مدیریت فایل ها در نرم افزار نوت پد پلاس پلاس ++Notepad

مدیریت فایل ها در نرم افزار نوت پد پلاس پلاس ++Notepad

در ادامه سری آموزش های نرم افزار ویرایشگر متن ++Notepad که برای ویرایش انواع فایل های متنی و برنامه نویسی کاربرد دارد می خواهیم طرز مدیریت فایل ها در این ویرایشگر را با هم کار کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

سری آموزش های نرم افزار ویرایشگر متن (++Notepad)

جلسه اول : آشنایی با نرم افزار ویرایشگر متن حرفه ای نوت پد پلاس پلاس ++Notepad 

جلسه دوم : آموزش ساخت سند جدید در نوت پد پلاس پلاس ++Notepad

جلسه سوم : مدیریت فایل ها در نرم افزار نوت پد پلاس پلاس ++Notepad (هم اکنون)

باز کردن سند (Open)

در ابتدای بحث مدیریت فایل ها می خواهیم در مورد چگونگی باز کردن فایل ها در نوت پد پلاس پلاس صحبت کنیم، اگر با روند کار فایل های مختلف که برنامه های گوناگون، آنها را تولید می کنند، آشنا باشید، حتماً می دانید که هر برنامه ای یک سری فایل را تولید می کند و امکان ویرایش آن را هم در اختیار شما می گذارد.

در اینجا یکی از فایل هایی که برنامه ++Notepad امکان ویرایش و ساخت آنها را به شما میدهد، همین فایل های صفحات وب است. که در این آموختار قصد آموزش این برنامه به شما را داریم.

پس شما بعد از اینکه یک فایلی از اسناد طراحی وب، مثلاً HTML، را ساختید شاید در دفعات بعدی احتیاج به آن پیدا کردید و در اینجاست که باز کردن یک سند در این برنامه معنا پیدا می کند. برای باز کردن یک سند مثلا HTML در ++Notepad شما می توانید به چندین روش گوناگون عمل کنید. که در ادامه تمامی راه ها را خدمت شما عرض می کنیم.

اولین روش استفاده از منوی بالای پنجره نرم افزار است که باید از منوی File دستور Open را انتخاب کنید. سپس برای شما پنجره ای باز می شود که می توانید از طریق آن هر فایلی که بروی حافظه رایانه خود دارید فراخوانی کنید. حتی می توانید چندین فایل را به یکبار انتخاب کنید و سپس در برنامه باز کنید.

برای این کار باید کلید Ctrl را هنگام انتخاب بیشتر از یک فایل بگیرید، و بروی هر فایلی که خواستید کلیک کنید. اگر سندی را که انتخاب کردید که باز کنید، از قبل در برنامه باز شده بود، تنها اتفاقی که می افتد آن سند به صورت فعال در می آید و دوباره در ++Notepad باز نمی شود.مدیریت فایل ها در نرم افزار نوت پد پلاس پلاس ++Notepad

در پنجره Open که برای شما باز می شود هم می توانید فایل هایی را برای مشاهده انتخاب کنید که مد نظر شماست. به عنوان مثال امکان دارد که شما فقط در بین فایل های Css، به دنبال یکی هستید، که در اینجا دیدن دیگر فایل ها آزار دهنده است.

پس از منوی کشویی که در این پنجره، در قسمت پایین وجود دارد، شما می توانید بروی یک نوع فایل خاص فیلتر بگذارید. که به طور پیش فرض بروی All Types قرار دارد، یعنی تمامی انواع فایل را در پنجره Open به شما نشان می دهد.

یک راه دیگر برای باز کردن یک فایل در برنامه ++Notepad استفاده از آیکن آن است که در نوار تنظیمات قرار دارد. این آیکن به این شکل  ++open File in notepad است. و فقط کافی است که روی آن کلیک کنید تا مانند قبل پنجره Open برای باز کردن یک یا چندین سند، باز شود. این روش از قبلی کمی آسانتر است.

ولی در روش سوم شما از کلید های ترکیبی یا میانبر استفاده می کنید که کار را خیلی ساده می کند. فقط کافی است که کلید های Ctrl+O را بفشارید.

یکی از راحت ترین روش ها برای باز کردن یک فایل در یک برنامه کلیک کردن بروی آن و کشیدن آن به داخل پنجره نرم افزار است. شما در ++Notepad هم می توانید از این روش استفاده کنید. حتی اگر یک پوشه ای دارید که میخواهید کل فایل های درون آن را باز کنید، می بایست کل پوشه را به داخل پنجره نرم افزار بیندازید.

در منوی File هم شما لیستی از اسنادی که اخیرا باز کردید را می توانید مشاهده کنید. برای باز کردن آنها هم فقط کافی است بروی آن کلیک کنید. با اینکار بدون اینکه به محل فایل برای باز کردن آن مراجعه کنید، بدون زحمت اضافی این کار را انجام دهید.مدیریت فایل ها در نرم افزار نوت پد پلاس پلاس ++Notepad

دو گزینه ای که در همین منو وجود دارد و در این زمینه به کمک شما می آیند Open All Recent Files و Empty Recent Files List است. با دستور اولی می توانید تمامی این فایل ها را که قبلا آنها را باز کردید و حالا بستید را به یکباره دوباره باز کنید. و با دستور دومی هم آدرس این سند ها از منوی File شما پاک خواهند شد. می توانید این دو را خودتان امتحان کنید.

ذخیره کردن سند (Save)

در بحث مدیریت فایل ها نوبت به ذخیره یک فایل میرسد. وقتی که شما شروع به نوشتن یک سری کد کردید و در آخر کارتان تمام شد، حتماً نمی خواهید که کارتان از دست برود. پس برای این کار باید کارتان را ذخیره کنید. برای این کار هم راه های متفاوتی وجود دارد که با بدست آوردن تجربه بیشتر آسانترین راه به متداول ترین آن برای شما تبدیل خواهد شد.

اولین روش ها دقیقا شبیه به باز کردن یک فایل بود که در بالا توضیح داده شد. یعنی هم می شود از منوی File اقدام کرد و دستور Save را انتخاب کرد. و هم میتوان همین کار را از طریق نوار تنظیمات انجام داد.

که در هر دو صورت اگر بار اولی باشد که این کار را می کنید، یک پنجره برای شما باز می شود که باید یک نام و مکان برای ذخیره شدن آن تعیین کنید. ولی در دفعات بعدی که Save را از منوی File انتخاب می کنید یا روی این نماد  دکمه ذخیره در نوار تنظیمات ++notepad کلیک می‌کنید، دیگر پنجره این برای شما باز نمی شود و تغییراتی که انجام دادید مستقیما بروی همان فایل قبلی اعمال می شود.

ولی زمانی هم هست که شما میخواهید یک نسخه دیگر در یک مکان دیگر و شاید هم با یک نام دیگر، از همین یک سند، داشته باشید. برای این کار از دستور Save as باید استفاده کنید که اختلاف آن با Save در همین است که کار ذخیره را بروی یک فایل جدید انجام می دهد، نه بروی همان فایل، یعنی یک نسخه جدید از سند قدیم.

که در هر کجای کار که باشید با انتخاب این دستور همان پنجره Save as برایتان باز می شود که نام و مکان ذخیره سازی فایل جدید را از شما می خواهد. پس با پنجره ای مانند شکل زیر روبرو خواهید شد:

مدیریت فایل ها در نرم افزار نوت پد پلاس پلاس ++Notepad

ولی اگر بخواهید تمامی فایل هایی که درحال حاضر باز هستند، در مکان فعلی خود به یکباره ذخیره کنید، می بایست از دستور Save All استفاده کنید که باز هم از منوی File قابل دسترس است، هم از نوار تنظیمات.مدیریت فایل ها در نرم افزار نوت پد پلاس پلاس ++Notepad

حالا، شاید از خودتان بپرسید فرق Save a Copy as با دیگر دستورات در چیست! فرق آن در این است که وقتی که شما با استفاده از Save as یک سند را در یک مکان دیگر ذخیره می کنید، از آن به بعد در حال کار کردن بروی فایل جدید هستید، ولی با Save a Copy as در حالی که یک فایل جدید در یک مکان جدید با یک نام جدید ساختید، ولی هنوز درحال کار بروی سند قدیمی خود هستید.

تا اینجای کار امیدوارم که با تفاوت این چهار دستور ذخیره سازی آشنا شده باشید، و گیج نشده باشید. ولی اگر کمی گیج می زنید، می توانید این کارها را خودتان با برنامه ++Notepad انجام داده تا درک آن کمی برایتان سهل تر شود.

بستن سند (Close)

یکی دیگر از گزینه های مدیریت فایل ها طریقه بستن یک سند است. برای بستن پرونده هایی که درون برنامه باز کرده اید چندین راه وجود دارد. اولین راه کلیک بروی دکمه ضربدری است که در زیر دکمه Close خود برنامه وجود دارد. با این کار همان سربرگی که فعال است ناپدید می شود.

دومین راه برای بستن یکی از پرونده ها کلیک بروی دکمه Close یا Close All از نوار تنظیمات است. اولی درست مانند روش قبل فقط همان پرونده فعال را می بندد. ولی Close all تمام سربرگ ها را پرونده ها را برایتان می بندد. این دو کلید دقیقا از منوی File هم قابل دسترسی است.

مدیریت فایل ها در نرم افزار نوت پد پلاس پلاس ++Notepad

کلید میانبر بستن تک پرونده Ctrl+W است، یعنی می توانید با فشردن همزمان این دو کلید سند را ببندید.

یک روش بسیار ساده برای بستن پرونده ای که به حالت فعال قرار نگرفته است این است که روی آن با کلیک وسط موس روی آن کلیک کنید. با اینکار بدون این که سربرگ مورد نظر فعال شود بسته می شود.

دقت کنید که اگر در زمان بستن پرونده ای شما آن را ذخیره نکرده باشید، حتما یک پیغام مبنی بر ذخیره کردن پرونده به شما نشان داده خواهد شد. اگر بروی Yes کلیک کنید سند برایتان در مسیری که تعیین می کنید ذخیره می شود. اگر هم No را برگزینید سند بدون اینکه ذخیره شود از دسترس شما برای همیشه خارج می شود.

با مدیریت فایل ها و کار با گزینه های اصلی باز کردن، ذخیره و بستن فایل ها آشنا شدید. در جلسات بعدی به آموزش های اصلی این نرم افزار خواهیم پرداخت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *