چگونگی حذف متن کپی رایت در قالب های وردپرس

چگونگی حذف متن کپی رایت در قالب های وردپرس

در هنگام خرید و استفاده از قالب ها و افزونه های کاربردی مشاهده می کنیم که در بخش فوتر (Footer) متنی با لینک به صفحه ای خاص به عنوان قانون کپی رایت اضافه شده است.

معمولا این متن و لینک آن به مذاق خیلی از افراد مخصوصا ایرانی های عزیز ! خوش نمی آید. چون از قانون کپی رایت تبعیت نمی کنیم. خب پس باید چکار کرد؟ اولین راهی که به ذهن ما می رسد معمولا حذف این لینک و متن لینک کپی رایت است. در ادامه راه های حذف این بخش را برای شما آماده کرده ایم.

در بیشتر قالب های وردپرس به طور پیش فرض متن و لینکی با نام (فارسی سازی شده توسط نوین وردپرس) در قسمت پاورقی وجود دارد.

بسیاری از کاربرانی که از این قالب ها استفاده میکنند تمایل دارند که در این قسمت از نام شرکت خود استفاده کنند برای مثال به جای (Copyright by WordPress) از جمله ( تمامی حقوق برای کدنویسی به زبان ساده محفوظ است. ) استفاده نمایند.

برخی از کاربران هم نمیخواهند از لینک کپی رایت موجود در پاورقی قالب ها استفاده کنند و میخواهند این لینک را نیز حذف نمایند.

واقعا قانونی برای حذف کپی رایت از قالب ها وجود دارد؟

اکثر کاربرانی که از قالب و افزونه های وردپرسی و سایر سیستم های مدیریت محتوا استفاده می کنند برایشان سوال پیش آمده که، آیا یک راه قانونی برای حذف کپی رایت از قالب ها وجود دارد یا خیر؟

بله یک راه قانونی برا حذف لینک کپی رایت از قالب های وردپرس وجود دارد.

در ابتدا باید بدانیم که وردپرس بصورت رایگان و تحت مجوز GPL منتشر شده است.

مجوز GPL چیست؟

GPL نتیجه نوع نگاه FSF به موضوع نرم افزار است؛ بنا بر نظر FSF یک نرم افزار برای آنکه نرم افزار آزاد به حساب آید باید چهار نوع آزادی برای کاربران فراهم آورد که عبارتند از :

آزادی ۰ : آزادی اجرای برنامه برای هر منظوری

آزادی ۱ : آزادی مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن برای نیاز خود، دسترسی به کد منبع یک پیش شرط برای این آزادی می باشد.

آزادی ۲ : آزادی توزیع مجدد کپی هایی از آن، به این ترتیب شما می توانید به همسایگان اطرافیان خود کمک کنید.

آزادی ۳ : آزادی بهبود برنامه و انتشار این تغییرات برای عموم، بدین وسیله تمام جامعه از آن بهره می برند. دسترسی به کد منبع یک پیش شرط برای این آزادی می باشد.

همه قالب ها  و افزونه های که از سایت WordPress.org دانلود میکنید از این مجوز پیروی میکنند. بر اساس این مجوز شما میتوانید آزادانه در قالب هایی که از آن استفاده میکنید تغییرات مورد نیاز خود را از جمله حذف لینک کپی رایت از پاورقی قالب وردپرس اعمال نمایید.

حال باید بدانید که چگونه میتوانید پاورقی قالب خود را سفارشی کرده و لینک کپی رایت را از قسمت پاورقی حذف نمایید.

حذف کردن لینک کپی رایت ازسایت وردپرسی

راه های مختلفی برای حذف لینک کپی رایت از پاورقی قالب های وردپرس وجود دارد اما ما در این بخش فقط دو مورد از آن ها را برای شما آموزش میدهیم.

برای حذف این قسمت به تنظیمات تم مراجعه کنید البته ناگفته نماند این تنظیم در تم های مختلف در جاهای مختلفی در دسترس میباشد اما در این مرحله شما در ابتدا باید به قسمت پیشخوان /نمایش /سفارش سازی / گزینه کپی رایت مراجعه کنید.

چگونگی حذف متن کپی رایت در قالب های وردپرس

بخش دیگری که میتوانید این عمل را انجام دهید بخش ابزارک ها میباشد. ( در قالب های پرمیوم این گزینه معمولا در پنل تنظیمات قالب میباشد )

استفاده از کد در فایل footer.php

اگر در تنطیمات قالبی که استفاده میکنید گزینه ای برای حذف لینک کپی رایت از پاورقی وجود ندارد شما میتوانید از ویرایش کدهای footer.php استفاده کنید. برای دستیابی به فایل footer.php شما باید به قسمت /wp-content/themes/yourtheme/footer.php  مراجعه کنید.

در این مرحله شما میتوانید از جستجوی صفحه استفاده کرده و کلمه مورد نظر خود مثل ( Powered by) را جستجو نمایید . نمونه ای از کدها در قالب  Twenty Sixteen وردپرس:

شما میتوانید تغییرات مورد نیاز خود را در این قسمت اعمال نمایید.

استفاده نکردن از روش css

در حال حاضر بسیاری از سایت های آموزشی وردپرس ممکن است به شما استفاده از css را آموزش بدهند استفاده از این کار سایت شما را در معرض خطر قرار میدهد.

توجه : گوگل استفاده از لینک ها و صفحه نمایش مخفی را نمیپسندد.

بنابراین از کدهای css استفاده نکنید به عنوان مثال:

دو روش اول را برای شما پیشنهاد میکنیم. ولی اگر دوس دارید از کدهای css استفاده کنید مشکلی وجود نیست.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *