آموزش تصویری ایجاد دستی بکاپ و پشتیبان گیری از پایگاه داده

آموزش تصویری ایجاد دستی بکاپ و پشتیبان گیری از پایگاه داده

مواقع بسیاری هست که هنگام انجام تغییرات مهم و اساسی نیاز هست تا از فایل های خودمان چه در سیستم و چه در بانک اطلاعاتی وبسایت، بکاپ و پشتیبان گیری انجام بدیم. نیاز اساسی هم برای اینکار نگه داری نسخه ای از اطلاعات سالم هست که هربار خواستیم به آنها دسترسی داشته باشیم.

البته با پشتیبان گیری که از سمت شرکت هاستینگ انجام می شود تا حدودی خیالمان بابت از دست رفتن کلیه ی اطلاعات راحت هست. ولی همیشه نمیخواهیم اطلاعات یک هفته پیش بازیابی شوند چون در این صورت همه ی تغییراتی که در طول این مدت انجام داده ایم از دست خواهد رفت.

در ادامه این مطلب آموزش تصویری از نحوه ی ساخت فایل Backup و پشتیبان گیری از پایگاه داده سایت را به صورت دستی در محیط بانک اطلاعاتی MySQL مشاهده خواهید کرد. پس با کدنویسی به زبان ساده همراه باشید.

چرا باید از پایگاه داده پشتیبان گیری کنیم؟

شما همیشه باید برای سایتتان یک سیستم پشتیبان وردپرس راه اندازی و نصب کنید. نسخه پشتیبان اجازه میدهد تا در صورت اشتباه، سایت را به حالت قبلی بازگردانید.

بیشتر کاربران پس از هک شدن یا برخی از خطاها دسترسی به بخش مدیریت را ازدست میدهند که برای بازگرداندن به حالت قبلی بک آپ را توصیه میکنیم با این حال، می توانید به بخش مدیریت دسترسی پیدا کنید.

برای پشتیبان گیری میتوانید از افزونه استفاده کنید یا به صورت دستی از پایگاه داده بکاپ تهیه کنید. تهیه بکاپ به صورتی دستی همانند تهیه بکاپ به خودکار میباشد و خروجی کار یکی میباشد.

پشتیبان گیری از پایگاه داده وردپرس از طریق phpMyAdmin

phpMyAdmin نرم افزاری متنی برای مدیریت پایگاه داده MySQL است که بر روی هاست نصب میشود. ابتدا نیاز دارید وارد پنل هاست شده و روی گزینه phpMyAdmin کلیک کنید.

آموزش تصویری ایجاد دستی بکاپ و پشتیبان گیری از پایگاه داده

پنچره ای همانند تصویر زیر برای شما نمایش داده میشود اطمینان پیدا کنید که پایگاه داده وردپرس خود را در داخل phpMyAdmin انتخاب کرده اید. در صورت مشاهده نکردن پایگاه داده روی نام پایگاه داده وردپرس خود کلیک کنید و آن را انتخاب کنید.

سپس شما قادر به مشاهده لیستجداول پایگاه داده وردپرس خود خواهید بود هنگامی که پایگاه داده خود را انتخاب کرده اید روی دکمه Export کلیک کنید.

آموزش تصویری ایجاد دستی بکاپ و پشتیبان گیری از پایگاه داده

پس از کلیک بر روی Export صفحه ای نمایش داده می شود که در آن می توانید نوع دریافت خروجی را انتخاب کنید.

آموزش تصویری ایجاد دستی بکاپ و پشتیبان گیری از پایگاه داده

با کلیک کردن بر روی custom تنظیمات بیشتری نشان داده خواهد شد که میتوانید همه آن ها را انتخاب کنید.

آموزش تصویری ایجاد دستی بکاپ و پشتیبان گیری از پایگاه داده

به بخش پایین اسکرول کنید در اینجا برای شما phpmyadmin  یک خروجی را به شکل متن نشان می دهد این فایل را ذخیره کنید و برای فشرده سازی هم از گزینه زیپ استفاده کنید اگر بر روی دکمه GO کلیک کنید نسخه بک آپ شروع به دانلود خواهد شد.

 phpMyAdmin در حال حاضر export پایگاه داده را به صورت فایل zip یا gzip ارسال میکند.

شما در حال حاضر توانسته اید از پایگاه داده خود به صورت دستی بکاپ تهیه کنید.

ایجاد نسخه پشتیبان وردپرس از طریق cPanel

بیشتر شرکت های هاست وردپرس راه های آسان برای پشتبان گیری ایجاد کرده اند در اینجا نشان میدهیم که چگونه می توانید برای پایگاه داده نسخه پشتیبان دستی ایجاد و استفاده کنید!

به سادگی وارد پنل هاست خود شوید و پایین بروید تا دکمه فایل Backups را ببینید صفحه را اسکرول کنید تا به قسمت Partial Backups برسید. در این قسمت می توانید بک آپ قسمت های مختلف را دانلود و یا بازگردانی کنید.

آموزش تصویری ایجاد دستی بکاپ و پشتیبان گیری از پایگاه داده

شما همچنین میتوانید فایل های ذخیره شده در رابطه با وردپرس هم از این قسمت دانلود کنید

شما هر زمان که بخواهید میتوانید از پایگاه داده خود بکاپ تهیه کنید ولی ممکن است بعضی از افراد دسترسی کافی برای بکاپ گرفتن نداشته باشند پس این افراد باید از افزونه های مربوطه در این رابطه استفاده کنند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *