرا مشابه ++C است و به شدت از زبان‌های جاوا و دلفینیازمندمدرک تأثیر پذیرفته‌است.

در ابتدا نام این زبان COOL بود که مخفف C like Object Oriented Language بود، هر چند در ژوئیه ۲۰۰۰، زمانی که مایکروسافت پروژه را عمومی اعلام کرد، اسم آن به سی شارپ تغییر پیدا کرد.

اهداف طراحی زبان

استاندارد ECMA این اهداف طراحی زبان را برای سی شارپ برآورده می‌سازد:

  • سی شارپ یک زبان برنامه‌سازی ساده، مدرن، برای اهداف عمومی و شیءگرا است.
  • به دلیل اهمیت داشتن موضوع نیرومندی و دوام و بهره‌وری برنامه‌نویس، زبان دارای چک‌کننده Strong Type، چک‌کننده مرزهای آرایه، تشخیص حالت‌هایی که یک متغیر مقداردهی اولیه نشده‌است، قابلیت انتقال کدها و Garbage Collection خودکار است.
  • این زبان برای استفاده در اجزای توسعه نرم‌افزار برای دستیابی به مزایای سامانه‌های توزیعی در نظر گرفته شده‌است.
  • قابلیت انتقال برنامه‌نویس بسیار مهم است، خصوصاً برای آن دسته از برنامه‌نویسانی که با زبان‌های C و C++ آشنا هستند.
  • پشتیبانی از این زبان برای بین‌المللی شدن بسیار مهم است.
  • زبان سی شارپ برای نوشتن برنامه‌ها برای سامانه‌های تعبیه شده و میزبان در نظر گرفته شده‌است، سیستم‌عامل‌های پیچیده بسیار بزرگ گرفته تا توابع اختصاصی بسیار کوچک.
  • هر چند برنامه‌های نوشته شده با سی شارپ طوری هستند که از لحاظ حافظه و پردازنده مورد نیاز مقرون به صرفه باشند، ولی خود زبان از لحاظ اندازه و کارایی به خوبی زبان‌های C و اسمبلی نیست.

#C طراحی شد تا نقش یک زبان برنامه نویسی ساده، مدرن، چند منظوره و شی گرا را برای چهارچوب کاری NET .ایفا کند. از طرف دیگر، #C مفهوم های کلیدی و قابلیت های خوب سایر زبان های برنامه نویسی به ویژه جاوا را قرض کرده و درون خود دارد.

از لحاظ نظری، #C می تواند تا سطح کد ماشین یا اسمبلی کامپایل شود، اما در کارکرد واقعی، همیشه به همراه چهارچوب کاری NET .استفاده می شود. بنابراین در برنامه ای که با زبان #C نوشته شده باشد، برای اجرا بر روی کامپیوتر، نیازمند نصب چهارچوب کاری NET .می باشد. با وجود این که چهارچوب کاری NET .امکان استفاده از طیف وسیعی از زبان های برنامه نویسی را بر روی ویندوز به ما می دهد، اما گاهی اوقات #C به عنوان زبان اصلی NET .معرفی شده است. البته شاید این به دلیل طراحی همزمان با چهارچوب کاری NET. باشد.

#C یک زبان برنامه نویسی شی گرا یا Oriented بوده و در آن امکان استفاده از متغیرها یا تابع سراسری یا Globol وجود ندارد. در #C ،همه چیز در کالس ها (closes (قرار می گیرند، حتی ساده ترین انواع داده ای مثل int یا String که از کالس object.System مشتق شده اند.

در بخش های این مبحث آموزش #C ،با مهم ترین موضوعات و کاربردهای #C آشنا خواهید شد.

معرفی ابزار و آموزش کار با Express# C Visual

معرفی زبان سی شارپ برای برنامه نویسی نرم افزار ویندوزی

دستورات زبان #C را می توانید با هر نوع ادیتور متنی مثل Notepad Windows نوشته و سپس به وسیله برنامه exe.CSC که کامپایلر خطی دستورات #C بوده و همراه با چهارچوب کاری NET .بر روی سیستم نصب می شود، کامپایل و اجرا نمایید.

اما اکثر افراد ترجیح می دهند از یک IDE یا محیط توسعه یکپارچه Development Integrated Envirment استفاده کنند که مایکروسافت چندین برنامه را برای این منظور ارائه داده است. گل سرسبد این برنامه ها، Studio Visual است که قابلیت اجرای تمامی امکانات چهارچوب کاری NET .را دارا می باشد.

این برنامه بسیار پیشرفته بوده و در نسخه های مختلفی ارائه شده است. از طرف دیگر ویژوال استودیو نسبتا نرم افزار گرانی بوده و برای استفاده برنامه نویسان معمولی مناسب نیست. همزمان با ارائه نسخه ۲ چهار چوب کاری NET. مایکروسافت نسخه ای از ویژوال استودیو را به نام Express منتشر کرد که برای استفاده برنامه نویسان معمولی و کسانی که می خواهند چهارچوب کاری NET. را فرا بگیرند، مناسب است.

نسخه Express فقط برای برنامه نویسی به زبان های #C و NET.VB طراحی شده و برخی از قابلیت های مهم و کاربردی ویژوال استودیو را شامل نمی شود. اما به هر حال ابزار رایگانی بوده و برای افراد تازه کار و معمولی بسیار مناسب است.

برای برنامه نویسان به زبان #C ،بایستی برنامه ویژوال #C اکسپرس را از آدرس +آدرس دانلود نموده و بر روی سیستم خود نصب نمایید. سپس آماده کد نویسی #C خواهید بود.

سعی داریم در مطالب بهم پیوسته و گام به گام به آموزش ابتدایی زبان سی شارپ بپردازیم. در مطلب بعدی شما را با یک برنامه ی ساده با زبان سی شارپ آشنا خواهیم کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *